Úvod > Aktuality > Červnový kalendář jahodových slavností a jeden báječný recept

Červnový kalendář jahodových slavností a jeden báječný recept

Vydáno 14. června 2017 Gurmánská turistika
Nestačí vám jahody na farmářských trzích, v zahradách a obchodech a rádi byste si alespoň jednou vychutnali a užili skutečnou záplavu červených šťavnatých plodů? Vydejte se s námi na jahodové slavnosti, akce pro milovníky jahod ve všech podobách – třeba na pražskou Náplavku, do Litoměřic, do Nové Bystřice anebo na Benešovsko.

17. června: Jahodové slavnosti na Zahradě Čech

Do kalendáře červnových akcí na litoměřickém výstavišti se po roční pauze  vrací Jahodové slavnosti. V sobotu 17. června ochutnáte jahody nejen tak jak je znáte, ale i v netradiční podobě, třeba jako jahodové mojito. K dostání samozřejmě budou i řady dalších jahodových pochutin, plody i sazenice.
 

18. června: Jahodobraní v Benicích

Na Benešovsku se jahody pěstovaly ve velkém od konce 19. století. Mimo jiné putovaly na stůl následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, který tehdy žil na zámku Konopiště, ale díky úrodným rokům si sladké plody záhy našly cestu do Prahy a lidem ve zdejším kraji jahodové plantáže přinášely značné příjmy. Dávné voňavé tradice připomene Jahodobraní, které v neděli 18. června pořádá Barokní statek Benice. Třetí ročník festivalu nabídne ochutnávky jahodových dobrot, pestrý program pro děti s živou hudbou i podívanou na hříbátka z hřebčína Favory, domů si pak můžete odnést košík čerstvě natrhaných jahod ze Zaječí.
 

24. června: Novobystřické jahodobraní

V pátek a v sobotu 23. a 24. června se vydejte do Nové Bystřice, kde se v městském parku koná již 10. ročník dvoudenního kulturního festivalu Novobystřické jahodobraní. Pátek nabídne porci šťavnaté muziky hudebním fajnšmekrům, pro milovníky jahodových pochoutek je vyhrazena sobota. Čeká vás soutěž v pojídání jahodových knedlíků, divadelní představení, rodinný fotbálek, výstava historických vozidel a motocyklů, taneční zábava a další radovánky, navíc na Jahodobraní můžete přijet parním vlakemJindřichova Hradce. Z Hradce vyjíždí v 10.44, zpět z Nové Bystřice se vrací ve 14.22.
 

24. června: Jahodování na pražské Náplavce

Oslava čerstvých jahod coby prvního sezonního ovoce provoní v sobotu 24. června při Jahodování v rámci farmářského trhu pražskou Náplavku. K dostání nebudou jen spousty jahod, ale i sladké plody v mnoha podobách – třeba jako jahodové knedlíky a koláče, koktejly, limonády, palačinky a jahodová polévka gaspacho, chybět nebude ani keramika, skleněné drobnosti, trička s motivy rostlin, přírodní kosmetika či ručně vyráběná mýdla.
 

…a jednoduchý recept na závěr

Dort z kysané smetany a šlehačky, prokládaný piškoty a ovocem, je jednoduchý a mohou vám s ním pomáhat i malé děti. Neexistuje lepší než s čerstvými jahodami, které jste si právě přinesli ze zahrady nebo z některé z našich jahodových slavností, ale dejte pozor, aby byly pořádně vyzrálé; tvrdé plody vám budou bánit v krájení. Takže jak na to?
  • Co budete potřebovat: 2 kelímky zakysané smetany, 1 kelímek smetany ke šlehání, 1 až 2 lžíce moučkového cukru podle chuti, balíček kulatých dětských piškotů a zhruba kilo čerstvých jahod.
  • Jahody nakrájejte na čtvrtky nebo na plátky.
  • Připravte si krém z vyšlehané šlehačky, kterou smícháte s cukrem a zakysanou smetanou.
  • Dortovou formu nebo mísu vyložte potravinovou fólií a na dno naskládejte piškoty, rovnou stranou dolů. Piškotovou vrstvu pak zamáznete smetanovým krémem a do něj rozsázíte jahody. Takhle pokračujete dál, dokud nespotřebujete všechny suroviny. Horní vrstvu můžete pojmout jako umělecké dílo, fantazii se meze nekladou.
  • Pokud po dokončení chcete dort vyklopit, postupujte opačně – piškoty dávejte na stěny nádoby rovnou stranu dovnitř a poslední vrstvu udělejte rovněž piškotovou, rovnou stranou nahoru.
  • Dort nechte přes noc v lednici; dobře se krájí jedině dobře vychlazený.
Zámek a jahodová farma Svinaře

Zámek a jahodová farma Svinaře

Barokní zámek dlouhé roky chátral, ale dnes se díky svým majitelům probouzí opět k životu. Rod Noskových zároveň hospodaří na nedalekém statku, kde najdete velkou jahodovou farmu. Zámek, statek i jahodová farma se nacházejí hned na příjezdu do obce Svinaře v její severní části.

Zahrada Čech Litoměřice - Jahodové slavnosti

Zahrada Čech Litoměřice - Jahodové slavnosti

Jahodové slavnosti na zahradě Čech.

Novobystřické jahodobraní 2018

Novobystřické jahodobraní 2018

Tradiční dvoudenní kulturní akce pořádaná v městském parku v Nové Bystřici. Mnoho zábavy pro děti i dospělé.

Jahodobraní v Benicích 2018

Jahodobraní v Benicích 2018

Tradici pěstování jahod v Čechách připomene „Jahodobraní“, které v neděli 24. června pořádá Barokní statek Favory Benice na Benešovsku. Celý program se bude točit kolem sladkých poslů léta. Nebudou v něm chybět ochutnávky jahodových dobrot ani pestrý program pro děti.

Další aktuality

9.5.
2018
Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech

Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
26.12.
2017
Žatecký chrám chmele má přes Vánoce otevřeno!

Žatecký chrám chmele má přes Vánoce otevřeno!

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
16.10.
2017
Festival dobrého jídla a pití v Litoměřicích, to je Gastro Food Fest 2017

Festival dobrého jídla a pití v Litoměřicích, to je Gastro Food Fest 2017

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
5.10.
2017
Netradiční gurmánskou prohlídku připravují na zámku Velké Březno

Netradiční gurmánskou prohlídku připravují na zámku Velké Březno

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika