Úvod > Aktuality > Divadelní festival Jiráskův Hronov se blíží

Divadelní festival Jiráskův Hronov se blíží

Vydáno 2. srpna 2017 Kultura
Nejstarší festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, který se koná od 4. do 12. srpna 2017, bude letos již 87. ročníkem. V hlavním programu se mohou diváci těšit na více než tři desítky inscenací a v doplňkovém programu bude k vidění dalších šest inscenací, koncerty či výstavy.

Jiráskův HronovMilovníci kultury v té době zřejmě vyrazí určitě na Královéhradecko. Poslední červencový týden vypukne ve východočeském Hronově 87. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Přehlídka vznikla v roce 1931 při příležitosti oslavy osmdesátin Aloise Jiráska a dnes je nejdéle trvajícím amatérským festivalem na světě.

Festival trvá od4. do 12. srpna 2017 a diváci na něm letos uvidí inscenace z celostátních přehlídek napříč všemi obory včetně dvou zahraničních inscenací. Repertoár bude - jako vždy - rozmanitý: od klasické činohry k loutkovému divadlu, experimentující divadlo, divadlo poezie nebo divadlo hudební.
 

Doprovodný program láká na výstavy a programy pro děti

Součástí programu budou i různé workshopy či dílny, do kterých se všichni zájemci o divadlo mohou přihlásit. Lákavý je i doprovodný program, nabídne od výstav fotografií či marionet, programů pro děti v Městské knihovně E. Hostovského, Dominu a Interaktivním muzeu Pod čepicí, přes výtvarné dílničky v Adlabaru nebo pojízdnou dílničku Bosorka, až po knihobudku v parku A. Jiráska.

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Divadelní muzeální expozice připomínající ochotnické divadlo nabízí unikátní sbírku malovaných opon, pokladničku do které se sbíralo na stavbu Jiráskova divadla v Hronově i možnost vstoupit na jeviště.

Jiráskův Hronov 2018

Jiráskův Hronov 2018

Festival amatérského divadla s mezinárodní účastí. Jde o celorepublikový festival amatérského divadla s mezinárodní účastí.