Úvod > Aktuality > Advent na hradech a zámcích, vydejte se na předvánoční jarmarky či speciální prohlídky

Advent na hradech a zámcích, vydejte se na předvánoční jarmarky či speciální prohlídky

Vydáno 4. prosince 2017 Památky
Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, vyzdobené interiéry a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.

Knížecí advent na Křivoklátě

Poklidná adventní atmosféra Královského adventu na vás dýchne hned u hradní brány Křivoklátu, jednoho z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších hradů českých knížat a králů. Své stánky rozbijí řemeslníci a šikovní výrobci ve zdech pevnosti nedaleko Rakovníka 9., 10., 16. a 17. prosince. A co bude k vidění? V kulisách vánočně oděného hradu svůj um předvedou vždy od 10 do 17 hodin pekaři, košíkáři, svíčkaři, hrnčíři i kováři. V doprovodném programu samozřejmě nechybí ani vánoční koledy, divadelní a kejklířská vystoupení nebo komedianti. Vstupné na Knížecí advent stojí 70 korun pro dospělého a 50 korun pro dítě. Pokud se chcete ku hradu dopravit stylově, určitě přijeďte parním vlakem, který se vydá z Prahy na Křivoklát 9. prosince v 9:40 ze Smíchovského nádraží.

V pátek 8. a 15. prosince se na hradě budou navíc konat i oblíbené scénické noční prohlídky Lucemburkové na Křivoklátě. V hlavních rolích se představí zaměstnanci správy hradu Křivoklát, Karlštejn, zámku Hořovice a hosté. Jednotné vstupné je 250 Kč a lístek je třeba rezervovat předem v on-line předprodeji.
 

Vánoce pana správce na Nových Hradech

Nové Hrady v Jižních ČecháchJak vypadaly tradiční Vánoce hradního pána na počátku 20. století, se dozvíte na Nových Hradech necelých 50 kilometrů od Českého Krumlova. Na prohlídku do interiérů domácnosti připravené na oslavu Adventu a vánočních svátků se můžete vydat každou adventní sobotu a neděli, až do 17. prosince. Vybrat si můžete z pěti časů – průvodci budou se skupinkami vycházet v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Přijďte nasát vánoční atmosféru a dozvědět se něco nového o tom, jak Vánoce trávili naši předci, jaké, často i podivné, zvyky dodržovali, jaké dobroty si pekli, čeho se obávali a z čeho se radovali. Adventní prohlídky vás vyjdou na 90 korun pro dospělého a 40 korun pro dítě. V sobotu 16. 12. je pro navíc připravena speciální dětská adventní prohlídka, a to v 10.30 hodin.
 

Vánoce u nás i ve světě na zámku Karlova Koruna

VánoceChcete poslat dopis Ježíškovi? Vydejte se na zámek Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou, kde chystají na 7. prosince zajímavý vánoční program. Adventní tr se otevře v 10 hodin dopoledne a až do 17 hodin bude k vidění mnohé. Zámecká expozice se promění na vánoční světničky různých států – poznáte Vánoce v Rusku s krásnou Sněhuročkou a Dědou Mrázem, Vánoce v Itálii a dobrosrdečnou Befanu, Santu a Vánoce v Americe. To vše můžete porovnat s Vánocemi v Čechách a naším Ježíškem. Ve sloupovém sále zámku vás bude čekat velká výstava sněhuláků.


Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoce hrad BítovNávštěvníky hradu Bítova čeká o adventním víkendu 9. a 10. prosince od 10 do 15 hodin vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení. Posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty. Návštěvníci se mohou nechat inspirovat vánoční výzdobou. Začátek prohlídek je každých 20 minut, vstupné stojí 130 korun, pro děti 90 Kč.
 

Adventní dny v Jindřichově Hradci

advent Jindřichův HradecO druhém adventním víkendu 9. a 10. prosince zve hrad a zámek v Jindřichově Hradci k návštěvě tradičních Adventních dnů. Návštěvníci pravidelní i noví se mohou těšit na tržiště s originálním zbožím a také sladkými i slanými pochutinami pořádané na druhém a třetím zámeckém nádvoří. Program obou víkendových dnů nabídne hudební, taneční a divadelní vystoupení. Jistě nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří. V provozu bude opět 500 let stará černá kuchyně. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kováři a hrnčíři a v malých tvůrčích dílnách budou zájemci moci vyzkoušet svou vlastní zručnost. V rámci Adventních dnů mohou návštěvníci jindřichohradeckého zámku rovněž zavítat do Domu gobelínů, kde si budou moci prohlédnout ukázky řemesel, a připravena bude také dílna pro děti i dospělé.
 

Kouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech

slatiňany zimaZapomeňte na předvánoční stres a shon a přijďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku. Přepychově zařízené zámecké interiéry se vám během prosincových dnů představí v nevídané kráse; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod vánočním stromkem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a reprezentační salóny zazáří v působivém světle lustrů a lamp. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé. Vánoční prohlídka se koná 9. prosince (s jarmakem) v průběhu celého dne. V následujících dnech jsou prohlídky v pevně stanovených časech: 16.–17. prosince, 23.–26. prosince v 10.30, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 hodin (bez jarmarku).
Královský advent na hradě Křivoklát (3)

Královský advent na hradě Křivoklát

Vánoční atmosféra čeká na naše návštěvníky i letos. Nebudou chybět tradiční adventní trhy, ani pestrý program na I. nádvoří.