Úvod > Aktuality > Cyklovlakem na Pálavu, podél Ohře anebo do Českého Švýcarska?

Cyklovlakem na Pálavu, podél Ohře anebo do Českého Švýcarska?

Vydáno 15. června 2017 Zážitky
Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů; České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc. Jen některé z nich se ale dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Nedávno jsme vám nabídli článek o cyklovlacích ve středních Čechách do Slaného, na Kokořínsko a do Českého ráje, na portálu Kudy z nudy najdete i souhrn cyklobusů – například oblíbených linek v Krkonoších nebo cyklobusů v Orlických horách, Beskydech či na Šumavě. Nezapomínáme ale ani na cyklovlaky, které nejsou tak známé – většinou proto, že v daném regionu jsou zatím jediné.
 

Cyklovlakem po jižní Moravě

K takovým patří cyklovlak Expres Pálava – Podyjí, který jezdí od poloviny dubna až do začátku října o víkendech a vybraných svátcích jižní Moravou. Vlak, kde nemusíte přestupovat, vypravují České dráhy z Brna – Králova Pole a jezdí přes brněnské hlavní nádraží do Břeclavi, Valtic a Mikulova a dále přes Hrušovany nad Jevišovkou až do Znojma a Šatova. Lepší způsob, jak se dostat na Pálavu, k Novomlýnským nádržím, do Lednicko-valtického areálu a národního parku Podyjí zkrátka neexistuje, využít můžete také cyklostezku Brno-Vídeň anebo se rozjet po vinařských stezkách. Díky každoročně se rozrůstající sítí půjčoven kol si bicykly můžete samozřejmě půjčit přímo v některých stanicích – k dispozici jsou celoročně v Břeclavi, Veselí nad Moravou, Hodoníně a ve Znojmě, v sezoně pak ve Vranovicích. Pokud chcete mít jistotu, kola si raději rezervujte předem!
 

Cyklovlakem podél Ohře

Letní prázdninové putování oblíbenou cyklostezkou po březích Ohře (a třeba i na lodi přímo po řece) vám zpříjemní cyklovlak Ohře, který bude jezdit během letních prázdnin od 1. července do 3. září o sobotách a nedělíchChebu do Karlových Varů a zpět. Z Chebu vlak vyjíždí ráno v 8 hodin a nastoupit můžete i na zastávkách Tršnice, Nebanice, Kynšperk nad Ohří, Dasnice a Sokolov. Do Karlových Varů přijíždí v 8.50 a v 9.15 se vydá na zpáteční cestu. Dodejme, že kola z půjčoven ČD se v tomto vlaku přepravují zdarma, v regionu Západočeských lázní lze využít půjčovny v Aši, Františkových Lázních, Chebu, Karlových Varech, Lokti, Mariánských Lázních, Nejdku a Sokolově. Ve stanicích Cheb, Karlovy Vary a Mariánské Lázně si můžete půjčit i elektrokola a koloběžky.
 

Vlakem okolo Švýcarska

Sice nemáme na mysli velké Švýcarsko, ale národní park České Švýcarsko, ovšem to vůbec neubírá na kráse tomu, co nabízí letošní turistická sezona milovníkům přírody a krajiny na Českokamenicku, Krásnolipsku a Mikulášovicku. Síť turistických a cyklistických tras většinou navazuje na železniční stanice, a tak můžete využít jak historický motoráček na lince T1 Česká Kamenice – Kamenický Šenov, tak novou linku T2 z Děčína do Krásné Lípy a dále přes Brtníky do Mikulášovic. Takzvaný Brtnický expres jezdí od začátku dubna do 29. října vždy v sobotu, neděli a o svátcích, z Děčína vyjíždí v 10.02 a do Mikulášovic dojede v 11.48. V úseku z Děčína do Krásné Lípy je zvýšená kapacita pro přepravu kol.
 

Další tipy pro cyklisty ve vlacích

  • V cyklovlacích ČD platí stejné jízdenky jako v jiných vlacích na stejných tratích, nemusíte shánět žádné speciální jízdenky.
  • Kola si můžete rezervovat 30 dní až 24 hodin předem.
  • S kolem můžete cestovat také na trati z Brna do Břeclavi a do Žďáru nad Sázavou, kde máte během víkendů a svátků možnost rezervovat místa pro kola během přepravy, a na tratích z Břeclavi do Znojma a ze Zaječí do Hodonína, kde během víkendů a svátků počítají se zvýšenou kapacitou přepravy jízdních kol jako spoluzavazadel.
  • Ve středních a jižních Čechách letos cyklistům nabízejí expresní spojení s přepravou jízdních kol čtyři páry vlaků denně na trase z Prahy přes České Budějovice do rakouského Linze, tedy až k atraktivní Dunajské cyklostezce.
Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Bezdružická lokálka Pňovany - Bezdružice a muzeum železnice

Bezdružická lokálka Pňovany - Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka - samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany - Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Železnice Šenovka - muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Železnice Šenovka - muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka - kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Kozí dráha - vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice

Kozí dráha - vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice

Provoz Kozí dráhy byl ke dni 30. 8. 2015 až do odvolání ukončen.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek - město, která je součástí unikátní trati Most - Moldava.

Železniční muzeum KMD v Kroměříži

Železniční muzeum KMD v Kroměříži

Železniční muzeum se nachází v areálu lokomotivního depa a točny na vlakovém nádraží v Kroměříži. Staňte se alespoň na chvíli železničářem a přijďte si vyzkoušet práci signalisty, postavte cestu svému vlaku nebo si prodejte svou vlastní jízdenku.

Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec

Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak.

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od dubna do října 2018.

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Speciální víkendový vlak Sp 1938 „Kokořínsko“ vyjíždí v letní sezoně každou sobotu z Prahy Vršovic do Mělníka a Mšena. Souprava vlaku je sestavena z motorového vozu a jednoho přípojného vozu upraveného pro přepravu jízdních kol.

Cyklobusy Šumava - Zelené autobusy

Cyklobusy Šumava - Zelené autobusy

Vydejte se na cyklovýlet za krásou Šumavy pohodlně ekologickými linkami, které umožňují spojení po celé Šumavě (od Železné Rudy přes Německo-Bavorský park až po Lipno). Bez použití auta tak můžete navštívit celou řadu šumavských zajímavostí, kam se vlastním vozem nepodíváte.

Kolešovka 2018

Kolešovka 2018

Nenechte si ujít prázdninovou projížďku parním vlakem po trati Lužná u Rakovníka - Kolešovice a zažijte tak pravou železniční romantiku! Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás celkem 17 km úchvatnou chmelařskou krajinou.

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy parními vlaky v roce 2018.

Mattoni Expres - prázdninový vlak z Karlových Varů do Kyselky

Mattoni Expres - prázdninový vlak z Karlových Varů do Kyselky

Každou prázdninovou sobotu letos z Karlových Varů vyrazí motorový vlak až do Kyselky. Cestující bude na výletním spoji vozit historický motorák řady M 240.0, jemuž se v „ajznboňácké“ hantýrce přezdívá Singrovka.