Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Životní styl
Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.
Nejstarší písemné zmínky o Kampě pocházejí z roku 1169. Přirozené náplavy a navážky, především po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541, ostrov postupně navyšovaly. Na začátku 17. století byly zpevněny břehy. Na samotné Kampě vznikaly nejdříve zahrady, od 15. století se na ostrově začaly stavět mlýny a mlýnské zahrady. Jedním takovým mlýnem byl i Sovův mlýn, nazývaný podle Václava Sovy z Liboslavě, který mlýn v 15. století vlastnil. Dnes zde sídlí Museum Kampa se sbírkami výtvarných děl 20. století.

Kolem Sovova mlýnu se nachází Odkolkovská zahrada, již v 19. století obývala pekařská rodina Odkolků. V domcích na Kampě bydlelo několik známých osobností, jako např. Josef Dobrovský, Jan Werich, Vladimír Holan, Jiří Trnka, Jiří Voskovec či Adolf Kašpar (malíř a ilustrátor – např. k Babičce Boženy Němcové, Jiráskově Filosofské historii a dalšímu dílům české i světové literatury). Na okraji Kampy na Velkopřevorském náměstí je pomalovaná tzv. Lennonova zeď, kam každoročně 8. prosince přicházejí mladí lidé v den jeho tragického úmrtí zapálit svíčky a uctít jeho památku.

Na ostrově je přístupný také park Kampa, který slouží k relaxaci především rodinám s dětmi. Kampa je také místem konání jarní dvoudenní akce s názvem "Kampa střed světa".

Návštěvu Kampy a historického centra Prahy si můžete zpestřit také příjemnou vyhlídkovou plavbou. Z paluby lodi uvidíte nejen Karlův most - nejstarší most přes řeku Vltavu, ale také kouzelné panorama Pražského hradu, Národní divadlo, Strakovu akademii či obří metronom na Letné.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 7. 2019
14.7.
22.9.
Letní kino ve Werichově vile

Letní kino ve Werichově vile

Praha 1, Praha
2.4.
1.1.
Mysterium věže

Mysterium věže

Praha 1, Praha
24.6.
30.9.
MEDAmbasadorka umění

MEDAmbasadorka umění

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí