Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Boskovicka v Hraběcí rezidenci

Muzeum Boskovicka v Hraběcí rezidenci

Kultura
Muzeum Boskovicka se chlubí zmodernizovanou stálou expozici, do níž také přibyly nové a velmi cenné exponáty. Arakcí je napříkald torzo bezmála 350 let starého praporu šlechtického rodu Morkovských ze Zástřisl. Expozice se nachází v budově hraběcí rezidence z první třetiny 18. století.
Muzeum Boskovicka sídlí v prostorách bývalé panské rezidence. Zabývá se zpracováním dějin města i regionu Boskovicka včetně sběru sbírkového materiálu, pořádá krátkodobé výstavy, přednášky, výlety, má bohatou publikační činnost a spolupracuje na pořádání mnoha dalších akcí.

Interaktivní výstava má název Krajinou sedmizubého hřebene, který odkazuje k erbu Boskovic a jejich původním majitelům pánům z Boskovic, kteří patřili k přední moravské šlechtě. Prezentuje minulost okolí města od pravěku až po polovinu 20. století.

K nesmírně cenným exponátem se řadí i kopie Boskovické bible, jejíž originál je iluminovaným rukopisem vytvořeným v letech 1415 až 1425, a nedávno nalezený asi 3000 let starý bronzový poklad, který našli amatérští hledači pokladů v údolí Boskovické brázdy. Jde o soubor dvacítky předmětů z doby bronzové, kdy tuto oblast obývali lidé kultury lužických popelnicových polí. Tvoří jej spony, náramky i srpy.
 

Další stálé expozice muzea:


Muzeum Boskovicka
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za stálou expozici „Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene“
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 11. 2018
25.12.
31.12.
Vánoce na zámku Lysice

Vánoce na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Blansko

Zimní prohlídky zámku Blansko

Blansko, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Blansko, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí