Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Kultura
Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.
Trmalova vila je jedním ze čtyř muzeí – domů v Praze. Vedle Müllerovy vily, Bílkovy vily a Rothmayerovy vily je ukázkou špičkové vilové architektury první poloviny 20. století.

Expozice v Trmalově vile představuje bydlení v letech 1900–1920, dva soubory nábytku Jana Kotěry doplněné o drobnější předměty denní potřeby a umělecko-řemeslného charakteru. V červnu 2015 byla otevřena nová expozice, která je věnovaná jejímu autorovi, architektu Janu Kotěrovi. Expozice s názvem Kotěra - učitel bydlení se zaměřuje se na vilovou, interiérovou a nábytkovou tvorbu známého tvůrce. Návštěvníci uvidí výběr ukázek nábytkových souborů pro konkrétní objednavatele, které doplňují dobové fotografie na textilních svitcích. Mezi exponáty jsou nábytkové části z Peterkova domu na Václavském náměstí, z bytu profesora dějin umění Karla Boromejského Mádla a dalších. Prohlídky jsou možné celoročně, vždy od úterý do pátku 11, 14, 16 hodin (samostatné prohlídky vily). Komentovaná procházka s průvodcem a každý 1. víkend v měsíci od 10 do 17 hodin.

Ze všech těchto čtyř zpřístupněných vil je Trmalova vila nejstarší. Byla vystavěna již v  letech 1902-1903 pro Františka Trmala, významného učitele, pedagoga a pozdějšího školního inspektora. Vila Františka Trmala je vynikající ukázkou série vil a domů, které Kotěra navrhl začátkem 20. století.

V těchto domech se snoubí idea dobové anglické moderny a její filozofie rodinného bydlení i obdiv k domácímu lidovému stavitelství. Stavby poskytovaly pohodlné bydlení se všemi vymoženostmi moderní hygieny a účelnosti a ukazují na jistou nostalgii po životě na venkově, kde člověk ještě neztratil kontakt s okolní přírodou. Typické je umístění domů do pečlivě naplánovaných zahrad, které jsou volně přístupné otevřenými verandami a jsou součástí životního prostředí obyvatel.

Vila má řadu malebných detailů – na exteriéru vily zaujme polygonální rizalit a arkýř, vysoké komíny, hrázděné štíty i vikýře a malované vyřezávané lomenice. Zahradu navrhl spolu s domem Jan Kotěra a koncipoval ji do křivek cestiček a okrasných keřů,  přičemž stranou, za užitkovou částí, umístil Kotěra sroubenou stavbu kůlničky s prostory pro hospodářská zvířata.

Hlavním prostorem přehledně řešeného interiéru vily se stala přímo osvětlená patrová schodišťová hala s malovaným trámovým stropem a dalšími kvalitními řemeslnými prvky. Po levé straně haly bývala kuchyně a pokoj služky. Nechyběla velká jídelna a salon. V patře potom byla ložnice a dětský pokoj.
 

Kulturní program

V Trmalově vile  každým rokem probíhá programový cyklus Český rok, zahrnující Květinový týden, Vinobraní či Vánoční trh. Kromě toho ve vile najdete mnoho výstav z cyklu Slavné vily či Slavné stavby a tematické výstavy, zabývající se vilovou architekturou. Během roku se ve vile uskuteční série přednášek nejvýznamnějších českých odborníků, zabývajících se bydlením, architekturou a designem.
 

Knihkupectví o architektuře

V rámci knihkupectví si můžete zakoupit odborné i populárně naučné knihy o architektuře, jejichž sortiment se neustále rozšiřuje.  Především u nás najdete kompletní ediční řadu Slavné vily a Slavné stavby. Neváhejte si přijít pro knihy o architektuře a bydlení do citlivě vedeného knihkupectví v Trmalově vile.
 

Kotěrovo centrum

Kotěrovo centrum se neomezuje jen na historický výzkum, aktivně se zajímá o problematiku novodobého bydlení a svému okolí zároveň slouží i jako kulturní a společenské centrum, místo setkávání.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2018
14.2.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Praha 3, Praha
16.6.
8.9.
Karlínská scéna Regina

Karlínská scéna Regina

Praha 8, Praha
30.3.
28.10.
Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Mšeno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí