Úvod > Aktuality > Cukrářské slavnosti provoní Národní zemědělské muzeum
Gurmánská turistika

Cukrářské slavnosti provoní Národní zemědělské muzeum

  • Vydáno10. května 2017
Odkud se do Evropy dostaly první sladkosti? Existuje typicky český pamlsek? Jak se liší příprava dortů v různých evropských zemích? Dokážeme vyrobit sladkost bez cukru a jeho náhražek? A proč vlastně lidé milují sladké? Pro odpovědi na všechny tyto otázky by měli zvídaví milovníci sladkého zavítat v sobotu 13. května 2017 do Národního zemědělského muzea v Praze. Jeho hlavní sídlo – budova na pražské Letné – totiž bude hostit už třetí ročník Cukrářských slavností a na své si na nich přijdou nejen konzumenti sladkých dobrot, ale i ti, kteří dokáží zapojit při jejich posuzování také zrak, čich, hmat a dokonce i sluch. Den totiž bude zasvěcen všem, kdo chtějí a dokáží vnímat cukrářské řemeslo všemi smysly.
ZákuskyCukrářské slavnosti v Národním zemědělském muzeu se stanou velkým festivalem všeho krásného, voňavého a dobrého, co lze z darů země vytvořit. A protože své umění představí tuzemská cukrářská špička, bude to stát určitě za to: k vidění budou čokoládové a karamelové skulptury z dílny mistrů z Národního týmu kuchařů a cukrářů ACK ČR a ukázky prací studentů cukrářských škol, které budete moci nejen obdivovat, ale i ochutnat. A patřičně inspirováni pak můžete sami přiložit ruku k dílu: naučíte se malovat čokoládou, dozvíte se, co musí obsahovat pravý marcipán a jak z něj vymodelovat ty nejrozmanitější tvary a figurky, jak vyrobit sváteční bábovku přesně jako z kuchyně našich babiček, jak upéct správný dort, jak vytvořit a ozdobit měkký a voňavý perník a jak připravit domácí bezlepkové sušenky a zákusky. Budete zasvěceni do tajů přípravy cupcakes a kelímkových dezertů a naučíte se základům carvingu neboli uměleckého vyřezávání z ovoce a zeleniny.
 
Káva a zákuskyKe sladkostem nerozlučně patří káva a čaj, takže budou připraveny i semináře o domácí přípravě kávy a čajové okénko včetně ochutnávek, ke slovu se dostanou i bylinky. A všechnu tu sladkou a voňavou podívanou doplní svými výrobky i další mistři kuchaři, pekaři a cukráři z celé republiky, takže každý bude moci ochutnat, koupit si a domů odnést ty nejlepší domácí zákusky, koláče, dortíky, perníky, oplatky a sušenky.  A protože mlsání nemusí být vždy jen sladké, užijí si i milovníci pamlsků slaných: pro ně budou připraveny sýrové tyčinky, slané a plněné pirohy, quiche a zeleninové koláče. A aby každý návštěvník vnímal cukrářské a pekařské řemeslo skutečně všemi smysly včetně zraku a sluchu, připraven je i bohatý doprovodný program – stylová představení souborů Divadla na háčku a Sváťova dividla, vyhrávat bude skupina Euphorica.
 

Za štrůdl můžou Turci

ŠtrůdlHistorie cukrářského řemesla je velmi zajímavá a je dobré vědět, jak úzce byla na evropském kontinentě spojena nejen s obchodem, ale i s politikou a vojenstvím. Kupříkladu takový trdelník nebo jablečný a ořechový závin, které považujeme za naše typické domácí ochutiny, se k nám dostaly v 16. století při tureckých expanzích do Evropy, kdy si s sebou takovéto sladkosti přiváželi turečtí vojáci coby trvanlivý zdroj energie i připomínku domácí kuchyně. V 16. století k nám přicházeli také Italové, kteří naučili naše pekaře a pekařky vyrábět trubičky a makronky. Už o dvě století dříve ale zavítali do českých zemí první perníkáři, a to z německých a holandských hanzovních měst, a s čím vším seznámili naše obyvatele vyjma perníku, to už se dozvíte na jedné z přednášek, které budou pro všechny zájemce během sladké soboty připraveny.
Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura