Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Prašná věž - Mihulka s expozicí hradní stráže

Prašná věž - Mihulka s expozicí hradní stráže

Kultura
Prašná věž (Mihulka) je do odvolání z technických důvodů uzavřena.
Jméno Mihulka pochází zřejmě až z 19. století. Dříve se věži říkalo postupně Nová, Kulatá bašta, Laboratorium nebo Švédské laboratorium a Prašná věž. Prašná věž byla nejmohutnější z dělových věží, jejíž obrané kvality však nebyly nikdy vyzkoušeny. V 16. století v ní bydlel zvonař kovolijec Tomáš Jaroš (autor Zpívající fontány z Královské zahrady). V době Rudolfa II. zde byla alchymistická dílna, později sklad střelného prachu. Až do 20. století byly v Mihulce byty kostelníků katedrály sv. Víta.

Výstava s podtitulem Od knížecí družiny k Hradní stráži prezidenta mapuje historický vývoj i současnost jednotky, která střeží bezpečnost prezidenta republiky. K vidění jsou zde dobové i současné uniformy, zbraně, medaile a fotografie.

Výstava je součástí Velkého návštěvnického okruhu Pražského hradu, ale je možné zakoupit i samostatnou vstupenku. Výstava, kterou připravila Správa Pražského hradu, Hradní stráž a Vojenský historický ústav, se pro návštěvníky otevřela v prosinci 2008 u příležitosti 90. výročí vzniku Hradní stráže.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 7. 2018

Ubytování a restaurace v okolí