Úvod > Aktuality > Deník Anne Frankové a Vrchlabí. Co to má dohromady společného? Přijďte to zjistit!
Kultura

Deník Anne Frankové a Vrchlabí. Co to má dohromady společného? Přijďte to zjistit!

  • Vydáno6. srpna 2017
„Musel jsem jim pomoci, byli to moji přátelé,“ řekl po válce Victor Kugler, když se ho ptali, proč riskoval svobodu a možná i život, když spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies ukrývali přes dva roky rodiny německých Židů Frankových a Van Pelsových a německo-židovského lékaře Fritze Pfeffera. Victor Kugler se narodil ve Vrchlabí. I jeho připomíná výstava Anne Frank: Nechte mě být, jaká jsem, kterou jsme dnes odpoledne otevřeli v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.
VrchlabíVictor Kugler byl to etnický Němec a na svoje němectví byl už v mládí velmi hrdý, jak ukazuje například jeho památníček z doby, kdy ve Vrchlabí studoval střední školu. Titulní list památníčku (který je ve sbírkách Anne Frank House v Amsterdamu) i s vlasteneckou básní o tom, jak krásné je být Němcem, je na vrchlabské výstavě rovněž k vidění. Na rozdíl od svých přátel, kteří mu do památníčku zapisovali a kreslili – ať už byli z Vrchlabí, Herlíkovic, Strážného či Jilemnice nikdy nepodlehl vábničce nacismu a nenávisti k jiným lidem, třeba k Židům.
 
Kugler se narodil 6. června 1900 ve Vrchlabí na dnešní Krkonošské ulici, v domě naproti Hotelu U Zvonu, svobodné matce Emilii Kugler. Matka se vdala, až když bylo Victorovi devět let. V sedmnácti narukoval k rakouskému námořnictvu, a když byl po necelém roce vojenské služby raněn, vrátil se domů – tehdy už ovšem do německého Duisburgu. Na přelomu dvacátých a třicátých let začal pracovat ve firmě Opekta, která patřila Otto Frankovi. S ním také na konci roku 1933 opouští Německo a odchází do Amsterdamu. O jeho postoji k nacistickému Německu cosi vypovídá i fakt, že se v roce 1938 vzdal německého občanství a přijal občanství nizozemské. Když i v okupovaném Nizozemí začaly v roce 1941 platit norimberské protižidovské zákony, je to právě Victor Kugler, na kterého Otto Frank přepisuje svoji firmu. A znovu je to Victor Kugler, spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, kdo od 6. července 1942 do 4. srpna ukrývají v upravené části sídla firmy Opekta, rodinu Frankových, další rodinu Van Pelsových a MUDr. Fritze Pfeffera – německé Židy.

Anna FrankováVýstavou, kterou z většiny připravila Terezínská Iniciativa ve spolupráci s Anne Frank Stichting Amsterdam, chceme připomenout tohoto vrchlabského rodáka a zároveň hrůzy šoa, v níž vyústila absurdní iracionální zášť k "těm druhým", kteří "mohou za všechno naše trápení". Victor Kugler byl, spolu se svými kolegy Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, v roce 1973 oceněn izraelským památníkem šoa Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy.

Přijďte se podívat do historických domků na vrchlabském Náměstí Míru kdykoli kromě pondělka až do konce září.
Historické domky ve Vrchlabí

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda