Úvod > Aktuality > Deset tipů kam se vypravit na masopustní oslavy

Deset tipů kam se vypravit na masopustní oslavy

Vydáno 24. ledna 2018 Kultura
Masopust, fašank, ostatky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!
Je to trochu nespravedlivé – zatímco Vánoce a Velikonoce jsou zaznamenané ve všech kalendářích, o masopustu v nich nenajdete ani zmínku. Jistě, řeknete si, je to svátek rozverný a vlastně se slaví pokaždé jindy. Přesto i masopust má svá pravidla. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou, čtyřicet dní před Velikonocemi, letos tedy 13. února. A pak? Pochováním basy v úterý večer končí legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak začíná období odříkání, půstu a střídmosti. Takže je nejvyšší čas vybrat místo, kam se letos podíváte!
 

Masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Podobně jako Jízda králů, tanec slovácký verbuňk nebo sokolnictví se i masopustní průvody staly jednou z položek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zatímco jízdy králů a verbuňk jsou typické zejména pro Slovácko a Hanou, masopustní oslavy se do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě udržely na Hlinecku. Do masek se tu sice dodnes většinou převlékají pouze muži, ale termíny akcí se přizpůsobily dnešní době a pořádají se proto hlavně o víkendech.

Už v sobotu 27. ledna vypukne Masopust na Veselém Kopci v Hlinsku, kde průvod a všechny tradiční masky připravuje masopustní skupina ze Studnic a o týden později 3. února bude Staročeský masopust v Hamrech. V sobotu 10. února se pořádají masopustní obchůzky ve Vortové. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362, si prohlédnete stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám z Hlinecka. Během ledna a února je tu otevřeno denně kromě pondělí, vstupné stojí 30 korun.

V řádném termínu, tedy od pátku 9. února do půlnoci v úterý 13. února, se odehraje festival masopustních tradic Fašank ve Strání na Uherskobrodsku. V sobotu 10. února se navíc můžete podívat na Den otevřených dveří v blízkých sklárnách Květná.
 

Masopust v Praze

MasopustI v hlavním městě se bude masopust jak se patří oslavovat. K masopustním oslavám patří tradičně spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. V Praze se  již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Už tento víkend se můžete zúčastnit oblíbené akce s názvem Letenské prase aneb zabijačka v muzeu, která slibuje v sobotu 27. ledna již XI. ročník tradiční slavnosti v Národním zemědělském muzeum Praha spojený s ukázkami práce řezníků při klasické české zabíjačce.

Tradice první republiky při masopustních oslavách uvidíte na Toulcově dvoře, který připravil na sobotu 27. ledna bohatý program. Čeká vás zde výrobě masek, masopustní průvod starou Hostivaří, prohlídka Špýcharu, tradiční scénka "poprava kobyly" či "pochovávání basy". Mimoto je připraveno spousta her, tanec, zpěv a soutěže pro malé i velké.

Malostranský masopustDěti si užijí zábavu v neděli 28. ledna v klubu Klamovka. Zde je čeká masopustní karneval s promenádou masek plný tance a zábavy. Na Stanici přírodovědců pak mohou děti přijít 31. ledna, aby od 15 hodin, aby poznaly masopust očima biologa - uvidí dělící se kvasinky na kynutý koláč, svalová vlákna a další biologické objekty související s oslavou masopustu.

Pozadu nezůstávají ani městské části. Ty připravují program v tradičném únorovém termínu. V sobotu 3. února se bude masopust slavit ve Kbelích, Karlíně a na Letné. O týden později, tedy 10. února, propukne oslava na Malé Straně a na Žižkově, kde bude trvat až do 13. února. A konečně v úterý 13. 2. zve na masopust Břevnovský klášter.


Masopust v ulicích Českého Krumlova

Český Krumlov masopustPestrobarevný průvod masek, pouliční kejklíři a muzikanti, dobré jídlo a pití - tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 10. do úterý 13. února. Krumlovský masopust odstartuje letos v sobotu 10. února v 10:00 hod. v Klášterech Český Krumlov. Zde můžete po celý den nejen ochutnávat tradiční slané i sladké masopustní pochutiny, poslouchat tradiční lidovou hudbu, ale dát i průchod vlastní fantazii a tvořivosti. Letos se totiž tradičního průvodu maškar můžete zúčastnit i vy a vaše děti! Buďte proto na průvod dobře připraveni a přijďte si vyrobit nejrůznější maškarní masky inspirované tématem "divadlo". K tradičnímu masopustnímu průvodu samozřejmě patří hudba, ruchy a rytmika, těšit se tak můžete i na výrobu nejrůznějších rytmických nástrojů. 

Masopust v KrumlověSobotní program pokračuje tradiční masopustní veselicí v restauraci pivovaru Krumlov (Eggenberg). Můžete se těšit na zabijačkové hody s ochutnávkou zabijačkových specialit. Dobroty ze zabijačky si budete moci na místě také zakoupit a odnést si s sebou domů. Pro navození té pravé masopustní atmosféry od 17:00 hod. zahraje oblíbená českokrumlovská kapela "Nakřáplý šišky".

Tradiční masopustní průvod masek vyrazí do ulic v úterý 13. února v 16.00 hodin od ZUŠ v Kostelní ulici.
 

Oslavy v Ostravě, Rožnově a Hustopečích

Průvod masek a zabíjačku spojenou s ochutnáváním nejrůznějších specialit i vín z místních sklepů si užijete v sobotu 3. února při hustopečském masopustu na Turhandlích. V sobotu 3. února se můžete zúčastnit masopustních obchůzek v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu; i tady samozřejmě ochutnáte z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.

V sobotu 17. února ovládne masopustní veselí také Slezskoostravský hradOstravě, kde čekají ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a samozřejmě spousta dobrého jídla. Vstupné pro dospělé stojí 80 korun, pro děti, studenty a seniory polovinu, ovšem kdo dorazí v masopustní masce, bude mít vstup zdarma!
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.