Úvod > Aktuality > Barokní památky Plzeňského kraje ožijí v létě dobovou hudbou, divadlem i ohňostroji
Barokní ohnostroj Teatrum pyrotechnicum
Kultura

Barokní památky Plzeňského kraje ožijí v létě dobovou hudbou, divadlem i ohňostroji

  • Vydáno26. června 2015
Autentickou dobovou hudbu, divadlo, ohňostroje, iluminace, poutě, chutě i vůně – prostě baroko všemi smysly – zažijí v červenci a srpnu návštěvníci památek Plzeňského kraje.

Zámek NebílovyBěhem letošního léta se Plzeňsko představí jako kraj barokní kultury. Festival vám představí kostely, kláštery, zámky a zapomenutá místa, projdete se barokní krajinou a poznáte i nejrůznější dobové chutě a vůně. Na festival Devět týdnů baroka vás zve portál Kudy z nudy.

Devět letních týdnů, devět oblastí Plzeňska a každodenní program po celých 63 dní v 63 lokalitách západních Čech – to je stručné shrnutí velkolepého letního festivalu Devět týdnů baroka. Záměr je jednoduchý: vytvořit ze západočeského baroka značku, za kterou se budou sjíždět hosté z celé Evropy.
ty Vladimíra Václavka. V neděli pak ožije kostel v Brodě nad Tichou hudebním recitálem.Klášter Plasy
 

Proč právě baroko?

Na Plzeňsku působili barokní architekti Santini a Dienzenhofer. Najdete tu dochované kousky barokní krajiny s neopakovatelnou atmosférou a vedle světoznámých památek i ty téměř zapomenuté, avšak o to zajímavější. Festival Devět týdnů baroka vám zkrátka od 29. června do 30. srpna nabídne spousty zajímavých setkání s barokní i současnou kulturou v rozmanitých barokních památkách.
Program, každý týden zaměřený na jinou oblast Plzeňska, hýří opulentní barokní nádherou – vedle koncertů, komentovaných a kostýmových prohlídek se můžete těšit třeba na dobové poutě, barokní noci s dobovými ohňostroji a dokonce i na několik operních představení.
 

Začátek patří rodišti sv. Jana Nepomuckého a Klatovsku

První festivalový týden patří Nepomuku, kde se narodil sv. Jan Nepomucký, a jeho okolí. Úvodním bodem programu je podvečer ve Spáleném Poříčí, a to v pondělí 29. června. V následujících dnech můžete navštívit třeba Žinkovy, kde si při prohlídce zámku užijete skutečnou barokní hostinu, či městečko Blovice a tamní Muzeum jižního Plzeňska. Komponovaný program barokních zábav nabídnou zámky Kozel a Zelená Hora; tam si navíc vychutnáte barokní loutkovou operu F. Cavalliho La Calisto. Poslední den nepomuckého týdne oslavte ve Vrčeni, kde vás v neděli 5. července čeká cesta z návsi ke kapli a studánce sv. Vojtěcha s programem inspirovaným lidovým barokním divadlem.

Druhý týden festival zamíří na Klatovsko, kde se v pondělí 6. července koná Benefice pro Dienzenhoferův poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově, jedinečnou dominantu Plánicka, zasazenou v působivé barokní krajině. V dalších dnech vás například čekají Chudenice a barokní ohňostroj na Bolfánku, hrad Klenová, samotné město Klatovy s věhlasnými katakombami, Mariánskou poutí, mší v arciděkanském kostele a barokní nocí v jezuitské koleji či Loretánská kaple v blízkém Týncioriginálním výtvarným dílem Kapka.
 

Venkovské slavnosti a barokní opera

Třetí týden od 13. do 19. července patří krajině kolem Chotěšova a Přeštic. V poutním místě Křížový vrch u Stodu vás čeká celodenní program a setkání s geologem Václavem Cílkem a dalšími hosty, na zámku Rochlov si užijete prohlídky bylinkového panství a voňavý bohatý program na zámku i v zahradě. Prohlédnete si Dobřany i Přeštice s impozantním Dienzenhoferovým chrámem Nanebevzetí Panny Marie, užijete si barokní noc s unikátní zvonohrou, barokním ohňostrojem a pozorováním hvězdné oblohy v barokním klášteře v Chotěšově a v barokním dvoře Gigant v Záluží u Stodu si vychutnáte venkovskou slavnost Podej ruku baroku.

Venkovu patří i následující dva týdny, kdy se festival vydá na cesty k pramenům i na barokní pouť na Tachovsko a do okolí Stříbra, Kladrub a Bezdružic. Zažijete například barokní noc v klášteře v Kladrubech, jemuž dnešní podobu vtisknul architekt Santini a který právě slaví devítisté výročí založení. V jízdárně Světce se v pátek 31. července a v sobotu 1. srpna odehraje jeden z vrcholných bodů programu, obnovená světová premiéra barokní korunovační opery J. J. Fuxe Constanza e fortezza v historicky věrné replice barokního divadla.
 

Pouť na Vavřineček a ke Kozinovi

Šestý festivalový týden patří Domažlicku; ve stopách barokních poutníků můžete v pondělí 3. srpna vystoupat k poutnímu kostelu sv. Anny na Tanaberku, o den později si prohlédnete rozvaliny kláštera v Pivoni, navštívíte také barokní kostel sv. Anny v Horšovském Týně a město Domažlice. V sobotu 8. srpna se festival zastaví u poutního kostela sv. Vavřince na vrchu Vavřineček, kde se odehraje komponovaný program barokních zábav s tancem, hudbou, barokním občerstvením a dobovým ohňostrojem. Následující den, neděli 9. srpna, můžete strávit v Újezdě na Kozinově statku, kde je nachystán barokní jarmark s muzikou, kováři, dráteníky a keramikou z Kolovče.
 

Santiniho hvězda a barokní krajina

Sedmý týden patří městům Plasy, Mariánská Týnice a Radnice, kde jasně září Santiniho hvězdy a kde navštívíte například klášter Plasy a v poutním kostele Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici uslyšíte koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání Gabriely Demeterové a souboru Ensemble 18+. Čeká na vás také barokní statek Býkov a Radnické barokní variace v Radnici.

Osmý týden festival zavítá do krajiny barokních soch kolem Manětína, Rabštejna a Nečtin. V Nečtinách si na pondělí 17. srpna nachystali celodenní program spojený se slavnostním otevřením Mlýnské stezky, o den později vás přivítá výstava Věřící v zaniklém kostele sv. Jiří v Lukové a ještě o den později koncert v kostele Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně. Dalším z vrcholů festivalu bude oratorium Mesiáš G. F. Händela, které se koná v pátek 21. srpnakostele sv. Barbory v Manětíně. O den později je připravena další barokní noc s ohňostrojem a dobovou hostinou a zábavou na zámku Manětín.
 

Závěr festivalu patří Sušici

Festival završí devátý týden na Sušicku, v oblasti pod křídly Anděla Strážce. V pondělí 24. srpna vás čeká Svatoborské putování, odpolední zážitková cesta z vrchu Svatobor pro celou rodinu spojená s večerním programem u kaple Panny Marie Pomocné a pramene Odolenka. Navštívit můžete také sušické muzeum, barokní „kostel zázraků“ ve Strašíně anebo poutní kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic.

Festival Devět týdnů baroka se uzavře v pátek 28. srpna poslední barokní nocí v Horažďovicích a v neděli 30. srpna poslední barokní slavností v Sušici, a to jak v centru města, tak nad městem u kaple Anděla Strážce.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky