Úvod > Aktuality > Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska
Zážitky

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!

Cyklovlakem po jižní Moravě

Na jižní Moravě patří k oblíbeným cyklovlak Expres Pálava – Podyjí, který jezdí od 13. dubna až do 29. října 2024 o víkendech a vybraných svátcích. Vlak, kde nemusíte přestupovat, vypravují České dráhy z Brna – Králova Pole a jezdí přes brněnské hlavní nádraží do Břeclavi, Valtic a Mikulova a dále přes Hrušovany nad Jevišovkou, až do Znojma a Šatova. Lepší způsob, jak se dostat na Pálavu, k Novomlýnským nádržím, do Lednicko-valtického areálu a národního parku Podyjí zkrátka neexistuje, využít můžete také cyklostezku Brno-Vídeň anebo se rozjet po vinařských stezkách. Díky sítí půjčoven kol si bicykly můžete zapůjčit přímo v některých stanicích – k dispozici jsou například v Břeclavi. Kola si však raději rezervujte předem. ČD cyklopůjčovny jsou otevřeny od dubna do konce října.
 

Vlakem okolo Švýcarska

Samozřejmě nemáme na mysli alpskou zemi, ale národní park České Švýcarsko, rozmanitou krajinu na Českokamenicku, Krásnolipsku a Mikulášovicku, která se po ničivém požáru opět vrací mezi turistická lákadla a doslova tak vstává z popela. Síť turistických a cyklistických tras většinou navazuje na železniční stanice, a tak můžete využít jak historický motoráček na lince T1 Česká Kamenice – Kamenický Šenov (jezdí od 29. března do 3. listopadu 2024), tak linku T2 z Děčína do Krásné Lípy a dále přes Brtníky do Mikulášovic. Takzvaný Brtnický expres (Sp 1966 a Os 26060) jezdí od 29. března do 3. listopadu vždy v sobotu, neděli a o svátcích, z Děčína vyjíždí v 9:36 a do Mikulášovic dojede v 11:33. Kola bere do naplnění kapacity.
 

Cyklo Brdy jezdí z Prahy až do Blatné

cyklo BrdyJak už název vlaku napovídá, součástí Cyklo Brdy jsou i vozy uzpůsobené pro přepravu jízdních kol. Bicykly tak lze v tomto turistickém vlaku přepravit v rámci služby úschova během přepravy, ale i jako spoluzavazadlo (do vyčerpání kapacity). Turistický vlak Cyklo Brdy odjíždí o víkendech a státních svátcích (od konce března do 3. listopadu) z pražského Hlavního nádraží vždy v 8:19, v Berouně do něj můžete přistoupit v 9:17, do Příbrami přijede v 10:04, do Březnice vás dopraví v 10:32 a do Blatné s ním dorazíte v 11:06 hodin. A kde z vlaku vystoupit? Brdy jsou protkány stovkami cest a pěšinek – značených i neznačených. Vyjet můžete směrem na Tok, k Padrťským rybníkům nebo na Tři trubky. V Blatné stojí za prohlídku historické centrum s romantickým vodním zámkem a přilehlým parkem s daňky a pávy nebo stálá expozice v městském muzeu. S vlakem Cyklo Brdy se lze také snadno vrátit. Z Blatné odjíždí v 16:49 a po stejné trase přijede do Prahy hl. n. v 19:34 hodin.
 

Kokořínským rychlíkem do Mšena

KokořínKokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do 28. října. Výletní rychlík vás ráno odveze z Prahy přes Neratovice, Všetaty do Mělníka, na Kokořínsko do Lhotky u Mělníka, Kaniny a Mšena, odkud se můžete vydat na výlety do Kokořínského dolu nebo se vykoupat v prvorepublikových městských lázních ve Mšeně či se osvěžit v parostrojním pivovaru v Lobči. Vyjíždí ze zastávky Praha-Vršovice v 8:21, na Hlavní nádraží se zastaví v 8:25 a nazpět se vrací ze Mšena v 16:58.


Po Šumavě na kole snadno a rychle

GW train region vlak ŠumavaNa šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí. Moderní lokální vlaky zde provozuje společnost GW Train Regio, která se o cyklisty stará velmi pečlivě. Na kola mají speciální vůz s milou obsluhou. Vydat se tak můžete pohodlně z Českých Budějovic až na Černý Kříž, ze Strakonic do Volar nebo z Číčenic přes Vodňany, Bavorov a Volary do v lesích ukrytého Nového Údolí. Vlaky navazují na rychlíky ČD a poznáte je snadno podle výrazné oranžové barvy vozů.
 

Další tipy pro cyklisty ve vlacích

  • Hravou alternativou pro víkendovou jízdu z Prahy do Slaného je Cyklohráček. Vlak nabízí jak speciální vagóny pro přepravu jízdních kol, tak vagóny vybavené stolními hrami nebo upravená jako dětské hřiště. Podmínky přepravy kol v těchto speciálních cykloturistických vlacích jsou stejné jako v běžných spojích.
  • Jízdní kolo lze snadno přepravit prakticky ve všech vlacích Českých drah. V osobních vlacích lze cestovat s kolem jako se zavazadlem, čili si své kolo sami dáte do stojanů, případně u nich stojíte. V rychlících a spěšných vlacích platí úschova během přepravy, tj. kola putují do zvláštního vagónu. V rychlících je povinná místenka pro kolo. Lze ji zakoupit on-line s předstihem anebo na nádraží současně s jízdenkou před příjezdem vlaku. Bez místenky pro kolo nelze do rychlíku nastoupit. V jízdním řádu jsou takové vlaky označené symbolem kola v kroužku nebo čtverečku.
  • cyklistéPro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit také celodenní doklad. Ten platí nejen u ČD, ale též u soukromých dopravců, jako je KŽC, Arriva, GW Train Regio, AŽD nebo Die Länderbahn CZ.
  • Na zhruba 70 železničních stanicích Českých drah v různých koutech Čech, Moravy a Slezska si lze půjčit jízdní kolo. V řadě půjčoven jsou k dispozici také stále více populární e-bike a koloběžky. Kola jsou kvalitně servisovaná a využití cyklopůjčoven Českých drah má řadu výhod. Jednou z nich je i to, že kola lze většinou vrátit v jiném místě, než jste si je půjčili.
  • Kolo lze ve vlaku přepravovat také do a ze zahraničí. Vlaky Českých drah sledují řadu populárních evropských cyklotras, např. Dunajskou, Labskou, Greenway Praha – Wien nebo cyklotrasu Mnichov – Regensburg – PlzeňPraha.
Brtnický expres: turistický vlak Děčín – Česká Kamenice – Rybniště – Varnsdorf s převozem kol

29. 3.3. 11.
Brtnický expres: turistický vlak Děčín – Česká Kamenice – Rybniště – Varnsdorf s převozem kol

Od dubna do října jezdí turistický cyklovlak s názvem Brtnický expres. O víkendech vozí turisty z Děčína přes Českou Kamenici a Rybniště buď do Varnsdorfu anebo do Mikulášovic. Kola bere do naplnění kapacity.

Lužickohorský rychlík

23. 3.26. 10.
Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.

Parní vlak do Lednice

18. 5.
Parní vlak do Lednice

Vydejte se do Lednicko-valtického areálu parním vlakem. Tyto mimořádné jízdy se konají jen dva víkendové dny v roce. Parní vlak s lokomotivou Skaličák, vozy Rybáky a historickým restauračním vozem vyjíždí z Břeclavi do Lednice a zpět.

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

23. 3.28. 10.
Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.

Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí 2024

13. 4.29. 10.
Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí 2024

Od poloviny dubna do konce října se můžete svézt o víkendech a státních svátcích Expresem Pálava – Podyjí z Brna do oblastí jižní Moravy protkaných atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Vlak je připravený pro přepravu většího množství kol.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23. 3.27. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Kozel expres

20. 4.
Kozel expres

Přemýšlíte kam o víkendu na výlet? Co takhle v sobotu 20. dubna jízda vláčkem na Vepřové hody v pivovaru Velké Popovice? Spojte ochutnávku piva a zabijačkové speciality s jízdou retro motorákem.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Kokořínský rychlík

23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do prvního listopadového víkendu.

Brdský motoráček

23. 3.26. 10.
Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.

Rakovnický rychlík

23. 3.26. 10.
Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

29. 3.3. 11.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Jede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak jezdí během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna. Jedná se o německý osobní vlak, který vyjíždí z Drážďan přes Žitavu do Liberce a Doks.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Autonomní vlaky – první vlaky bez strojvedoucích na Švestkové dráze

Autonomní vlaky – první vlaky bez strojvedoucích na Švestkové dráze

Když přijde řeč na vlak bez strojvedoucího, většinou jde o horor nebo článek v bulvárním tisku. Jenže autonomní vlaky, tedy bez strojvedoucích a vybavené jen kamerami a senzory, by postupně na českých železnicích měly vystřídat ty klasické. První vlak, který nepotřeboval strojvedoucího, se rozjel po Švestkové dráze v roce 2021.

Další aktuality

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika