Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Šumavský pivovar - obnovení vaření piva

Šumavský pivovar - obnovení vaření piva

Gurmánská turistika
Šumavský pivovar Vimperk patří mezi malé pivovary, které se zaměřují na vaření piva podle tradičních postupů a receptur. Pivovar navazuje na tradici pivovarnictví ve Vimperku, která se datuje již od dob založení Vimperského hradu a zámku ve 13. stol. Možná je prohlídka pivovaru.
V minulosti existovaly ve Vimperku dva pivovary - Měšťanský, který ukončil provoz po druhé světové válce a Schwarzenberský, který byl uzavřen v roce 1967. Současný pivovar tak navazuje na dlouhou tradici vaření piva v tomto šumavském městě.

Srdcem pivovaru je dvounádobová varna o objemu 2,5 hl. Pivovar vaří tradiční spodně kvašené ležáky plzeňského typu. Pivo z Vimperku je nefiltrované a nepasterizované, což je charakteristické pro většinu malých pivovarů. Základní sortiment tvoří světlá jedenáctka, polotmavá dvanáctka a tmavá třináctka. Příležitostně se vaří také pivní speciály. K pivovaru náleží také pivnice s nabídkou jídel k pivu.

Vaření piva dle tradičních receptur je zárukou kvality - místní polotmavý ležák získal v roce 2011 první místo mezi pivy malých pivovarů na Jarní ceně českých sládků, tmavý speciál obsadil 3. místo a v roce 2012 se na 2. místě umístil Vimperský Märzenbier - polotmavý speciál 14°. Pivo se vaří přímo v prostorách restaurace (kde jsou umístěny varny) a v prostorách přilehlého sklepa, kde naleznete spilku, ležácké sudy a související technologii. Kvašení probíhá v tradiční otevřené spilce. Kdykoli po domluvě s majiteli nebo sládky je možná prohlídka pivovaru s odborným výkladem nebo účast na vaření piva.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2017
8.4.
29.10.
Před oponou za oponou... Vimperák!

Před oponou za oponou... Vimperák!

Vimperk, Šumava
20.5.
20.5.
Farářova tajná komnata

Farářova tajná komnata

Malenice, Jižní Čechy
20.6.
29.10.
Nadevším ticho rybníků

Nadevším ticho rybníků

Vimperk, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí