Úvod > Aktuality > Čachtická paní a farmářské trhy lákají na zámek Doudleby

Čachtická paní a farmářské trhy lákají na zámek Doudleby

Vydáno 9. března 2016 Památky
Krvavou hraběnku Alžbětu Báthory a příběh o kruté dámě, která prý na svých panstvích vraždila a mučila poddané, každoročně láká na čachtický hrad tisíce návštěvníků. Víte, že se po stopách Čachtické paní můžete vypravit i v Česku?
Pro historický film Bathory si režisér Juraj Jakubisko a jeho tým vybral několik desítek míst a celkem třináct hradů a zámků.

Kromě Čachtického hradu překvapivě žádný z nich nebyl na Slovensku – natáčelo se například na hradech Pernštejn, Žebrák, Zvíkov a Sovinec nebo na zámku a v zámeckých zahradách v Lednici.


 

Kudy prošla Čachtická paní

Pro scény z tureckého vězení posloužil hrad Buchlov, interiéry gotického palatinova sídla v Rumunsku byste našli na hradě Křivoklát, dávno zasypané podzemí čachtického hradu na hradě Točník a renesanční komnaty Šárváru se natáčely na zámku v Telči. Představy filmového štábu o místě, kde hraběnka Bathoryová žila, ale nejlépe splňoval nenápadný a vcelku malý renesanční zámek Doudleby nad Orlicípodhůří Orlických hor.

Ostatně i děj filmu se odehrává v období renesance, a tak se v záběrech opakovaně objevuje nádvoří zdobené sgrafity, zámecké interiéry nebo park. Na plátně se samozřejmě neobjeví to, co do Doudleb láká návštěvníky dnes: interiéry, kde je patrný vliv pozdějších stylů, malované barokní hádanky, jejichž luštění patřilo k oblíbeným dobovým zábavám (a které mimochodem patří k nejpozoruhodnějším doudlebským detailům), takzvaný Dvoreček naší babičky, netradiční zvěřinec v zámeckém parku nebo obora.
 

Trhy v Doudlebech

Doudlebský zámek má otevřeno podobně jako řada jiných: od začátku dubna do konce října, v dubnu, květnu a říjnu jen o víkendech, jindy pak denně kromě pondělí s prodlouženou otvírací dobou v červenci a srpnu. Tradiční a oblíbenou akcí, při níž ovšem zámek doslova praská ve švech i mimo hlavní turistickou sezónu, jsou farmářské trhy. Pro každého tu mají něco: Mléčné produkty, uzeniny a ryby, alkoholické i nealkoholické nápoje, koření i masti, proutěné košíky a svíčky, ovoce a zeleninu přímo od pěstitelů, zkrátka chutné dobroty a poctivé výrobky, jaké se na farmářských trzích dají očekávat. Navíc trhy mají během roku nejrůznější zaměření – třeba kytičkové, jahodové, dušičkové, vánoční nebo oříškové.

Konají se celý rok přibližně v polovině měsíce vždy v neděli. Na nejbližší farmářský trh v Doudlebech se proto můžete vypravit již 20. března, další bude v neděli 17. dubna. Pamatují tu i na zimomřivé návštěvníky, kteří se mohou ohřát v zámecké kavárně nebo v přírodovědném muzeu v zámecké sýpce.
Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám. Na zámku se natáčel také film Juraje Jakubiska Bathory.

Další aktuality

13.12.
2016
Vánoce přicházejí i do Doudleb

Vánoce přicházejí i do Doudleb

Královéhradecko | Památky
13.12.
2016
Vypravte se na adventní trh v broumovském klášteře

Vypravte se na adventní trh v broumovském klášteře

Královéhradecko | Památky
2.12.
2016
Betlémský příběh zažijete na zámku Potštejn

Betlémský příběh zažijete na zámku Potštejn

Královéhradecko | Památky