Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Železnice Šenovka - muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Železnice Šenovka - muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Zážitky
Šenovka - kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.
Tato malebná muzejní železnice vedoucí z České Kamenice do Kamenického Šenova je posledním pozůstatkem místní dráhy Česká Lípa – Česká Kamenice, na jejímž úseku by provoz zrušen v září roku 1979.

Trať je dlouhá přibližně 5 km a nachází se na pomezí Českého ŠvýcarskaLužických hor, z větší části v Ústeckém a částečně v Libereckém kraji, a odbočuje ze železniční stanice Česká Kamenice, která se nachází na trati SŽDC č. 081 Děčín – Rumburk.
 

Z historie Šenovky

Od roku 2007 se začala psát nová historie lokálky se zamýšlenou dlouholetou perspektivou železničního provozu. Dráha prošla důležitou rekonstrukcí, na které se podílel nespočet dobrovolníků. V letech 2008 - 2015 došlo k výměně poloviny pražců na celé dráze a ke generální opravě obou velkých přejezdů v České Kamenici a v Kamenickém Šenově. Na trati také došlo k postavení 4 historických mechanických návěstidel. Po rekonstrukci dráhy začala stoupat návštěvnost a turisté se sem opět začali vracet. Rokem 2016 se píše další část historie této regionální dráhy a provoz dráhy se rozšířil na 7 měsíců v roce.

Provoz
Provoz mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem se uskutečňuje pravidelně každou sobotu a neděli od dubna do října. Na trati můžou návštěvníci spatřit také historické vlaky. Tím prvním je Kamenický motoráček, kterému se přezdívá „hurvínek,“. Po muzejní trati je možné navštívit sklářské muzeum či se vydat pěšky k legendární Panské skále, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna nebo na kole po cyklostezce Varhany, která vede po zrušené trati od bývalého nádraží Kamenický Šenov až do České Lípy. Dále je na trase možné navštívit bývalou leteckou továrnu Rabštejn nebo zříceninu hradu Kamenice.

Druhým historickým vláčkem je Lužický motoráček, který se pohybuje na trase z Kamenického Šenova až do města Liberec. Tento vlak pravidelně jezdí každý prázdninový pátek. Na své cestě urazí téměř 98 kilometrů a projíždí se i po mohutném kamenném viaduktu v Novině, který je dlouhý 200 m a vysoký až 30 m. Po cestě se nachází řada významných míst, které stojí na návštěvu. Připomínáme například baziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy Jablonné v Podještědí, zámek Lemberk nebo překrásné Kryštofovo údolí.

Zkrátka okolí lokálky je jako stvořené pro romantické procházky a výlety. Postupně zde vzniká síť kvalitních cyklostezek, město Kamenický Šenov se může pochlubit památkovou zónou a bohatou sklářskou tradicí.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 8. 2019
30.3.
28.10.
Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík

Praha 9, Praha
15.7.
6.10.
Výstava Léto pod hvězdami

Výstava Léto pod hvězdami

Říčany, Střední Čechy
6.8.
30.9.
Průhonické jiřinky 2019

Průhonické jiřinky 2019

Průhonice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí