Úvod > Aktuality > Zámek Buchlovice ovládla opět Tulipománie

Zámek Buchlovice ovládla opět Tulipománie

Vydáno 1. dubna 2018 Památky
Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky. Koná se tu již devátá výstava tulipánů – Tulipománie určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá až do Velikonočního pondělí.

Tulipománie na zámku BuchloviceBěhem velikonočního víkendu, budou prohlídkové místnosti zámku v Buchlovicích vyzdobeny aranžmá  tulipánů. Samotná výstava řezaných tulipánů bude do 2. dubna přístupná v Sala Terreně zámku. Ani letos mezi vystavovanými květinami nechybějí velmi oblíbené tulipány Princess Irene. Vystaveny jsou i takzvané Rembrandtovy tulipány, pojmenované po známém malíři 17. století, které se vyznačují dvoubarevným květem. Přehlídku tulipánv pondělí zpestří vystoupení Komorního orchestru města Kyjova. Jeho členové zahrají návštěvníkům v hudebním sále.

Tulipomanie známá též jako tulipánová horečka vypukla v Holandsku počátkem 17. století kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Vzhledem k tomu, že poptávka stále více převyšovala nabídku, ceny tulipánů rostly závratnou rychlostí. Každý si přál těžit z této situace a vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren.

Holandský malíř Rembrandt byl mistrem světla a stínu, kouzelník atmosféry. Žil v divoké době dohadů o cibulkách tulipánů. V době, kdy se jedna cibulka tulipánů prodávala za závratné částky. Rembrandt maloval tulipány zřídka, navzdory tomu jsou dnes květy tulipánů protkané červenou nebo žlutou linkou často nazývány jako Rembrandtovy tulipány.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.