Úvod > Aktuality > Cesta strojem času v retro stylu: výstavy, cukrárny a interiéry

Cesta strojem času v retro stylu: výstavy, cukrárny a interiéry

Vydáno 9. ledna 2019 Zážitky
Kde můžete zavzpomínat na dobu před sametovou revolucí, navštívit zajímavé výstavy a vrátit se do 20. století? Tak třeba v Tančícím domě, ve Sládečkově muzeu v Kladně nebo v Chebu. A pokud se vám stýská po "komunistických" pochutinách, určitě zajděte do retro cukrárny Alchymista. Míst, kde můžete zavzpomínat na dobu svého dětství či mládí, je však daleko více.

Retro zima za socíku v Tančícím domě

Zima za socíkuVýstava Retro zima za socíku vás přenese do 70. a 80. let minulého století. Na 1 300 předmětů, které uvidíte na výstavě jsou dochované originály ze soukromých sbírek anebo zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize, jako například originální kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté!

Přijďte si také zavzpomínat, jaké hračky jste měli doma. Součástí výstavy je unikátní soukromá sbírka hraček ze 70. a 80. let z muzea v Rychnově nad Kněžnou, která vzniká již téměř 50 let a některé unikáty nebyly nikdy vystaveny. Součástí dětského patra je interaktivní herna pro děti a jsou zde zároveň vystaveny originály různých dětských ilustrátorů, které jsou zakomponovány do expozice.

Zima za socíkuPoslední patro je sondou do každodenního života v socialistickém Československu období 70. a 80. let, které je věnováno elektronice a originálním předmětům denního použití. Představí se výrobky předních národních podniků, jako byly Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA, Tesla a jiné. Výstava v Tančícím domě potrvá až do 3. března 2019, vstupné stojí 190 korun.
 

Jak se žilo v letech šedesátých se dozvíte v Kladně

Ještě hlouběji do minulosti vás zavede výstava Retro 60' ve Sládečkově muzeu v Kladně. Výstava, která má být příležitostí ke vzpomínání, pro mladší generace pak k poznání toho, jaké předměty nás obklopovaly, jak jsme trávili volný čas i jak vypadalo Kladno ve „zlatých“ šedesátých letech, bude otevřena do 10. února 2019. Přijďte si zavzpomínat a ukázat svým potomkům, co bylo za vás IN a TOP. Muzeum je otevřené od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, vstupné na výstavu stojí 30 korun.
 

Retro muzeum Cheb aneb „jé, to jsme měli doma“

Pokud jste už oslavili čtyřicáté nebo padesáté narozeniny a rádi byste se alespoň na skok vrátili do dob dětství a mládí, vydejte se do Chebu. Loni tu otevřeli Retromuseum, jedinou soubornou expozici poválečného designu v Česku. Životní styl 60. až 80. let minulého století přibližují obývací pokoje a kuchyně, jak vystřižené z tehdejších domácností. Najdete tu i tehdejší dopravní prostředky, plastové a nafukovací hračky, oblečení, koupelny nebo domácí spotřebiče od televizorů přes magnetofony a vysavače až po fény a žehličky. Navíc v muzeu se můžete chovat jako doma: podívat se do skříní a zásuvek, uvelebit se v křesle a pustit si to, co tehdy běželo v televizi. Úsměvná je také kolekce "domácího umění", tedy podomácku vyráběných předmětů, jimiž si tehdy lidé zkrášlovali své byty.
 

Expozice "Technika v domácnosti" Národního technického muzea

NTM: Technika v domácnostiOno zvolání "jé, to jsme měli doma" uslyšíte mnohokrát v expozici Národního technického muzea s názvem Technika v domácnosti. Na ploše 600 metrů čtverečních prezentuje vývoj „pomocníků v domácnosti“: techniku usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů atd. na pozadí dějin českých zemí zhruba od poloviny 19. století do současnosti. 

Velmi široká je sbírka spotřebičů z dob reálného socialismu. Opět se zde shledáte se "svými" starými rádii, luxy, vařiči, pračkami, mixéry a dalšími pomocníky, které jste možná měli doma. Celou expozicí prostupuje časová osa, jejíž součástí jsou nejen nezbytná historická data, ale i exponáty zachycující světový vývoj od poloviny 19. do konce 20. století. NTM je otevřeno od úterý do neděle od 9 do 18 hodin, vstupenka platí do všech expozic a stojí 220 Kč.
 

Retro výlety za auty, dortíky a historií

   
  • TrabantO víkendech i mimo sezonu po telefonické domluvě můžete navštívit RetromuzeumNejdku; kromě předmětů všedního života z doby socialismu si prohlédnete expozici věnovanou společnosti Heinrich Mattoni a stáčení minerálních vod na Karlovarsku.
 
Cukrárna Alchymista v Bubenči

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Alchymista je nekuřácká, retro cukrárna – kavárna – čajovna na Letné. Sídlí v ulici Jana Zajíc, blízko stadionu Sparta. Její interiér je nádherný, obsluha příjemná a zákusky určitě stojí za ochutnání. Navíc má Alchymista i Muzeum kávy a také čarokrásnou zahradu.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Café Retro Vizovice

Café Retro Vizovice

Nové prostory kavárny – restaurace Café Retro ve Vizovicích u Zlína kloubí originální prostředí s výbornou kuchyní a barem. Zároveň je vám k dispozici nadstandardní ubytování za standardní ceny v pěti klimatizovaných pokojích s celkovou kapacitou až 18 lůžek.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

KGB Muzeum v Praze - Praha 1968 očima důstojníka KGB

KGB Muzeum v Praze - Praha 1968 očima důstojníka KGB

Poprvé můžete na jednom místě spatřit předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu. V kolekci jsou velmi neobvyklé exponáty, např. posmrtná maska Lenina, zbraň, kterou byl zavražděn Trocký, radiopřijímač z Berijovy pracovny, zařízení z laboratoří KGB a další.

Muzeum starých dobrých časů a retro kavárna Lindava u Nového Boru

Muzeum starých dobrých časů a retro kavárna Lindava u Nového Boru

Po prohlidce si můžete dát v kavárně občerstvení, palačinku, zmrzlinu nebo domácí štrůdl.

Trabant muzeum Praha Motol

Trabant muzeum Praha Motol

V pražském Motole naleznete muzeum věnované nejznámějšímu výrobku východoněmeckého automobilového průmyslu - trabantu. Seznámíte se zde s kompletní historií tohoto vozu s dvouválcovým dvoutaktním motorem a s karosérií z duroplastu.

Automuzeum Terezín - poznejte auta socialismu

Automuzeum Terezín - poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.