Úvod > Aktuality > Na Baťův kanál můžete letos vyrazit dřív

Na Baťův kanál můžete letos vyrazit dřív

Vydáno 23. dubna 2018 Letní sporty
Třináct plavebních komor na Baťově kanálu zahájí letos provoz už v pátek 27. dubna a poslední dubnový víkend, tedy 28. a 29. dubna. Vodní cesta bude letos lákat hlavně na na lepší infrastrukturu - nově zpevněné břehy a také oslavy letošního jubilejního 80. výročí od dokončení vodní cesty Baťův kanál.
Baťův kanálZahájení komorování na Baťově kanále ještě před zahájením hlavní plavební sezóny plánuje v letošním roce státní podnik Povodí Moravy. Třináct plavebních komor zahájí provoz už v pátek 27. dubna 2018. Komorování tak bude probíhat už i o posledním dubnovém víkendu 28. 4. a 29. 4. a výjimečně pak také v pondělí 30. 4. a 7. 5. 2018.

Povodí Moravy bude zajišťovat provoz plavebních komor vždy od 9:30 do 18:00 hodin s tím, že od 13:30 – 14:00 bude povinná polední přestávka. Poslední komorovací cyklus bude zahájen nejpozději 15 minut před koncem komorovací doby. V měsíci květnu a září bude komorování probíhat v pátek, sobotu a neděli. V červnu, červenci a srpnu pak od úterý do neděle. Povodí Moravy zajistí provoz plavebních komor také ve všechny státní svátky. Proplutí plavebními komorami je bezplatné.

Baťův kanálSezóna bude slavnostně zahájena 1. května v přístavu ve Veselí nad Moravou. Začátek akce je ve 13:30 hodin a můžete se těšit na pravidelné plavby na lodi Danaj ve 14:30, 15:30, 16:30 a v 17:30 hodin, jízdy koňským povozem, prohlídky zámeckého zahradnictví a oranžerie, košt místních pivovarů a živou hudbu Huménečko a Fčeličky. Nebude chybět ani kyvadlová doprava na lodi z přístavu na hvězdárnu a zpět, kde budou probíhat prohlídky hvězdárny.

O týden podzěji přijde na řadu populární Baťákova regata – sraz desítky velkých výletních lodíUherském Hradišti. Tady se bude slavit již zmíněné výročí 80 let od dokončení vodní cesty Baťův kanál. Na příchozí bude čekat přehlídka flotily výletních i jiných lodí z celého Baťova kanálu, plavby pro veřejnost, živá hudba, doprovodný program. Těšit se mohou například na skupinu Telegraf (13:00), šermíře Memento mori, plavby pro veřejnost od 14:30 hodin a další hudební produkce na břehu. Vstupné na akci je 20 Kč.
 

Poznejte krásy Baťova kanálu na lodi i na kole

Baťův kanálBaťův kanál nabízí atraktivní a netradiční možnost, jak poznat kraj kolem řeky Moravy od hanáckých Atén - Kroměříže až po Hodonín. Na trase můžete okusit řadu lákadel, nabídek a služeb, přes ochutnávky slováckého vína, návštěvy vinných sklepů, historických měst, chráněných přírodních lokalit, poznání naučných stezek, ptačí rezervace i celé ojedinělé technické památky. Plavbu je možné spojit s cyklistikou.

Baťův kanálBaťův plavební kanál byl původně určený k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny a je dlouhý 53 km, z čehož 26 km vede korytem řeky Moravy a zbytek umělým průplavem. Dnes je využíván k rekreačním účelům a v letních měsících od května do září můžete využít skupinové rekreační plavby kanálem, doplněné poznávacími a gastronomickými programy, nebo si můžete vypůjčit loď a zvolit svůj vlastní program. Bez oprávnění je možno řídit malá plavidla do výkonu 20 kW, která jsou schopná pouze výtlačné plavby a max. rychlosti 12 km/h. To znamená, že osoba starší 18 let může řídit plavidlo bez zvláštního povolení či průkazu, v půjčovně ho obsluha pouze proškolí k manipulaci s lodí.

Baťův kanál je lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více než 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezku si jistě oblíbí jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, protože povrch cyklostezky je převážně asfaltový. Na své si tady přijdou určitě i rodiny s dětmi, senioři i tělesně postižení, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén.
Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích - poznejte Baťův kanál

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích - poznejte Baťův kanál

Půjčte si kvalitní loď na Baťově kanále a poznejte krásy vodní cesty v bezpečí a pohodlí. Kroměřížská plavební půjčuje plavidla na plavební komoře v Huštěnovicích. Na lodi najdete veškeré vybavení, včetně kuchyňky, toalety, sprchy a osvětlení.

Přístav Petrov na Baťově kanále

Přístav Petrov na Baťově kanále

Na Baťově kanále se v srpnu 2015 otevřel rekreační přístav Petrov. Poskytne kotviště až pro 45 lodí, jejichž posádky zde najdou veškeré služby.

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Už jste si prohlédli část jižní Moravy z motorového člunu? Projeli jste se meandrovými lesy, navštívili jste proslulé vinné sklípky? Tak na co čekáte?

Půjčovna lodí Petrov - pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Půjčovna lodí Petrov - pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Být kapitánem, jíst a spát na lodi a poznávat Baťův kanál z úplně jiného úhlu pohledu, to je základ originální dovolené. Přijet můžete na víkend, nebo na týden, a stále budete mít co objevovat. Kajutový člun v Petrově u Hodonína.

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Přijďte si vyzkoušet jedinečný zážitek - plavbu po Baťově kanálu na motorovém člunu. Nabízíme motorové lodě pro 5, 8 a 12 osob.

Projížďka lodí po Baťově kanále - půjčovna Sudoměřice

Projížďka lodí po Baťově kanále - půjčovna Sudoměřice

Půjčovna lodí Sudoměřice nabízí plavby po technické památce Baťův kanál, a to jak na kanoích, motorových člunech nebo lodích, ale i kajutových lodí holandského typu, tzv. hauseboatů.

Půjčovna lodí Spytihněv - toulky po Baťově kanálu na lodi

Půjčovna lodí Spytihněv - toulky po Baťově kanálu na lodi

Zavítáte-li na Slovácko, určitě byste neměli zapomenout na Baťův kanál. Tato několik desítek let stará vodní cesta už dávno přestala sloužit dopravě lignitu z Ratíškovic do Baťova (Otrokovic). Půjčovna lodí Na Rejdě se postará o vaše putování po vodní cestě Baťův kanál!

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Využijte celodenní plavbu po Baťově kanálu na lodi Danaj. Program je ideální pro rodinu i pro skupinové výlety. V ceně lodního lístku je průvodce během plavby.

Páteřní cyklostezka u Baťova kanálu

Páteřní cyklostezka u Baťova kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.