Úvod > Aktuality > 150. výročí bitvy u Hradce Králové: kde byste neměli chybět?
Památky

150. výročí bitvy u Hradce Králové: kde byste neměli chybět?

  • Vydáno17. března 2016
Ačkoli se hlavní vzpomínkové akce 150. výročí bitvy u Hradce Králové v roce 1866 odehrají v červenci, některé už dávno začaly a budou trvat celý letošní rok. Pojďte s portálem Kudy z nudy propátrat kompletní nabídku výstav, bitevních scén a dalších akcí.
Bohatý historicko-společenský program připomínající 150. výročí bitvy se připravuje v místech rozhodujících bojů,Hradci Králové, v okolních obcích i v dalších městech východních Čech.
 

Památník na Chlumu zahajuje sezonu

Na Chlumu u památníku bitvy se ovšem začíná právě teď: na sobotu 26. března tu chystají zahájení sezony 2016 s malou přehlídkou jednotek rakouských a pruských vojáků. Otevřená bude také vyhlídková věž a informační středisko v nově zrekonstruovaném strážním domku.

Bitvu již nyní připomínají výstavy v Muzeu východních Čech v Hradci Králové; běžný život obyvatel královéhradecké bastionové pevnosti v 19. století a jejich soužití s vojenskou posádkou mapuje celoroční výstava Život v pevnosti, od července se připojí výstava Ve stínu války a od září pak třetí výstavní projekt, věnovaný ohlasům prusko-rakouské války.
 

Květnová bitva a les Svíb

První bitevní scény a manévry historických vojsk budou k vidění již v sobotu 21. května na bojišti u Hněvčevsi, v sobotu 11. června se chystá pietní akt na bojišti a večerní osvětlený les Svíb. Při bitvě o les bojovalo asi 50 000 vojáků a přibližně 5 000 je zde pochovaných. Lesem prochází takzvaná Alej mrtvých, lemovaná monumenty z pískovce či mramoru i jednoduchými kamennými pomníky. Právě část lesa podél aleje je v podstatě jedním velkým hromadným hrobem. Dlouho se tu prý nedalo těžit dřevo, protože kmeny stromů byly plné kulek a lámaly se o ně pily.
 

Stěžejní akce vypuknou v červenci

Hlavní vzpomínkové akce na bitvu, které se zúčastnilo téměř půl milionu vojáků a kde bylo zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato na 50 000 osob, proběhnou v historickém centru Hradce Králové a na bojišti na Chlumu od 30. června do 3. července.

pátek 1. července vás u Střezetic čeká bitevní ukázka srážky jezdectva spojená s odhalením nového pomníku, v sobotu 2. července se odehraje na různých místech bojiště celá řada bitevních scén. V královéhradecké katedrále sv. Ducha proběhne ten den bohoslužba, na Velkém náměstí se chystá série kulturních programů včetně koncertu královéhradecké Filharmonie, ohňostroje a podvečerní ceremonie. Speciální prohlídkový program k 150. výročí bitvy nachystali v Bílé věži, můžete si také projít jeden z procházkových okruhů Hradcem Králové po důležitých místech bývalé barokní pevnosti.

V den výročí bitvy, v neděli 3. července, se na Chlumu u památníku bitvy odehraje pietní akt a velká bitevní scéna Königgrätz 1866, týž den v 18 hodin připomene zádušní mše v kostele Proměnění Páně na Chlumu památku všech padlých.
 

Programy pro děti

Ačkoli se nejvýznamnější a rozhodující střetnutí rakousko-pruské války odehrálo 3. července 1866 u Chlumu poblíže Sadové, podobně jako jiné bitvy poznamenalo krajinu široko daleko. K připomenutí 150. výročí bitvy se tak připojí například Regionální muzeum v Chrudimi, Městské muzeum v Jaroměři, pevnost Josefov i hrad Kunětická hora, kam se v sobotu 7. května můžete vypravit na střelecký den s názvem Předovka proti zadovce ve válce roku 1866. O týden později, v sobotu 14. května, chystají v Muzeu války 1866 na Chlumu dětské odpoledne Vojákem a markytánkou císařského vojska, kde si děti pod bedlivým dohledem císařských vojáků v dobových uniformách vyzkoušejí střelby z historických pušek, vojenský výcvik, přípravu obvazů a ošetřování ran. V pátek 27. května si pak v památníku na Chlumu můžete vychutnat Muzejní noc s programem.

Další překvapení na Chlumu chystají na čtvrtek 30. června – kdo z dětí s sebou přinese čerstvé vysvědčení, ten si zdarma v doprovodu vojáka císařské armády prohlédne památník i rozhlednu. Další programy pro děti, laděné jako vzpomínky na dobu před 150 lety, muzeum chystá na letní a podzimní prázdniny.
Památník generála Gablenze a naučná stezka vítězné bitvy v Trutnově

Památník generála Gablenze a naučná stezka vítězné bitvy v Trutnově

Na návrší Šibeníku u Trutnova najdete pomník ve tvaru obelisku, který připomíná bitvu u Trutnova 27. června 1866, ve které zvítězili pod vedením generála Ludvíka Gablenze vojáci rakouského X. armádního sboru.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy jsou památné lípy malolisté rostoucí na vrchu Tumplac (320 m n. m.), asi 1 km jihovýchodně od obce Hořiněves. Stáří lip je odhadováno na více než 500 let. Během války r. 1866 mezi Prusy a Rakušany lípy určovaly směr postupu II. pruské armády.

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Další aktuality

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda