Úvod > Aktuality > Přehled tipů, kam se letos vydat na masopust

Přehled tipů, kam se letos vydat na masopust

Vydáno 15. ledna 2017 Zážitky
Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. V roce 2017 připadá termín masopustního úterý na 28. února. Nevázané veselí, masky medvědů a kobyl, trošku slivovice a spousty koblih začíná však už v lednu. Vezměte děti a přátele a vydejte se užít si masopustní reje a připomenout si i v roce 2017 národní tradice.
Roztocký Masopust 2017

Roztocký Masopust 2017

Tajemný, živelný a mytický průvod maškar, který vyrazí na cestu už podvacáté. Pojďte se s námi setkat, sbratřit a společně tančit, Medvěd s Medvědem, Smrt se Smrtí!

Masopust v Českém Krumlově (1)

Masopust v Českém Krumlově

Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty.

Staročeský masopust 2017 Hamry

Staročeský masopust 2017 Hamry

Prožijte na českém venkově tradiční masopustní veselí, chráněné značkou UNESCO! Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které se konají jednou v roce na závěr církevního období, kdy se odděluje čas zvaný masopůst.

Karlínský Masopust 2017

Karlínský Masopust 2017

V sobotu 25. 2. 2016 Karlínské náměstí ožije masopustním veselím. Od 13 do 18.30 hodin zde proběhne již 14. ročník Karlínského masopustu. Přijďte si i vy užít velkolepý průvod, bohatý pódiový program, nespočet aktivit pro děti a samozřejmě masopustní speciality. Nezapomeňte na sebe klobouk či masku.

Masopust 2017 v Rožnově

Masopust 2017 v Rožnově

Akce se koná v areálu Dřevěného městečka. Obchůzky masopustních masek s pochováváním basy, široká nabídka zabijáčkových výrobků.

Milevské maškary 2017

Milevské maškary 2017

Novodobá historie maškarního průvodu v Milevsku je již spjata s novým maškarním výborem v čele s předsedou Karlem Procházkou. Nový výbor se zasloužil o "uzdravení Milevských maškar" a jeho přičiněním může pokračovat historie této tradice v Milevsku.

Masopust 2017 v Kadani

Masopust 2017 v Kadani

Po prvním ročníku dostal označení "C. K.", o což se postarala postava dobrého vojáka Josefa Švejka, který se stal spojnicí mezi současností a dobou, do kterého masopust návštěvníky přenesl.

Chebský masopust 2017

Chebský masopust 2017

Již po 13. zvou město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo v Chebu a Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha všechny, kteří se rádi baví, a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do letošního masopustního průvodu.

Masopust v Hlinsku

Masopust v Hlinsku

Přijďte se zúčastnit tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku (v podání vesnické skupiny ze Studnic u Hlinska), které patří k nehmotnému kulturní dědictví UNESCO. Chybět nebudou ani zabijačkové hody.

Dubečský Masopust 2017

Dubečský Masopust 2017

Městská Část Praha - Dubeč vás srdečně zve v sobotu 18.února 2017 na tradiční maškarní masopustní bál v Sokolovně

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Masopustní průvod Vortová 2017

Masopustní průvod Vortová 2017

Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Zásluhu na tom má především poslední den masopustu, takzvané "vostatky", které jsou právě na Vysočině velmi svérázné.

Fašank Strání - festival masopustních tradic

Fašank Strání - festival masopustních tradic

Neopakovatelné zážitky živých lidových tradic slibuje návštěva Festivalu masopustních tradic Fašank ve Strání. Masopust začíná již v pátek a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky.

Letenský masopust 2017

Letenský masopust 2017

Galerie Scarabeus a Národní zemědělské muzeum Praha pořádají v sobotu 25. února 2017 již 4. ročník Letenského masopustu.

Hustopečský masopust na Turhandlích 2017

Hustopečský masopust na Turhandlích 2017

Zveme vás na 9. ročník Hustopečského masopustu na Turhandlích. Vstup a zabíjačková polévka zdarma! Během akce bude k dispozici kompletní zabíjačkové menu.

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

Ti nejlepší a nejvyhlášenější uzenáři v celé Moravy se sjedou na hrad Veveří, aby tu během Slavností moravského uzeného mohli všem návštěvníkům připomenout, jak má správně chutnat tato moravská specialita.

Betlém v Hlinsku - památková rezervace na Vysočině

Betlém v Hlinsku - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Milevské muzeum

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Masopust ve skanzenu Zubrnice

Masopust ve skanzenu Zubrnice

Masopustní veselí v Zubrnicích a v zubrnickém skanzenu v sobotu 18. února od 9.30 do 15 hodin.

29. Mokropeský Masopust (1)

29. Mokropeský Masopust

Tradiční masopust dolního Poberouní.

Masopust na Dlaskově statku (1)

Masopust na Dlaskově statku

V sobotu 11. února ožije Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova masopustním veselím. Od 10.00 do 17.00 hodin zde proběhne již 15. ročník tradičního masopustu, akce, která si za poslední roky získala stovky příznivců. Přijďte si i vy užít průvod s maskami a tradiční přestavení.

Masopust na Sychrově (1)

Masopust na Sychrově

7. ročník tradiční akce, která se koná v prostorách zámeckého parku.

Masopust na statku Piletice

Masopust na statku Piletice

Masopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu. Tradiční venkovská zabíjačka. Obchůzky masopustních maškar a taneční rej. Ukázky rukodělných výtvarných technik. K ochutnání bude také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny.

Masopust na Toulcově dvoře (2)

Masopust na Toulcově dvoře

Setkání masek při oslavě konce masopustního období. Představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, scénky, masopustní občerstvení, ocenění zajímavých masek z řad návštěvníků … Samozřejmostí bude i zpěv při harmonice.

Masopust se Střemchou (2)

Masopust se Střemchou

Tradiční masopust v Bílé Třemešné, jako vždy v parku v centu obce. Nebudou chybět vepřové hody, scénky, průvod masek , živá hudba i taneční zábava.

Masopust v Kinského zahradě

Masopust v Kinského zahradě

Masopust v Kinského zahradě: 18. 2. 2017, 14.00 - 18.00.

Masopust v Hornickém muzeu Příbram

Masopust v Hornickém muzeu Příbram

Masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky na havířské téma, v prostředí hornických Březových Hor. Skanzen nabízí v tento den také zvýhodněné vstupné.

Masopust v kouřimském skanzenu

Masopust v kouřimském skanzenu

Tradiční lidová slavnost s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé proběhne v Kouřimi.

Masopustní jarmark 2017 v Chrudimi

Masopustní jarmark 2017 v Chrudimi

Oblíbené jarmarky se v průběhu roku konají na chrudimském Resselově náměstí, i na jiných neobvyklých místech, a to k různým příležitostem.

Masopustní obchůzky ve Studnicích

Masopustní obchůzky ve Studnicích

Jižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které bylo roku 2010 zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou

Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou

Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Tak jako každou zimu, tak i během únorového pátku nás přijdou pozdravit na Dolní náměstí pašeráci s lyžníky.

Stochovský masopust

Stochovský masopust

Masopust na Stochově - spousta jídla a pití, bohatý jarmark plný řemesel, kopec zábavy. Masopustní veselí na zámku s ochutnávkou zabijačkových specialit.

Uzené slavnosti na Edenu v Bystřici nad Pernštejnem

Uzené slavnosti na Edenu v Bystřici nad Pernštejnem

Na začátku února dorazí do centra Eden příznivci masa, uzeného, zabijačkových pochoutek a dobré zábavy. Na všechny zde totiž čeká Masopust. Návštěvníci se mohou těšit na trh uzenářů, masopustní průvod a zvyky, zabijačkové pochoutky, soutěže a klání.

Žižkovský masopust 2017

Žižkovský masopust 2017

Oslavy již 24. ročníku Žižkovského masopustu potrvají od soboty 25. února až do úterý 28. února před Popeleční středou, kdy vyvrcholí největším průvodem a veselicí v Praze.