Úvod > Aktuality > Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

Vydáno 9. července 2019 Zážitky
Chcete si s dětmi užít hezké prázdniny? Máme pro vás skvělé tipy, kam na výlet vlakem, na výlet do historie za rytíři a šermíři anebo pohádkovými bytostmi. Neuniknou vám ale ani první jízdy letních vlaků, tradiční slavnosti a za zábavou se můžete s celou rodinou vypravit na originální akce - sraz veteránů, noční zámecké divadlo anebo do Zeměráje, kde se dozvíte, jak se ve středověku stavěl dům.
O prázdninách rozhodně nesmí chybět výlet vlakem! Skvělou jízdu po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou nabízí po celé prázdniny Řepařská drážka u Kolína! Podobnou kratochvíli si užijete i na chmelařské dráze s názvem Kolešovka, která poprvé letos vyjede v sobotu 13. července. Každou prázdninovou sobotu pojede z Lužné u Rakovníka do Kolešovic a zpět. Sveze vás po trati Krupá – Kolešovice. Dvanáctikilometrová lokálka Kolešovka, jak se jí zkráceně říká, vede kolem chmelnic a v minulosti po ní vlaky také svážely brigádníky na česání chmele.

Sobotu 20. července můžete strávit na Zubačce na trati Tanvald - Kořenov - Harrachov, kde se navíc vše bude točit kolem borůvek. Ve městě si můžete užit i Harrachovské pivní slavnosti. O týden později, 27. července, se navíc můžete vypravit zubačkou na Anenskou sklářskou pouť na Jizerce.

Od 20. července začne také Léto v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, kdy depozitář ožije v několika termínech akcí Z muzea do depozitáře. Návštěvníci budou moci cestovat v historickém vlaku z Muzea Českých drah v Lužné do depozitáře v Chomutově a zpět. Velkou atrakcí je pak možnost se svézt parním motorovým vozem Komarek z roku 1903, který je jedním z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM.
 

Zábava na hradech a zámcích

PotštejnVíkend 13. a 14. července bude na hradě Cimburk šermířský! Vystoupí Skupina historického šermu Armet z Vyškova ve 14:00 hod. a v 16:00 hodin.

Poblíž Vrbna pod Pradědem v hustých jesenických lesích se o víkendu 20. a 21. 7. konají Lesní slavnost Lapků z Drakova. Odhalíte při nich tajemné zříceniny strážních hradů, uvidíte ukázky tavby železa středověkým způsobem v replice středověké dřevouhelné huti a rýžování zlata. Nebude chybět vystoupení členů hudebních skupin, rytířských spolků a kejklířů. V neděli pro děti je připravena oblíbená soutěž plavení míčků „Drakovský plaváček“.

Poslední večeři Mikuláše z Potštejna zažijí turisté v sobotu 20. července, vydají-li se ku hradu Potštejnu. Netradiční prohlídky hradu které vypoví, proč se stal pan Mikuláš loupeživým rytířem a co na to Karel IV., začínají od 10.30, 13.00, 15.00 a 17.00 hodin.

KlenováV ten samý den obsadí hrad Klenová nebojácní rytíři. Letos již 10. ročník této akce přinese vystoupení skupiny historického šermu Morgana von Maxberg. Na programu od 13 do 20 hodin na nádvoří nebude chybět ani dobývání hradu, šerm, tanec, středověká kapela, sokolník, jarmark či vojenské ležení.

Hrad Hukvaldy se vrátí v čase! O víkendu se jej pokusí oblehnout cizí vojska. A obléhání hradu potrvá celé dva dny. Přijeďte se ve dnech 20. a 21. července podívat, jak se žilo na obléhaném hradu.
 

Nevšední víkendové povyražení

LučištnictvíSedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách zámku Kačina, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem, kterou všichni nakonec sehrají před zraky diváků v zámeckém divadle, to jsou noční prohlídky s názvem Mnoho povyku pro divadlo! Konají se za celé léto jen čtyřikrát, a to 13. a 27. 7.; 10. a 24. 8. 2019, tak pozor, aby vám neutekly.

Letos opět otevře hrad Buchlov své brány mistrům černého řemesla. Ve dnech 13. a 14 července 2019 se na I. a II. nádvoří hradu opět sejdou desítky kovářů, nožířů, měditepců, platnéřů a jiných kov zpracujících umělců. Přímo před vašimi zraky budou kováři u deseti výhní tvořit svá díla.

VeteránTradiční veteránský srazzámeckém parku v Holešově slibuje veteránskou burzu, soutěže, spanilou jízdu (6,6 kilometrů dlouhá) a bohatý doprovodný kulturní program. Jedná se o špičkovou akci, na které nemůžeme chybět! Účastnit se bude přibližně 700 historických automobilů a motocyklů.

Tento víkend vás na velkém hradním nádvoří Starých Hradů čeká Pohádkové rejdiště: veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Zažijete s nimi spoustu pohádkové zábavy soutěží a her pro děti i dospělé – přijďte si hrát! Středa, sobota a neděle od 10:00 do 18:00 hodin.

ZeměrájJak se stavěl dům ve středověku se dozvíte v sobotu  20. července v Zeměráji. Ruční zpracování dřeva, historické typy konstrukcí, příprava hliněné mazaniny, magické rituály. K tomu si samozřejmě můžete užít všechny další lákadla Zeměráje. Dále na vás čeká jedinečná kilometr dlouhá stezka naboso, vedená v rozmanitém terénu přes les, louku, skály, balvany, potok, přes šišky, oblázky i jehličí. Její součástí jsou i balanční prvky a zábavné úkoly zaměřené na poznávání české přírody.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech každý den po celý rok a vtáhnou vás do svých her a radovánek.

Rytíři na hradě Klenová 2019

Rytíři na hradě Klenová 2019

Již 10. ročník oblíbené akce na hradě Klenová u Klatov. Vystoupí skupina historického šermu Morgana von Maxberg. Program od 13 do 20 hodin na nádvoří hradu Klenová. Dobývání hradu, šerm, tanec, středověká kapela, sokolník, jarmark, vojenské ležení.

Léto v Železničním depozitáři NTM v Chomutově

Léto v Železničním depozitáři NTM v Chomutově

Národní technické muzeum připravilo na letní měsíce pro rodiny s dětmi speciální programy v Železničním depozitáři Chomutov. Bude zde třeba možné zažít jízdu historickým parním vozem Komarek.

Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny!

Indiánská vesnička Rosehill - poznejte svět prérijních indiánů

Indiánská vesnička Rosehill - poznejte svět prérijních indiánů

Indiánská vesnice v Růžové na Děčínsku přibližuje život prérijních indiánů. Uvidíte zde dobově zařízená týpí, indiánské oblečení, hračky, zbraně i hudební nástroje. Můžete si zkusit lukostřelbu, hod oštěpem a tomahawkem. Každou sobotu je pak na programu show s indiánskými tanci, písněmi a divadlem.

Jak se stavěl dům v Zeměráji

Jak se stavěl dům v Zeměráji

Přijďte si vyzkoušet dávné postupy a zvyky spojené se stavbou domu v raně středověké vesnici. Do budování se může zapojit celá rodina. Ruční zpracování dřeva, historické typy konstrukcí, příprava hliněné mazaniny, magické rituály. K tomu si samozřejmě můžete užít všechny další lákadla Zeměráje.

Večerní komentované prohlídky v Zoo Ostrava

Večerní komentované prohlídky v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě jsou opět zahájeny večerní komentované prohlídky. Zájemci budou mít možnost zažít, co se děje v zoo po zavírací době a jak se chovají zvířata po setmění. Oproti předchozím rokům jsou letos prohlídky naplánovány na pátky.

Harrachovské pivní slavnosti 2019

Harrachovské pivní slavnosti 2019

V sobotu 20.července se budou u nás ve sklárně konat Pivní slavnosti.

Kolešovka 2019

Kolešovka 2019

Nenechte si ujít prázdninovou projížďku parním vlakem po trati Lužná u Rakovníka - Kolešovice a zažijte tak pravou železniční romantiku! Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás celkem 17 km úchvatnou chmelařskou krajinou.

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Zkrácená prohlídka pro děti prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu, dětské a hostinské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, zejména děti od 4 do 10 let. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let.

Noční prohlídky na zámku Kačina - Mnoho povyku pro divadlo!

Noční prohlídky na zámku Kačina - Mnoho povyku pro divadlo!

Sedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem, kterou všichni nakonec sehrají před zraky diváků v zámeckém divadle.

Anenská sklářská pouť na Jizerce 2019

Anenská sklářská pouť na Jizerce 2019

Srdečně zveme na Anenskou slavnost na Jizerce dne 27. července 2019. Bohatý program od 10 do 17 hodin. Tradiční řemesla, netradiční soutěže, dobroty z grilu.

Lesní slavnost Lapků z Drakova

Lesní slavnost Lapků z Drakova

V lesích Biskupství Ostravsko – Opavského, v lokalitě Drakov, Vám rytířské umění představí rytířské spolky ARMA FERRE, AGRIPA, ARCUS, BURMISTŘI a katovna ORDÁL.

Poslední večeře Mikuláše z Potštejna

Poslední večeře Mikuláše z Potštejna

...aneb Třeba to bylo jinak…

Hiršperské slavnosti 2019 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Hiršperské slavnosti 2019 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

V sobotu 20. července se setkají na Jeleních Vrších dva projekty - 4. Hiršperské slavnosti spolku Svobodný Hiršperk a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2019 folklorního souboru Libín-S Prachatice.

Sobota na Zubačce

Sobota na Zubačce

Železniční společnost Tanvald připravuje i v roce 2019 nostalgické jízdy na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova. Těšit se můžete zvláštní ozubnicové vlaky, parní vlaky, železniční modely nebo borůvkové či bramborové hody.

Obléhání nedobytné pevnosti na hradě Hukvaldy

Obléhání nedobytné pevnosti na hradě Hukvaldy

Obléhání hradu Hukvaldy potrvá celé dva dny. Přijeďte se ve dnech 20. a 21. července podívat, jak se žilo na obléhaném hradu.

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Tradiční Dny otevřených dveří v železničním depozitáři NTM v Chomutově budou letos probíhat celou sezonu od soboty 30. března do pondělí 28. října, vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.