Úvod > Aktuality > 100 let Československa: jak se dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům?

100 let Československa: jak se dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům?

Vydáno 10. října 2017 Letní sporty
Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách?
Seriálem 100 let republiky, 130 let v pohybu láká Klub českých turistů na oslavy v příštím roce, kdy uplyne sto let od vzniku republiky a zároveň 130 let od založení jedné z nejstarších turistických organizací u nás.
 

Turistika jako módní záležitost

Ačkoli mnozí členové Klubu českých turistů padli v první světové válce, byli zraněni nebo se dostali do zajetí, za první republiky došlo k obrovskému rozmachu nejrůznějších odvětví. Ročně se pořádaly tisíce pochodů, výletů a výprav, ke slovu se víc a víc dostávalo lyžování. V HarrachověKrkonoších proběhly první celostátní přebor KČT v jízdě na lyžích, vyrůstaly nové horské boudy. Roku 1925 vybudoval královéhradecký Klub českých turistů Masarykovu chatu na Šerlichu v Orlických horách, o tři roky později vyrostla Kramářova chata na Suchém vrchu.

Praze-Braníku si vodáci postavili vlastní loděnici a v roce 1929 poprvé uspořádal veřejný vodácký závod Kamýk–Štěchovice. Pečlivě se vedly statistiky; zatímco v roce 1928 najezdili vodáci na českých i zahraničních řekách více než 70 000 kilometrů, v roce 1938 překonali již 200 000 kilometrů. V roce 1936 mimochodem vyšla velmi užitečná knížka, bez níž dodnes vodáci nedají ani ránu: první kilometráž českých řek!

Podobný rozmach zaznamenalo horolezectví a jeskyňářství, tedy dnešní krasová turistika. Zároveň s organizovanou turistikou se rozšířilo skautské a trampské hnutí, vedle prostých nedělních výletů se novým trendem staly pobyty ve vysokých horách. Turistika se zkrátka díky rozšíření automobilismu, ubytovacích možností i dopravních spojů stala módní záležitostí a oblíbenou volnočasovou aktivitou.
 

Počátky turistiky na vlastní oči

Do dávné minulosti Klubu českých turistů nahlédnete například v Bechyni, kde před časem vzniklo Muzeum turistiky, první svého druhu v Česku. Počátkům lyžování se věnuje Ski muzeumHarrachově, hezké sportovní expozice objevíte v Krkonošském muzeuJilemnici, v Horáckém muzeuNovém Městě na Moravě anebo v muzeu Slezský venkovHolasovicích.

Chcete být styloví? Pak se v sobotu 28. října vydejte na hrad Křivoklát, kde program nazvaný Pocta tradicím první republiky, připravený správou hradu ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, připomene atmosféru po vzniku Československa. Vstup je volný, dobový oděv vítán, navíc v okolí najdete spousty zajímavých turistických tras!
 

Sokol, Orel a Všesokolské slety

Ještě o něco starší než KČT je Sokol, založený roku 1862, tělovýchovná organizace, která zároveň razila i hluboce vlastenecké a demokratické myšlenky. Po vzoru prvního Sokola pražského, jehož vůdčími osobnostmi byli Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, postupně vznikaly další sokolské jednoty v ostatních městech i mezi krajany v cizině, roku 1908 vznikla také katolická tělovýchovná jednota Orel. Za první republiky proběhly čtyři všesokolské slety; VII. slet roku 1920 byl posledním, který se konal na Letenské pláni v Praze. Vystřídalo se zde přes 100 000 cvičenců, které sledovalo 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk. Další slety v letech 1926, 1932 a 1938 sledovali diváci již na strahovském stadionu.
 

Olympijské hry a první olympijské medaile

Ani s Olympijským výborem Češi nečekali na založení samostatného státu, vznikl už v květnu 1899 z podnětu Jiřího Gutha-Jarkovského, tehdejšího člena Mezinárodního olympijského výboru, a známého sportovního funkcionáře Josefa Rösslera-Ořovského. První medaile však patřila ještě do časů Rakouska-Uherska: na Olympijských hrách 1900 v Paříži František Janda-Suk v hodu diskem obsadil výkonem 35,25 metrů druhé místo.

První medaile pro Československo získali na Olympijských hrách 1920 v Antverpách hokejisté, kteří odehráli premiérový olympijský turnaj v ledním hokeji a obsadili třetí místo. Československá hymna na olympiádě poprvé zazněla o čtyři roky později opět v Paříži, kde ve šplhu na laně Bedřich Šupčík získal zlatou medaili; jeho čas 7,2 sekund na osmimetrovém laně bez přírazu v té době představoval světový rekord. Řadu medailí – dohromady tři zlaté a pět stříbrných – posbírala československá výprava na Olympijských hrách 1936 v Berlíně. Mezi olympijskými disciplínami se poprvé objevila kanoistika a jedenáct vodáků se z nich v různých disciplínách umístilo do šestého místa. V kanoistickém závodě dvojic na 1 000 m vybojovali zlaté medaile Jan Brzák-Felix s Václavem Syrovátkou, druhé kanoistické zlato pro Československo získali na desetikilometrové trati Zdeněk Škrdlant s Václavem Mottlem a stříbro z kilometrové trati na singlkánoi doplnil Bohuslav Karlík.
 
Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí - rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Středočeská desítka 2018

Středočeská desítka 2018

Středočeská desítka je souhrnný název pro deset turistických akcí, které pořádá KČT Středočeská oblast. Jedná se o 4. ročník úspěšné soutěže, během které si účastníci jednak doplní sbírku absolventských turistických vizitek a odznaků, a zároveň se i seznámí s novými místy Středočeského kraje.

Založeno 1918 - Stráž na Hradě pražském

Založeno 1918 - Stráž na Hradě pražském

V rámci výstavního projektu Založeno 1918 se uskuteční výstava připomínající prostřednictvím stovek fotografií a různých exponátů historii Hradní stráže. Výstava bude probíhat od 28. června do 31. října 2018.

Cinibulkova stezka - to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka - to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.