Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Slapy

Zámek Slapy

Památky
Zámek v obci Slapy (v dolní části u silnice Slapy - Buš ) je vlastně původní klášterní opevněný dvůr patřící dlouhá léta k majetku zbraslavského kláštera. První zmínka o něm, a zároveň i o Slapech, pochází z roku 1292. V současnosti je objekt nepřístupný.
Zámek ve Slapech se nachází v dolní části obce u silnice Slapy - Buš. Po zrušení zbraslavského kláštera v roce 1785 připadlo celé slapské panství i s dvorem do rukou státu. Roku 1825 ho koupil Karel Bedřich baron Korb z Weidenheimu, který také původní klášterní rezidenci přestavěl roku 1841 na nevelký zámeček. V roce 1881 přešlo celé panství do majetku hraběte Bedřicha Westphalena, jenž ho byl na sklonku 1. svět války nucen prodat. V roce 1919 pak celé slapské panství připadlo do správy pražské Agrární banky. Ta ho posléze za 2 miliony korun prodala presidentu pražské obchodní komory Leo Bondymu (po něm pak majetek zdědili Emil a Egon Bondy). V letech 1927 až 1930 nechali majitelé zámek i celý areál statku přestavět na zámek v pseudobarokním stylu.

V areálu statku byly postaveny nové stodoly, kolářská a kovářská dílna, skleník s teplovodním topením a dokonce benzínová čerpací stanice. Se započetím 2. světové války byla nucena rodina Bondyů, židovského původu, uprchnout do zahraničí. V areálu zámku pak vznikla škola Hitlerjugent a konaly se zde kurzy školení instruktorů tzv. Kuratoria (česká obdoba Hitlerjugent). Po válce byl majetek rodině vrácen, ale po roce 1948 o něj opět přišla. V druhé polovině 20. století byl objekt využíván ozbrojenými složkami ČSSR. Po roce 1990 byl restituován.

V současné době je zámek v soukromých rukou, je prázdný a veřejnosti nepřístupný. Často je využíván filmaři k natáčení českých i zahraničních filmů. Do areálu však můžete nahlédnout přes bránu na jižní straně areálu. Zahradu tvoří část s parkovou úpravou a oválným jezírkem s fontánou, v zadu pak zahrada přechází v lesopark s pestrým porostem. Zámecké prostory si je možno pronajmout pro focení, svatby a jiné příležitosti.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2018
4.5.
6.5.
Májová balónová fiesta na Slapské přehradě 2018

Májová balónová fiesta na Slapské přehradě 2018

Chotilsko, Střední Čechy
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Karlštejn, Střední Čechy
7.5.
30.10.
Karlštejnský poklad – výstava kopie císařské koruny

Karlštejnský poklad – výstava kopie císařské koruny

Karlštejn, Střední Čechy
15.11.
28.2.
Příběhy biologických sbírek Akademie věd ČR

Příběhy biologických sbírek Akademie věd ČR

Průhonice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí