Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Staročeský život ve skanzenu Michalův statek v Pohledi

Staročeský život ve skanzenu Michalův statek v Pohledi

Památky
Návrat do života lidu v oblasti dnešní Vysočiny v období od konce třicetileté války až do zrušení roboty v roce 1848 přináší selské muzeum v Pohledi - skanzen Michalův statek. Přijeďte se podívat, jak se žilo za dob našich předků, třeba u příležitosti nějaké akce.

Návštěva Michalova statku seznamuje nejen s dřívějším způsobem žití, prací a zvyky, ale měla by přimět k zamyšlení nad životem dnešním. Obytná část zemědělské usedlosti se skládá ze síně, světnice, černé kuchyně a komory. Hospodářskou část pak tvoří chlév, špejchar, kolna na nářadí, sklepy na potraviny a brambory, studna a stodola. V bývalém sadu stojí od roku 1924 nejmladší stavba - vejminek. Celkový obraz zašlých časů oživuje chov hospodářských zvířat původních českých plemen. Všechno je tu zkrátka takové, aby se náhodný návštěvník z doby před dvěma sty lety nemusel ničemu divit. 

Obec Pohleď leží na pravém břehu řeky Sázavy mezi městy Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou. Během roku zde můžete okusit oslavu Svatojánské noci, přiblížení staročeských Velikonoc a Vánoc, či se vydat na Pochod za České království.
 

Z historie statku

Rod Michalů byl na tomto statku usedlý dle zápisů v Registrech panství světelského již roku 1591. Další zmínky pocházejí ze soupisu obyvatel po třicetileté válce z roku 1651. Poté z berní ruly z roku 1654 a její revize z roku 1713. Roku 1788 vykoupil tento statek Václav Michal od vrchnosti za 195 zlatých a v roce 1798 byl rozdělen na dvě poloviny. Jeden z držitelů tohoto gruntu Matěj Michal byl v letech 1902-1926 také starostou obce.

V 50. a 60. letech 20. století byla celá hospodářská část statku v užívání místního zemědělského družstva a celý objekt začal pomalu chátrat. Rod Michalů vlastnil tuto usedlost až do roku 1997. Posledním majitelem byl Karel Michal. V roce 2000 odkoupila celý objekt obec Pohleď a začaly práce na jeho rekonsrukci. V roce 2003 byl celý soubor Michalova statku i s přilehlými pozemky prohlášen za kulturní památku. Dne 1. srpna 2004 se dočkal slavnostího otevření pro veřejnost.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2017
10.9.
31.10.
Výstava

Výstava "Rozhledy - Inspirace krajinou" na hradě Lipnici

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
3.8.
5.8.
Sázavafest 2017

Sázavafest 2017

Světlá nad Sázavou, Vysočina
25.2.
Socha pro Josefa Toufara

Socha pro Josefa Toufara

Horní Paseka, Vysočina
15.1.
15.3.
Ledový krápník v obci Hybrálec u Jihlavy

Ledový krápník v obci Hybrálec u Jihlavy

Hybrálec, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí