Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou

Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou

Životní styl
Pštrosí farma v Doubravici na okraji Moravského krasu se zabývá chovem pštrosů afrických, jejich šlechtěním, zpracováním pštrosího masa a pštrosích produktů. Pro návštěvníky pořádá farma prohlídky s odborným komentářem a ochutnávky pštrosích výrobků, samozřejmostí je také možnost nákupu.

Kromě afrických modrokrkých a uměle vyšlechtěných černokrkých pštrosů se na farmě chovají také nandu pampového a emu hnědého. Zvířata se v létě pasou na jetelotravních pastvinách a v zimě jsou přikrmována senem, senáží a obilím. Pestrost pastvy, životní pohoda zvířat a krátká přeprava nestresují zvířata což se samozřejmě příznivě projeví i na kvalitě masa. Šlechtitelský chov pštrosů produkuje chovný materiál, maso, uzeniny, vejce, peří i výrobky z kůže.

Při exkurzi si prohlédnete celý areál farmy, dozvíte se mnoho zajímavého o životě a chovu pštrosů, zpracování a využití pštrosích produktů. Mimo pštrosů zde uvidíte také další zvířata - pštrosy emu, nandu, kozy a ovce. Na prohlídku mohou přijet jednotlivci, rodiny i školní výpravy.

V areálu je také stánek s občerstvením, který nabízí pštrosí steaky, klobásy a mnoho dalších pštrosích specialit, včetně příloh a základní sortiment teplých a studených nápojů. U stánku s občerstvením je venkovní posezení pod slunečníky a dětský koutek s trampolínou. V areálu se nachází podniková prodejna, kde lze koupit veškeré výrobky z pštrosího masa, vajec, kůže i peří. Exkurze s odborným komentářem a ochutnávkou je třeba předem telefonicky objednat. Chovatelé zužitkují z exotických ptáků prakticky vše. K mání není jen pštrosí maso, vejce, či bezlepkové uzeniny. Ale také výrobky z pštrosích per, okrasné předměty ze skořápek a dokonce i kosmetika ze pštrosího tuku.
 

Zajímavosti o pštrosech

Pštrosi jsou největšími žijícími ptáky na světě. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 90 až 130 kilogramy. V ohrožení života dokáží na krátkou vzdálenost vyvinout rychlost až sedmdesát kilometrů v hodině. Denně spolykají několik hrstí kamínků a písku. Vypijí velké množství vody, ale koupel mají rádi prachovou. Jsou známí i svou popudlivou povahou. Mláďatům trvá někdy i dva dny než se proklovou ze skořápky.

Pštros se v zajetí může dožít i sedmdesáti let. Zajímavé je i to, že latinské jméno Struthio camelus pochází z řeckých výrazů pro vrabce a velblouda.

Celý popis
Naposledy změněno: 14. 11. 2018
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Blansko

Zimní prohlídky zámku Blansko

Blansko, Jižní Morava
27.2.
31.12.
Cesta do pravěku Blanenska

Cesta do pravěku Blanenska

Blansko, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Blansko, Jižní Morava
25.12.
31.12.
Vánoce na zámku Lysice

Vánoce na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava
Spešovská rozhledna u Blanska

Spešovská rozhledna u Blanska

Spešov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí