Úvod > Aktuality > Babí léto vábí na akce do Botanické zahrady v Troji
Příroda

Babí léto vábí na akce do Botanické zahrady v Troji

  • Vydáno30. srpna 2017
Francouzský spisovatel a filozof Albert Camus kdysi poznamenal, že podzim je druhé jaro, kdy se každý list promění v květ. Podzim sice již ťuká na dveře, ale do konce září máme ještě astronomické léto. V Botanické zahradě hl. města Prahy se o tom návštěvníci mohou přesvědčit a užít si zajímavé akce v kouzelné atmosféře babího léta. Těšit se můžete na již tradiční vinobraní, při kterém bude možné ochutnat burčák a vína z vinice sv. Kláry, ale i z dalších vinic, prohlédnout si výstavu dýní nebo se jen kochat barevností postupně přicházejícího podzimu při poslechu Hudebních procházek.
Koncem léta vše dozrává, sklízíme plody celoroční práce, těšíme se z úrody, oslavujeme ukončení sklizně a po vykonané práci si konečně můžeme odpočinout společně s uklidňující se přírodou
a kochat se nádhernými výhledy
na Prahu.
 
JiřinaA proč se do Botanické zahrady v Troji nevydat i se svými ratolestmi? Děti se jistě nadchnou proskleným včelím úlem, šiškovištěm vyzývajícím ke hře, přírodními piškvorkami, lithofonem, kterým lze rozeznít kameny či houpacími sítěmi na expozici Stráň. Botanická zahrada si pro nejmenší připravila mapu, s jejíž pomocí lze zábavnou formou prozkoumat celou botanickou zahradu a dozvědět se spoustu zajímavostí. V Ornamentální zahradě, na centrálním trvalkovém a letničkovém záhoně vás čeká největší bohatost záplavy květů. Proč se nepřijít zblízka podívat na pestré třapatky, třapatkovky, aksamitníky, okrasný tabák, mohutné květy jiřin, dosny, mečíky či byliny jako měsíček, jedlé květy lichořešnice či žlutě kvetoucí zlatobýl. Pokud by někdo zatoužil po exotice, stačí se podívat do skleníku Fata Morgana, kde kvete množství květin po celý rok. Kromě omamně vonících voskovek, krásně vybarvených orchidejí, kvete ve skleníku také ibišek z Madagaskaru či indická liána. Raritou je však rozkvetlá vanilka pocházející z Afriky.
 

Babí léto nejen v zahradě

Hudební toulkyBotanická zahrada hl. města Prahy však není jen o rostlinách. Přelom léta a podzimu patří
akcím, které propojují království rostlin se světem lidí. Návštěvníci se tak mohou těšit na netradiční zážitky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví bude 9. 9. 2017 od 13 do 20 hodin výjimečná příležitost vidět interiér kaple sv. Kláry, která je kromě mší svatých otevřená veřejnosti jen zřídka.
 
Každou neděli až do 24. 9. si od 17 hodin můžete přijít poslechnout vážnou hudbu v rámci Hudebních procházek. Je snad možné si představit větší harmonii, než poslech klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy? V záží v zahradách zazní Gerschwin, Mozart se Salierim nebo F.X.Dušek.

KakaoŘíše rostlin Ameriky vám v rámci Amerického léta zůstane odkryta také do 24. 9. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon v expozici Severoamerické prérie, který letos v rámci Amerického léta obohatily nové druhy letniček, trvalek a skalniček. Za návštěvu stojí i ukázkové pole s plodinami Nového světa. Seznámíte se zde například s u nás zcela neznámou indiánskou luskovinou kanaválií, s pálivými papričkami, vonnými merlíky či sladkou stévií. Nechybí ani dnes velmi oblíbená šalvěj hispánská plodící známá semínka chia nebo merlík chilský čili quinoa, která se postupně prosazuje jako náhrada rýže. Na informačních panelech se dozvíte zajímavosti o zemědělství amerických indiánů i o vystavených plodinách.
 
Stovky dýní, cuket a patisonů různých barev i tvarů přinese tradiční výstava Dýňový podzim v Ornamentální zahradě od 23. 9. do 31. 10. Obdivovat zde můžete od malých 10 cm velkých dýní až po 25 kg krásky. Letošní ročník se ponese v duchu Ameriky a představí stovky plodů známých i méně známých druhů. Závěr výstavy si užijí zejména děti během víkendových dýňových hrátek.


S dobrým vínkem na vinici

Vinobraní svaté KláryK babímu létu a Botanické zahradě v Troji víno a burčák zkrátka patří a letos 16. a 17. září tomu nebude jinak. Na vinici sv. Kláry si návštěvníci v rámci Vinobraní sv. Kláry vychutnají víno od předních vinařů z Moravy a Čech, dobré jídlo a bohatý doprovodný program.

V letošním roce doplnila nabídku Vinotéky sv. Klára limitovaná edice tří odrůdových matolinových pálenek. Matoliny jsou výlisky získané při zpracování hroznů. Ty se  následně zpětně hydratují zbytkem vinného moštu a vzniklá směs zakvasí, vylisuje se a vypálí. Nutno ale upozornit, že se skutečně jedná o edici limitovanou, zájemci by proto s nákupen určitě neměli váhat. V průměru bylo vyrobeno jen 130 lahví v každé ze tří odrůd: Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.

Vinice sv. KláryPo oba dny mohou zájemci navštívit také expozici výroby vína s průvodcem. Prohlídky se budou konat ve 14 a 16 hodin, cena je 350 Kč/os. Vstupenka zahrnuje exkurzi po expozici, degustaci 2 vzorků vína včetně vstupného do skleníku Fata Morgana a na Vinobraní. Rezervace na prohlídku expozice výroby vína je nutná na email: amalie.balastikova@botanicka.cz nebo na čísle 737 284 260.

Zahrada bude otevřená jako vždy od 9 do 20 h, doprovodný program 11 až 19 h. Sobotní vstupenka do Botanické zahrady platí i na vinobraní v nedalekém Trojském zámku. Vstupenka pro dospělého za 200 Kč obsahuje vstup do venkovní expozice (vinobraní), vstup do skleníku Fata Morgana a skleničku na víno.
Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Kaple sv. Kláry v Troji

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

14. 9.15. 9.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

Vinice sv. Kláry připravuje pro milovníky vína tradiční vinobraní. Sklizeň vína na trojské vinici bude možné oslavit o víkendu 14. – 15. září 2024. Během vinobraní se představí místní vinařská produkce i produkty dalších českých a moravských vinařů.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

11. 10.31. 10.
Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Tradiční výstava je tentokrát inspirována asijskou kulturou. Na velké i malé návštěvníky čekají dýně různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda