Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Skalní útvar Dráteničky ve Žďárských vrších

Skalní útvar Dráteničky ve Žďárských vrších

Příroda
Přírodní památka Dráteničky je dominantní skalní útvar uprostřed CHKO Žďárských vrchů, asi 200 m severozápadně od obce Blatiny, které se nacházejí asi 10 km od Nového Města na Moravě.
Dráteníčky, Drátník neboli Drátenická skála, je vysoká 775 m n. m. a říká se o ní, že je nejdominantnější a nejkrásnější v okolí. Jedná se o mohutnou 200 m dlouhou, ale poměrně velmi úzkou, skalní hradbu rozčleněnou do několika vrcholů, z nichž nejvyšší Sokol dosahuje výšky až 35 m. Dráteničky jsou známy především milovníkům horolezectví, neboť lezení je zde povoleno. Celý útvar nabízí bezpočet těžších i lehčích horolezeckých cvičných cest a je celoročně volně přístupný.

Mohutná skalní hradba je viditelná už zdálky. Vrchol Drátníku se zlověstně tyčí nad okolním lesem, který je tvořen především smrkovým porostem doplněným letitými buky. Nechybí zde ani na Vysočině často zastoupený jeřáb, sem tam se objeví bříza, jedle nebo borovice.

Drátník tvoří několik věží v jižní části se stěnami 30 až 35 metrů vysokými. Severní část tvoří menší věže se stěnami, která dosahují 6 až 12 metrů. Na všech věžích jsou lezecké cesty převážně ve strmých až svislých západních stěnách. Severně od hlavního hřebene se nalézají ještě dvě menší věže, Archa a Pagoda. Západně, asi 50 m od hlavního hřebene, stojí dvojvěžka Pašerák a Zastrčená skalka. Pod západními stěnami Drátníku vede červeně značená turistická stezka ze Sněžného k Devíti skalám.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 8. 2018
14.4.
8.9.
Běhej lesy 2018

Běhej lesy 2018

Sněžné, Vysočina
19.12.
23.12.
Světový pohár v biatlonu 2018 Nové Město na Moravě

Světový pohár v biatlonu 2018 Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina
10.5.
30.12.
Za svobodu - výstava v Novém Městě na Moravě

Za svobodu - výstava v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina
10.7.
31.8.
Prázdninové poznávání na zámku Žďár nad Sázavou

Prázdninové poznávání na zámku Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí