Úvod > Aktuality > Deset nejočekávanějších výletních novinek roku 2018

Deset nejočekávanějších výletních novinek roku 2018

Vydáno 19. března 2018 Životní styl
Přibude letos další stezka v korunách stromů? Kde se budou letos otevírat nové expozice a který hrad či zámek pozve návštěvníky na novou prohlídkovou trasu? A jaké novinky chystají zoologické zahrady, národní parky? Prozradíme vám deset nejžhavějších novinek roku 2018.

Praha: Staroměstský orloj, Národní muzeum a Salmovský palác

Na začátku roku zmizel z pražské Staroměstské radnice slavný orloj. Složitý mechanismus stráví půl roku v restaurátorské dílně, už na začátku března se ale na věž vrátily hodiny. Restaurátoři je pozlatili a vrátili jim původní vzhled z barokních časů. V Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, výstavním prostoru Národní galerie, budou od června po dobu pěti let vystavena nejvýznamnější díla z proslulé sbírky nadace TBA21. Velkou událostí bude pro hlavní město znovuotevření historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí. Slavnostní otevření 28. října bude spojené se zahájením Česko-Slovenské výstavy k 100. výročí založení Československé republiky a oslavou 200 let od založení Národního muzea. Další stálé expozice se budou postupně otvírat během následujících dvou let.
 

Hrady a zámky: Černínové, zahradní muzeum a svatba

Podobně jako většina návštěvníků portálu Kudy z nudy, i vy milujete hrady a zámky a vítáte každou novinku a nově otevřenou prohlídkovou trasu? Ani letos nebudete zklamaní: vyvrcholením letošního Roku šlechty českých zemí v evropské diplomacii bude otevření nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci s názvem Dokonalý diplomat: Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Otevření expozice věnované diplomatickým aktivitám Černínů od raného novověku až do první poloviny 20. století v návaznosti na stoleté výročí naší republiky se chystá na červenec. Nabídku prohlídkových tras na hradě a zámku v Českém Krumlově rozšíří zahradní muzeum, které vzniká v prostoru kuchyňské zahrady u Paraplíčka. Na zámku Březnice můžete od 12. května navštívit speciální prohlídkový okruh Dvě svatby a jedna grafika, zaměřený na osudy arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové.
 

Zlín: Památník Tomáše Bati

Bývalý Dům umění ve Zlíně, postavený v roce 1933 po tragické smrti Tomáše Bati podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, dostává původní podobu a mění se opět v Památník Tomáše Bati. V 50. letech byl objekt přestavěn a přes půl století v něm sídlila filharmonie společně s krajskou galerií. Nyní vstupní část a přístavba z druhé strany zmizí, zůstane jen architektonický klenot: velkorysý prostor, průhledný ze všech stran, bez zbytečných kombinací stavebních materiálů a s krásným výhledem na město. Otevření je naplánováno na letošní podzim, příští rok pak expozici doplní model letadla Junkers F 13, s nímž se v červenci 1932 Baťa zřítil v Otrokovicích.
 

Národní park České Švýcarsko: 120 let Divoké soutěsky

Národní park České Švýcarsko si oblíbili a nejednou využili filmaři a mezi jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel, je zařadila i americká zpravodajská stanice CNN. K největším výletním zážitkům patří romantická plavba soutěskami říčky Kamenice. V Divoké soutěsce, která představuje nejcennější a nejzachovalejší část národního parku, bude na jaře slavnostně zahájena už 120. plavební sezona.
 

Pustevny: v Beskydech roste nová stezka v oblacích

Nejpohodlnější cesta na Pustevny vede lanovkou z Trojanovic. Čeká ji modernizace, ovšem spodní a horní stanice už proměnou prošly. Od loňského léta nahoře najdete moderní budovu s pokladnou, toaletami, půjčovnou koloběžek a také s restaurací, odkud můžete přes prosklenou stěnu pozorovat úchvatné panorama Beskyd. Z Pusteven se můžete vydat po trase naučné stezky Radegast ke známé soše pohanského boha a dál na Radhošť; jedna z našich nejoblíbenějších horských tras s nádhernými výhledy měří necelé čtyři kilometry. Každý rok v zimě tu vyrůstají ledové a sněhové sochy, letošní letní novinkou má být nová stezka v korunách stromů. Bude stát asi 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnice, její součástí bude přes dvacet metrů vysoká věž, zhruba 600 metrů dlouhá stezka a také nejdelší zavěšený lanový chodník v Česku; ten má měřit 150 metrů. Otevření se plánuje na léto 2018.
 

Novinky v zoologických zahradách

Jedinečný zážitek vás čeká při návštěvě Safari Parku – zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. K Safari se stády zeber, pakoňů, antilop a žiraf a ke Lvímu safari přibyl nový krytý výběh pro žirafy, poblíž Safari Kempu pak vzniká nové zázemí pro gepardy, v jejichž chovu zoo patří k evropské špičce. Vstupní část pavilonu Ptačí svět se mění v expozici imitující Madagaskar, v africké restauraci U Lemura pak ochutnáte pivo z nového minipivovaru. Rozrůstá se také zoo na Svatém KopečkuOlomouci; do nového pavilonu Kalahari, kde budou pod jednou střechou surikaty, damani, hrabáči a medojedi, nahlédnete již během letošní hlavní sezony.
 

Modrá u Velehradu: terárium a nový domov praturů

V Modré u Velehradu v areálu Skanzen objevíte zbrusu nové, nedávno otevřené největší terárium na Moravě. Leží v těsné blízkosti populárního Archeoskanzenu z doby Velké Moravy. K návštěvě láká rovněž expozice o životě ve vodě a okolí vodních toků Živá voda, kde je největší atrakcí osm metrů dlouhý podvodní tunel, vedoucí 3,5 metru pod vodní hladinou. V areálu najdete kromě koupacího přírodního biotopu také pastvinu, kde našli nový domov pratuři z Milovic, a Centrum Slováckých tradic s muzeem vinařství.
 

Klíny: nová bobová dráha

Ve Sport areálu Klíny nad Litvínovem vyrůstá nová bobová dráha, jediná na české straně Krušných hor, první boby mají na 900 metrů dlouhou trať s převýšením 130 metrů vyjet v červnu 2018. Dráha křižuje sjezdovku, proto bude v provozu celý rok kromě zimních měsíců. Klíny i Krušné hory ovšem kromě toho nabízejí nepřeberné množství letních a zimních outdoorových i indoorových aktivit, například lanovku, lezeckou stěnu či bikepark. Ve stejné době jako bobová dráha by měla vzniknout také nová stezka; historii Klínů na ní připomenou staré stříbrné štoly, chybět nebude ani zábavná část s malými ferratami a lávkami po skalkách. Součástí by také měla být stezka pro chůzi naboso, kde si vyzkoušíte chůzi bosky po různém povrchu – například po šiškách, kamíncích, písku či ve vodě. Milovníci piva se mohou těšit na vlastní pivovar; ten by měl stát hned vedle restaurace hotelu Emeran.
 

Luková: kostel s duchy se znovu otevírá

Zchátralý kostel sv. Jiří v Lukové proslavily sochy duchů někdejších věřících od mladého výtvarníka Jakuba Hadravy. Právě popularita kostela a jeho němých obyvatel pomohla získat peníze na opravu střechy. Kostel na Plzeňsku se po rekonstrukci střechy znovu otevírá na konci března.
 

Brno: nové Muzeum tortury

V Brně ve sklepních prostorách paláce Padowetz se v dubnu otevře unikátní Muzeum tortury. K vidění bude zhruba 250 exponátů včetně proslulé železné panny a dalších rozměrných kousků, údajně největší sbírka mučicích nástrojů na světě. Kdo bude mít chuť a odvahu, ten může přenocovat v muzejní hladomorně: samozřejmě stylově na slámě a připoutaný řetězem, přesně jako někdejší vězni.
 
Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Zámek se nachází v rekreační oblasti Plumovská přehrada, nad kempem Žralok. Pořádá řadu akcí - prohlídky zámku, výstavy, koncerty hudebních skupin a jiné kulturní akce. V zámku je také pohádkové sklepení a dokonce fitness centrum.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět. Až do srpna 2018 prochází rekonstrukcí.

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka mezi korunami stromů Pustevny

Na Pustevnách v Beskydech vzniká nová stezka v korunách stromů, která bude zhruba šest set metrů dlouhá. Součástí stezky bude lanový chodník, jenž překoná rekord a stane se nejdelším zavěšeným lanovým chodníkem v České republice.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Terárium Modrá – džungle na dosah

Terárium Modrá – džungle na dosah

Největší terárium na Moravě, najdete v Modré, v těsné blízkosti Archeoskanzenu. Terárium ukazuje především ještěrky, hady, pavouky, želvy, žáby, štíry, ale také kajmana. Někteří živočichové žijí v pralesním prostředí, jiní pocházejí z pouští a polopouští.

Pratuři v expozici Živá voda v Modré

Pratuři v expozici Živá voda v Modré

Pratuři, původem ze středočeských Milovic, osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Národní muzeum v Praze

Národní muzeum v Praze

Sbírky hmotných dokladů české i zahraniční provenience týkající se vývoje přírody i historie, zejména v oborech mineralogie, geologie, petrologie, paleontologie, zoologie, antropologie, prehistorie a dalších oborů si můžete prohlédnout v největším muzeu ČR Národním muzeu nejenom v Praze.

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" - imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

V nově zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Rádi vzpomínáte na své dětství a výlety do zoo? Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Nebo vyrazte sami a užijte si Safari park! Nechte se unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat. Můžete se dokonce stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. V současnosti je uzavřen – probíhá zde rekonstrukce a připravuje se zde nová expozice, která připomene zakladatele obuvnického impéria, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Otevřít by se měl v roce 2018.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka). V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. V říjnu 2017 NG expozici uzavřela a postupně ji přesune jinam.

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

V dřevěných lavicích chátrajícího kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající duchy sudetských Němců, kteří ve vesnici dřív žili.

Sport areál Klíny - zábava a rekreace pro vás

Sport areál Klíny - zábava a rekreace pro vás

Rodinné středisko Sport areál Klíny v Krušných horách se rozkládá východně od centra obce Klíny v nadmořské výšce 720 m n. m. nedaleko přechodu Mníšek (Deutscheinsiedel). Sjezdovky v areálu jsou situovány severovýchodním směrem, což zaručuje na místní nadmořskou výšku dobré a stálé sněhové podmínky.