Úvod > Aktuality > Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě
Životní styl

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

  • Vydáno20. června 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Užijte si setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy, ekologické zemědělství anebo chůzi naboso. Obdivovat přírodní scenérie, cítit vůni čerstvých i sušených bylinek a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně.

Liberecký EKOpark

Ekopark LiberecPokud pocházíte z Liberce nebo vás sem cesty zavedly, doporučujeme navštívit srdcový životní projekt táty od dětí. Ten zde zachránil jedno z posledních zelených míst v centru Liberce a proměnil ho na jedinečný lesopark pro širokou veřejnost. EKOPark Liberec propojuje ekologii s přírodou, vzděláváním, volnočasovými aktivitami, kulturou a sportem. Pět kilometrů čtverečních nabízí inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času. Tady vaše děti znovu zjistí, že trávit čas offline není nuda.

Když už budete v Liberci, přijďte si do Planetária místní iQlandie obohatit a doplnit znalosti z astronomie, zeměpisu, přírodopisu a fyziky. Prozkoumáte vývoj života, procestujete sluneční soustavou a přesvědčíte se o zázracích noční oblohy.
 

Třebíčský Alternátor

alternátor třebíčTřebíči to naopak žije vědou a technikou, která baví děti i dospělé všeho věku. Ekotechnické centrum Alternátor je na rozdíl od běžných muzeí místo, kde je „přísně povoleno“ se exponátů dotýkat. Experimenty s rozličnými přírodními jevy pomohou dětem pochopit zákonitosti a fungování okolního světa. Expozice o výrobě tepelné energie v Třebíči s poukazem na její ekologičnost zaujme dětské i dospělé návštěvníky modelem velína, jímž mohou virtuálně řídit provoz třebíčských tepláren na biomasu a následný rozvod tepla po městě. Součástí této expozice je i část o lesním hospodářství vyplývající z faktu, že přes 90 % tepla vyrobeného v Třebíči pochází ze spalování biomasy, zejména pak dřevní štěpky. Návštěvníci se proto seznámí s druhy lesů, vlastnostmi různých stromů, vhodnosti jejich zpracování pro různé účely, výhřevnosti jejich dřeva atp.
 

Za zvířátky do návštěvnických center Šumavy

vlci u SrníToužíte-li po úniku do čisté a divoké přírody doporučujeme skvělé turistické okruhy pro rodiny s dětmi po Šumavě. Poskytnou vám nádherné přírodní scenérie a například i pohled do života zdejších zvířat. V Srní můžete pozorovat výběh vlků ze stezky v korunách stromů. Mimo výběhu s vlky se lze vydat po naučné stezce, na které pět informačních panelů přibližuje život šelmy, která v minulosti patřila k běžnému životu místního lesa. V novém návštěvnickém centru naleznete energeticky pasivní dům s rekuperací vzduchu a technologiemi příznivými k životnímu prostředí. Energie je získávána z obnovitelných zdrojů.

rysNedaleko Kvildy najdete Návštěvnické centrum zaměřené na život jelenů. Na budovu pak navazuje naučný okruh o délce 2,5 km a výběh o velikosti skoro 9 hektarů, ve kterém žije až dvanáct kusů jelení zvěře. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky kterým mohou návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. Mimo jelenů žijí v dalším výběhu u Kvildy dva rysové – David a Kate. Oba se v raném mládí dostali do situace, kdy potřebovali lidskou pomoc a péči, a na dvounohé přátele si zvykli, takže nemohli být navráceni zpět do přírody. Davida jako kotě srazilo na Šumavě auto, samička Kate původem z Německa se již narodila v zajetí, a tak je zvyklá na kontakt s lidmi. Od července budou přístupné také Soví voliéry v Borové Ladě.
 

Objevte kouzlo vzácných biotopů v Domech přírody

Dům přírody TřeboňskaDeset Domů přírody a sedm menších informačních středisek na vás čeká ve Žďárských vrších, Českém lese, na Blaníku, Českém ráji, Litovelském Pomoraví, Moravském krasu, Moravském krasu – Vavřinci, Poodří, Žďárských vrších, Slavkovském lese a Třeboňsku. O těchto chráněných krajinných oblastech se díky Domům přírody dozvíte více i díky 3D filmům a interaktivním expozicím. Nejnovější letošní novinkou je otevření zbrusu nového Domu přírody v Brdech, v loveckém zámečku Tři trubky – dojít by k tomu mělo už 19. července 2023! Pokračuje též výstavba Návštěvnického střediska Českého krasu, které vzniká u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Když se stavba podaří podle plánu, bude nový Dům přírody otevřen v průběhu roku 2023.
 

Ekologické farmy a statky

farma stráníFandíte hospodaření bez chemických látek? Navštivte levandulový statek v Bezděkově nedaleko Úsova. Nezaměnitelná vůně levandule se na statku s bio certifikací line nejen mezi řádky deseti tisíc rostlin levandule v polích, ale také Levandulovou kavárnou, kterou můžete navštívit celoročně. Dalším nádherným místem, kde se pěstují levandule je levandulová farma Strání, která hospodaří v čisté přírodě Bílých Karpat ekologickým zemědělstvím. Pěstuje se zde levandule, bylinky, ovoce a zelenina, ze kterých poté farmáři vyrábí džemy, pomazánky, sirupy a suší ovoce i bylinky. Nabízí k prodeji také sazenice.

ovceRodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry. Od ledna 2010 nese veškerá zdejší produkce označení BIO. Nepoužívá se zde žádná chemie pro ošetřování půdy, rostlin ani zvířat. V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR Ekofarma Klouček Klíny. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.

prasátkaV Milínově na Plzeňsku provozují manželé Moulisovi pěknou agroturistickou atrakci – jejich farma se speciálně zaměřuje na dětskou pedagogiku a návštěvníkům prakticky představuje život na farmářské usedlosti. Děti se zde nejen seznámí s tím, jak se například vyrábí máslo nebo peče chléb, ale celý postup si navíc mohou vyzkoušet sami – i s následnou ochutnávkou. Farma pana Sklenáře vznikla ze školního statku v Sasově u Jihlavy. Je to velký areál, který umožňuje provozovat řadu činností. Kromě chovu prasat, což je stěžejní činnost této farmy, se věnuje také chovu skotu, ovcí a koní. V posledních letech se farma pustila také do pěstování krmných plodin, pohanky, brambor, cibule a sóji.
 

Bylinky, sušené ovoce, květiny a bioprodukty

květomluvaPřes 100 let stará sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To krásný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – bylinky, bylinné výrobky a bioprodukty rodiny Fryzelkových z Květomluvy. Vše si zde sami zpracovávájí a vyrábí. Celá výroba i použité obaly jsou dělány tak, aby co nejméně poškozovaly životní prostředí a pokud možno ho obohacovaly a rozvíjely. Většina výrobků je zhotovena v limitovaném počtu. Je to z důvodu, že množství vypěstovaných nebo posbíraných valašských bylin je omezené a u některých výrobků se používají jen čerstvé byliny.

country lifeV Nenačovicích u Berouna najdete ekocentrum Archa, které zahrnuje ekofarmu, biopekárnu, velkoobchod se vzorkovou prodejnou, ale i vzdělávací středisko pro studenty Institutu životního stylu. Sídlo firmy vzniklo přestavbou bývalého kravína na nízkoenergetickou budovu a přistavěním nové části, která má parametry pasivního domu. Celý provoz je zaměřen na minimální ekologickou náročnost. Společnost Country Life byla založena v roce 1991 a přinesla první biopotraviny na tehdejší československý trh. Biopotraviny jsou pěstovány s ohledem k přírodě a lidskému zdraví.

sonnentorFirma Sonnentor v Čejkovicích se v České republice věnuje už bezmála 30 let zpracování biobylin a biokoření. Z těchto voňavých surovin prvotřídní kvality potom vyrábí lahodné biočaje. Pro všechny zvídavé návštěvníky a návštěvnice je připravena zážitková exkurze, letos v nově postavené budově "Solis se zeleným srdcem". Nová ekologická budova v sobě zahrnuje zpracování bylin, výrobu porcovaných a sypaných čajů, moderní zázemí i novou zážitkovou exkurzní trasu. Návštěvníci zde mají jedinečnou možnost zblízka si prohlédnout novou výrobu porcovaných čajů a vidět, jak se ručně balí speciální objednávky. V areálu firmy najdete také nádhernou bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, kde se vše pěstuje bez hnojiv a další chemie. Ve zdejší zahradě najdete bylinky, které svatá Hildegarda také používala – jsou to například pelyněk, dobromysl, levandule, mateřídouška, yzop, šalvěj a další. Najdete zde i úkryty pro zvířecí pomocníky, jako jsou hmyz, ještěrky, ježci a jiné, kterým ubývá prostor v krajině.

zahrady myšlínPřijeďte si odpočinout do zahrad v Myšlíně u Mnichovic, dát si výbornou kávu, domácí limonády nebo koláče a vyberte si zeleninu nebo ovoce pěstované s láskou a bez chemie. V zahradách si můžete nakoupit produkty dle sezóny (sazeničky, zelenina, ovoce), domácí vajíčka, ale i vychutnat si výbornou kávu, domácí limonády či koláčky. A věnovat se také aktivnímu odpočinku –  užít si příjemnou procházku po loukách, vydat se k několikasetletému Žižkovu dubu, nebo absolvovat třeba i cyklovýlet po okolí.

vlčihorská zahradaCentrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých. Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, bio-moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, využívání energie slunce (12 solárních kolektorů a 3 fotovoltaické elektrárny), začlenění dřevěných soch do krajiny a úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení.

V severních Čechách doporučujeme navštívit Vlčihorskou zahradu – postupně v ní téměř po celý rok rozkvétají stovky květů. Prozkoumejte ji v různých ročních obdobích a sledujte, jak se ráz zahrady mění. Kromě výroby kosmetiky tu najdete také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.
 

Kde si užijete chůzi naboso?

bosé nohyNedaleko Hradčan v Praze si můžete vyzkoušet chůzi po takzvaném bosém chodníku. Zážitkovou stezku z přírodních materiálů najdete v parku Maxe van der Stoela v Praze 6. Bosým nohám můžete dopřát chůzi po dřevě, oblázcích a jiných přírodninách.

Voda z lesních tišin, to je název, který nejdete na potoce Klučná mezi Karlovou Vsí a Roztoky, ve známém Údolí hříchu na Křivoklátsku. Nacházejí se zde tři lesní prameny a Kneippovy lázně.

Chodník pro bosé nohy je jedním ze zastavení NS Gruň – Bílý Kříž. Můžete si tu projít bez bot krátký speciálně upravený chodníček, na kterém vás čekají úseky po různých přírodních materiálech. Projdete se v trávě, po kamenech i materiálech ze dřeva.

kneipDíky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene v Lázních Jeseník máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Na Grádelském potoce u Železné Rudy najdou zájemci chodník pro koupel nohou s akupresurou. Takzvaný Kneippův chodník tam vybudovaly Lesy České republiky na zelené značené stezce, která vede z centra Železné Rudy na Grádl.
Pasíčka – záchranná stanice a geopark

Pasíčka – záchranná stanice a geopark

Záchranná stanice, geopark a ekocentrum Pasíčka na okraji Železných hor. Najdete nás nedaleko Boru u Skutče. Geopark a cesta do pravěku, hlava T-Rexe, kostra dinosaura či model sopky a stezka suchou nohou mezi vodou. A samozřejmě záchranná stanice s expozicí hendikepovaných zvířat z naší přírody.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Zahrady Myšlín u Mnichovic – relaxační eko farma

Zahrady Myšlín u Mnichovic – relaxační eko farma

Přijeďte si odpočinout do zahrad v Myšlíně u Mnichovic, dát si výbornou kávu, domácí limonády nebo koláče a vyberte si zeleninu nebo ovoce pěstované s láskou a bez chemie. U nás můžete tvořit, inspirovat se nebo jen pozorovat a nechat se unášet vůní květin a zvukem ptáků a včel!

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

První volnočasový EkoPark Liberec

První volnočasový EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Rybí líheň u Borových Lad

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Už jste někdy navštívili místo, kde roste radost? Co takhle podniknout výlet do Čejkovic na Hodonínsku, kde sídlí firma Sonnentor?

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru

Sluneční areál Sonnentor se rozšířil o budovu, která je nejen moderní a krásná, ale splňuje také nejnáročnější ekologické aspekty. Inspirativní místo je plné pozitivní energie a pohody. Její součástí se stala také zážitková exkurze výrobou bio-čajů.

Kozí a ovčí farma Držovice

Kozí a ovčí farma Držovice

Rodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry.

Levandulový statek Bezděkov

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Dům přírody Blaníku

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná

Voda z lesních tišin, to je název, který nejdete na potoce Klučná ve známém Údolí hříchu na Křivoklátsku. Nacházejí se zde tři lesní prameny a Kneippovy lázně.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody Českého ráje

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Kneippův chodník na Grádelském potoce u Železné Rudy

Kneippův chodník na Grádelském potoce u Železné Rudy

Na Grádelském potokce u Železné Rudy najdou zájemci chodník pro koupel nohou s akupresurou. Takzvaný Kneippův chodník tam vybudovaly Lesy České republiky na zelené značené stezce, která vede z centra Železné Rudy na Grádl.

Biofarma Sasov – dvacet let tradice

Biofarma Sasov – dvacet let tradice

Bio farma v Sasově u Jihlavy se věnuje chovu prasat, skotu, ovcí a koní. V posledních letech nabízí bio vepřové i vyzrálé bio hovězí maso z venkovního chovu a vlastních faremních jatek, bio uzeniny z vlastního masa, stejně jako bio brambory.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Aktuálně uzavřeno – probíhá rekonstrukce, která dle původních plánu měla být hotová na konci března 2024.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Knajpoviště Semanín – otužte se potoční vodou

Knajpoviště Semanín – otužte se potoční vodou

Jedním ze zajímavých zastavení Semanínské naučné stezky je zdejší knajpoviště – systém dřevěných nádrží určený k otužování. Své jméno dostalo podle bavorského pátera a léčitele Sebastiana Kneippa, průkopníka celostní medicíny. Mezi jeho léčebné metody patřila mimo jiné i studená voda.

Chodník pro bosé nohy na Gruni

Chodník pro bosé nohy na Gruni

Chodník pro bosé nohy je jedním ze zastavení NS Gruň – Bílý Kříž. Můžete si tu projít bez bot krátký speciálně upravený chodníček, na kterém vás čekají úseky po různých přírodních materiálech. Projdete se v trávě, po kamenech i materiálech ze dřeva.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Ekofarma Klouček Klíny

Ekofarma Klouček Klíny

V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.

Levandulová farma Strání – levandule z Bílých Karpat

Levandulová farma Strání – levandule z Bílých Karpat

Levandulová farma v čisté přírodě Bílých Karpat hospodaří v ekologickém zemědělství. Pěstuje se zde levandule, bylinky, ovoce a zelenina, ze kterých poté farmáři vyrábí džemy, pomazánky, sirupy a suší ovoce i bylinky. Nabízí k prodeji také sazenice.

Ekologická kozí farma Zerlina – farmářem na zkoušku i řemeslné workshopy

Ekologická kozí farma Zerlina – farmářem na zkoušku i řemeslné workshopy

Poznejte současné Valašsko a fungování ekologické kozí farmy. Na kozí farmě Zerlina poznáte koloběh života bio farmy a přijet sem můžete také na řemeslný workshop, na kterém si vyrobíte pravou pasteveckou hučku, tak typickou pro horskou oblast Valašska.

Květomluva – sušírna sv. Františka: Bio byliny a sušené ovoce

Květomluva – sušírna sv. Františka: Bio byliny a sušené ovoce

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je náš milovaný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Ekocentrum Country Life Archa v Nenačovicích u Berouna

Ekocentrum Country Life Archa v Nenačovicích u Berouna

V Nenačovicích u Berouna najdete ekocentrum Archa, které zahrnuje ekofarmu, biopekárnu, velkoobchod se vzorkovou prodejnou, ale i vzdělávací středisko pro studenty Institutu životního stylu.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Záchranná stanice Huslík

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Vlčihorská zahrada

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou vzniklo rekonstrukcí budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství.

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Během půldenního výletu uvnitř ekoparku oceníte bezprostřední kouzlo panenského přírodního prostředí s rozmanitou faunou a florou, zatímco vaše děti v tu samou chvíli budou dovádět na speciálních herních prvcích ze dřeva anebo studovat naučné a zábavné informační panely podél významných míst.

Ekofarma U Kotyků – agroturistika v Krkonoších

Ekofarma U Kotyků – agroturistika v Krkonoších

Ekofarma se nachází na úpatí Krkonoš v nadmořské výšce 450 m, v těsné blízkosti města Jilemnice, které je právem nazýváno branou Krkonoš. Hosté se mohou pohybovat v celém areálu ekofarmy a mohou se i zapojit do různých prací a poznat tak nepoznané.

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je od června 2012 otevřeno veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete expozice divokých handicapovaných zvířat, exotická zvířat nebo se vydat na naučnou stezku mezi velká hospodářská zvířata.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl