Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Příroda
Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice – Amatérské jeskyně, kde délka dosud známých chodeb přesahuje 40 km. V současné době zde probíhá rekonstrukce, jeskyně budou přístupné po celý březen a poté opět od května.

Punkevní jeskyně prochází rekonstrukcí. Po celý březen však budou přístupné (út-ne 8:40 - 14:00), v dubnu zůstanou zavřené a do plného provozu se otevřou od 1. května. Otevřeny nadále zůstávají okolní jeskyně - Kateřinská, Výpustek a Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy. Od roku 2014 je zde také otevřena plně bezbariérová trasa podzemím, až na dno propasti Macochy.

Plavba je na jednom místě přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu. Po návštěvě jeskyní se můžete nechat lanovkou vyvézt k hornímu okraji propasti Macocha. Její hloubka dosahuje více než 138 metrů a není v ní započtena čtyřicetimetrová hloubka Dolního jezírka, které spatříte na dně. Na horním okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. 

Moravský kras je největší a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. V Moravském krasu najdete unikáty živé přírody, četné archeologické, paleontologické i kulturní památky. Nachází se zde 5 jeskyní, které jsou přístupné veřejnosti. Jsou to romě Punkevních jeskyní jeskyně Sloupsko-Šošůvské, Balcarka, Kateřinská a v roce 2008 zpřístupněná jeskyně Výpustek.

Punkevní jeskyně se nacházejí v Pustém žlebu, 2 km od informačního centra Skalní mlýn proti proudu říčky Punkvy. Byly postupně objevovány v letech 1909-1933 (1909-1914 suchá část jeskyně, 1920-1933 vodní plavba) výzkumnou skupinou pod vedením profesora Karla Absolona. Návštěvníci procházejí mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha. Hloubka propasti je 138 metrů, rozměry půdorysné jsou 174x76 metrů. Ústřední informační služba Skalní mlýn zajišťuje informační službu, rezervace vstupenek do jeskyní Moravského krasu, prodej vstupenek do Punkevních jeskyní a jízdenek na silniční vláček a lanovku na Macochu.

Nenechte si ujít prohlídku nejznámějších podzemních prostor Moravského krasu, Punkevních jeskyní!

Návštěvnický provoz v jeskyních zůstává i přes probíhající stavební práce zachován. Omlouváme se návštěvníkům za omezení spojená se stavbou.

Celý popis
Naposledy změněno: 26. 7. 2016
9.4.
24.9.
Festival Cave Beat 2016

Festival Cave Beat 2016

Blansko, Jižní Morava
7.7.
25.8.
Přednáška V zajetí jídla

Přednáška V zajetí jídla

Blansko, Jižní Morava
3.7.
28.8.
Stop

Stop "kilčům" navíc

Blansko, Jižní Morava
1.5.
25.9.
Geocachingová hra

Geocachingová hra "Hledá se víla!"

Sloup, Jižní Morava
Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Vilémovice, Jižní Morava
Plavání v Aquacentru Slunce

Plavání v Aquacentru Slunce

Rýmařov, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí