Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Loděnice - pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Zámek Loděnice - pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Památky
Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.
Dálnice D5 je jedna z nejfrekventovanějších komunikací v celé České republice. Mezi obcí Rudná a Berounem klesá do hlubokého údolí říčky Loděnice a protíná stejnojmennou obec vedví. Po pravé straně ve směru na Plzeň řidiče zaujme terasovitá skála osázená vinnou révou a pod ní budova zámku, přesněji bývalého zámku.

Ještě před pár lety chátral a řidiči si možná pamatují jeho fialovou oprýskanou fasádu s dvěma nárožními věžemi. Zámek obklopoval zpustlý park a vzrostlá lipová alej vedoucí k hlavnímu vchodu do zámku. Stavba chátrala, rozpadala se a byla vlastně jakousi nelichotivou vizitkou pro stovky tisíc návštěvníku blížících se do Prahy po hlavní dopravní tepně ze západu Evropy.
 
Teprve v roce 2010 nastal obrat. Zmizela střecha, byla vyměněna za novou. K dvěma věžím přibyla další, středová. Ztrouchnivělá dřevěná špaletová okna byla vyměněna za nová, plastová. Vinice byla zkultivována a osázena novými keři, které se snad ujmou. Alej byla prořezána a prosvětlena. Travnatá plocha před bočním průčelím zmizela, byla nahrazena štěrkem. Barva omítky zůstala, jen se změnila v kombinaci světlé a tmavé růžové, až nachově fialové. Na vrcholcích věží se objevily kříže, pozlacené, pravoslavné. V levé části parku u vinice vyrostla zvonice s křížem vybavená 10 zvony, jejichž srdce jsou ovládány provázky ručně i nožně.
 
Loděnický zámek se proměnil v pravoslavný monastýr, ženský klášter. Zámek v neorenesančním stylu si původně nechal v roce 1873 postavit pražský podnikatel Antonín Cífka jako rodinné sídlo. Později v jeho okolí vznikl první tenisový kurt v Čechách a víno z přilehlé vinice bylo známo po celém Rakousku-Uhersku. Bylo ho sice málo a vnímáno jako určitá kuriozita, ale na konci 19. století „loděnické“ mělo skvělý zvuk, podávalo se i v Karlových Varech a do Loděnic se jezdilo z Prahy na oblíbené výlety. Honosná vila po první světové válce sloužila mnoha různým účelům - byla tu například stáčírna likérů, misijní škola, kanceláře atd. Majitelé se střídali a po roce 1948 ho využívalo několik státních institucí tak důkladně, že zámek se stal neobyvatelným.

Když se v jeho těsné blízkosti postavila dálnice, nestal se ani atraktivním pro hotelové využití. Chátral, a protože nebyl na seznamu kulturních památek, zmizel i ze zorného pole památkářů.
 
Teprve před pár lety jej převzala pravoslavná církev. Ruský investor jej přetvořil na Pravoslavný monastýr svatého Václava a svaté Ludmily. V objektu je dnes klášter, středisko duchovní obnovy, ze sklepních prostor byla vytvořena rozsáhlá kaple, najdete zde i prodejnu církevních předmětů a knih. Církevně klášter spadá pod Pražskou pravoslavnou eparchii.

Zvonkohru si můžete poslechnout v podání klášterních ctihodných sester každou neděli (a ve svátek) před začátkem bohoslužeb v monastýru sv. Ludmily a sv. Václava, tedy v 9.55 hodin.

Návštěvu je ideální spojit s výletem do nedalekého Berouna, Svatého Jana pod Skalou, Bubovických vodopádů nebo když budete chtít navštívit Důlní expozici Chrustenická šachta nebo si udělat výšlap na rozhlednu Lhotka u Berouna. Nezapomeňte, že nedaleko je také skvělá příležitost spatřit výrobu skla v Nenačovicích.
 
Loděnický zámek sice změnil svůj původní účel, jeho fasáda doznala mnoha změn, celková estetika je více kýčovitá a blíží se svým ruským vzorům, ale pořád je to lepší řešení, než kdyby kdysi půvabná stavba chátrala dál až do naprosté destrukce.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 9. 2018
27.10.
28.10.
Ukončení sezony ve Skanzenu Solvayovy lomy

Ukončení sezony ve Skanzenu Solvayovy lomy

Svatý Jan pod Skalou, Střední Čechy
6.10.
Nučická stezka 2018

Nučická stezka 2018

Nučice, Střední Čechy
12.10.
13.10.
Nučický kahan - divadelní přehlídka

Nučický kahan - divadelní přehlídka

Nučice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí