Úvod > Aktuality > Den země se slaví tradičně 22. dubna

Den země se slaví tradičně 22. dubna

Vydáno 18. dubna 2018 Příroda
Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé. Na první akce můžete zavítat již v pátek 20. dubna, akce pak budou pokračovat až do neděle 22. dubna 2018.
Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země v neděli 22. dubna. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě. Kam se na ně můžete letos vypravit?

BeruškaO víkendu 21. a 22. dubna se můžete na Den Země vypravit například do libeceké iQlandie. A na co, že se můžete těšit? V iQlandii, konkrétně v TULaborce, vás čeká řada stanovišť s mikroskopy a stereolupami, pod kterými prozkoumáte zajímavé preparáty. Podíváte se na nejrůznější horniny, minerály, bakterie, žabí krev i na složené oko mouchy. Ten, kdo bude chtít, si dokonce může přinést vlastní vzorek, který bude zkoumat. Chybět nebudou ani bláznivé pokusy s vodou.

Den Země můžete také oslavit výšlapem do Žďárských vrchů. V sobotu 21. dubna se koná pochod Novoměstskem. Nejkratší trasa měří 5 a nejdelší 100 km. Startuje se od Horáckého muzea během sobotního dopoledne. Borci přihlášení na nejdelší stokilometrovou trasu vycházejí již v pátek 20. dubna. Cena startovného je stanovena na 2 Kč za každý kilometr, pro dvě nejkratší trasy 30 Kč/os. V ceně je účastnický list, popisy tras, vstupné do Horáckého muzea a drobné občerstvení.

A pěknou akci ke Dni Země si připravila i brněnská zoologická zahrada - od 13 do 17 hodin zde čekají děti zábavně-naučné aktivity na 4 stanovištích rozmístěných po celé zoo. Mimo to se můžete těšit také na komentovaná krmení, například u levharta cejlonského, lachtanů, ledního medvěda, orla bělohlavého a dalších živočichů.

ŽábaZvládnete podojit krávu? Víte co znamená v horáčtině břin? Nebojíte v jeskyni? Tak přijďte v sobotu 21. dubna oslavit Den Země do Krásenska u Jedovnice v Moravském krasu, který bude zaměřený na zdejší řemesla, tradice, pověsti a mnoho dalšího, co najdete doslova za humny.

Na neděli 22. dubna si připravila zajímavý program pod širým nebem a v objetí přírody Říčanská hájovna. Připravena jsou atraktivní přírodovědná stanoviště s žabí tematikou i velká tvořivá dílna, divadlo Kaká s představením Ezopovy bajky, lukostřelba, dílna výroby xylofonu pro dospělé a pečení ve venkovní peci. I letos bude možné pohladit si zvířátka - ovce a kozu. Chybět nebude ani pestrá nabídka občerstvení - čaj, fair trade káva a dobroty, zákusky, ale i pivo a buřty k opečení na ohni. K dobré pohodě zahraje kapela Cricket & Snail.