Úvod > Aktuality > Zámek Buchlovice ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice ovládne Tulipománie

Vydáno 14. března 2016 Památky
Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky a od 25. do 28. března, kdy zde bude prezentována již sedmá výstava tulipánů – Tulipománie, určená všem milovníkům květin. K vidění bude na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů.

Tulipománie na zámku BuchloviceBěhem velikonočního pondělí, budou prohlídkové místnosti zámku v Buchlovicích vyzdobeny aranžmá  tulipánů. V hudebním sále budou k vidění grafické listy slavného holandského malíře Rembrandta. Samotná výstava řezaných tulipánů bude od 25. do 28. března přístupná v Sala Terreně zámku.

Tulipomanie známá též jako tulipánová horečka vypukla v Holandsku počátkem 17. století kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Vzhledem k tomu, že poptávka stále více převyšovala nabídku, ceny tulipánů rostly závratnou rychlostí. Každý si přál těžit z této situace a vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren.

Holandský malíř Rembrandt byl mistrem světla a stínu, kouzelník atmosféry. Žil v divoké době dohadů o cibulkách tulipánů. V době, kdy se jedna cibulka tulipánů prodávala za závratné částky. Rembrandt maloval tulipány zřídka, navzdory tomu jsou dnes květy tulipánů protkané červenou nebo žlutou linkou často nazývány jako Rembrandtovy tulipány.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Tulipománie na zámku Buchlovice

Tulipománie na zámku Buchlovice

Výstava tulipánů v prostorách zámku Buchlovice do Velikonočního pondělí. K vidění bude opět na 50 druhů řezaných tulipánů včetně vzácného typu žíhaných Rembrandtových tulipánů.

Další aktuality