Úvod > Aktuality > České Švýcarsko vítá novou sezónu: Pěšky i vlakem

České Švýcarsko vítá novou sezónu: Pěšky i vlakem

Vydáno 21. dubna 2017 Příroda
Během jarních měsíců nevítají novou turistickou sezónu jen v lázních a na hradech či zámcích, ale také v Českém Švýcarsku. Na portálu Kudy z nudy objevíte pestrou škálu turistických, sportovních i společenských akcí, které zvou do oblastí Českého i Saského Švýcarska. Kterou z nich si vyberete?
O víkendu 22. a 23. dubna 2017 proběhne již tradiční vyvrcholení společného Otevření turistické sezóny v Českém Švýcarsku, kterou připravuje obecně prospěšná společnost České Švýcarsko s dalšími partnery. Připravena je pestrá škála především turistických akcí Českého i Saského Švýcarska. Pro příznivce přírody a turistiky je v této malebné oblasti pískovcových skal připravena řada zajímavých sportovních a výletů s průvodcem, každý s jiným programem a zaměřením.
 

Vlakem z Krásné Lípy do Míšně

MíšeňV sobotu 22. 4. 2017 si můžete dopřát výlet vlakem z Krásné Lípy do Míšně za prohlídkou historického centra města i na návštěvu Míšenské manufaktury Meissen v rámci tzv. Dnů otevřených dveří. Sraz je v 9 hodin na nádraží v Krásné Lípě nebo Rumburku. Na tuto akci je nutné se předem přihlásit (buď u paní Dany Štefáčkové: 777 819 198 nebo přímo na informačním středisku v Domě ČŠ v Krásné Lípě). Cestovné vlakem si každý hradí sám. Doporučujeme koupit jízdenku Elbe Labe (1 osoba 250 Kč, 5 osob 550 Kč). Zpět se vrací vlakem po 21. hodině.
 

Na koncert do Rumburku

Loreta RumburkPoutní místo Loreta v Rumburku zve v sobotu 22. 4. 2017 na koncert v klášterním kostele sv. Vavřince. Uslyšíte zde poutní písně Šluknovska a díla regionálních autorů. Koncert začíná v 17 hodin a vstupné je dobrovolné.

Pro načerpání té správné atmosféry doporučujeme udělat si před koncertem prohlídku Lorety. V ambitu a vstupní budově Lorety Rumburk se nachází stálé výstavy o historii rumburské Lorety, dějinách kapucínského kláštera u sv. Vavřince v Rumburku a loretánském podzemí. Ve vstupní budově je přístupná Expozice církevního umění Šluknovska, nabízející zážitek pro všechny smysly. Vstupné do loretánské kaple s ambitem stojí 50 korun, pro děti o polovinu méně. Rodinné vstupné je 125 Kč.
 

Výlet po krásách Šluknovska

Soutěska české švýcarskoV neděli se zájemcům představí méně známá, ale atraktivní místa regionu. Můžete vyrazit autobusem do Šluknova a Benešova nad Ploučnicí, kde s průvodci podniknete zajímavé vycházky ve městech a okolí. Sraz je v 8:30 na autobusové zastávce Krásná Lípa náměstí nebo v 8:40 v Rumburku Bytex.

Návrat se plánuje kolem 18. hodiny do Krásné Lípy. Vše je zdarma. Svou účast prosím potvrďte paní Daně Štefáčkové: 777 819 198 (dana.stefackova@ceskesvycarsko.cz).
 

Za přírodou do soutěsek a k Pravčické bráně

HřenskoK nejhezčím místům Národního parku České Švýcarsko patří vedle Pravčické brány a vyhlídek u Jetřichovic také řeka Kamenice poblíž Hřenska a Edmundova a Divoká soutěska, jimiž se proplouvá na pramičkách. Letos jsou soutěsky otevřené denně, a to do 1. října od 9:00 do 18:00 hodin. Lístek vyjde na 80 Kč pro dospělého a 40 korun pro děti.V rekonstruovaném srubu mezi soutěskami si navíc můžete prohlédnout expozici Z mlýna do srubu a zpátky.

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Považuje se za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Bohužel od podzimu minulého roku nebyla kvůli opravě přístupové cesty v provozu. V těchto dnech je přístupná, avšak počítejte s lokálním omezení z důvodu provádění prací na cestě (v úseku Tři Prameny – Pravčická brána). Naopak cesta z Jetřichovic (Strarý mlýn) k Dolskému mlýnu je již opravena a přístupná bez omezení (značena žlutou značkou).
 

Omezení turistických cest v NP České Švýcarsko

Dolský mlýnRokle Soorgrund v části modře značené turistické stezky (Dolský mlýn - Divoká soutěska) je průchozí s omezením. Stále zde probíhá oprava cesty po nutných lesnických opatřeních, předpokládané dokončení je však již v posledním dubnovém týdnu. Průchod tudy vyžaduje kvalitní terénní obuv.

Motoristy a cyklisty nepotěší zpráva, že je Česká silnice do poloviny května uzavřena. Probíhá zde vytváření haťových úseků v extrémně podmáčených oblastech, cesta je uzavřena od odbočky směrem Na Tokání až k hraničnímu mostku v Zadních Jetřichovicích. Pěší turisté mohou využít zeleně značenou turistickou cestu směrem k Panenské jedli (tzv. Jankova cesta).
Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí - saská renesance

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí - saská renesance

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie.

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší.

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Další aktuality

17.3.
2018
Probuďte chomutovské medvědy ze zimního spánku

Probuďte chomutovské medvědy ze zimního spánku

Severozápadní Čechy | Příroda
5.3.
2018
Březen láká do Zoo Ústí nad Labem

Březen láká do Zoo Ústí nad Labem

Severozápadní Čechy | Příroda
11.2.
2018
Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Severozápadní Čechy | Příroda