Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Pomníček posledního vlka z Vysočiny
Příroda

Pomníček posledního vlka z Vysočiny

Nedaleko osady Koníkov u Nového Města na Moravě zastřelil v roce 1830 místní lesník vlka. Ten bývá často označován jako poslední vlk, který se objevil na Českomoravské vrchovině. Vycpanina tohoto vlka je nyní vystavena na hradě Pernštejn. Památník je v těsném sousedství přírodní památky Vlčí kámen.
V dobách před 13. stoletím byste Českomoravskou vrchovinu nepoznali. Téměř liduprázdnou krajinu pokrýval neproniknutelný hraniční prales, který odděloval historické země Čech a Moravy. Kolem rašelinišť a bažin se popásali losi, v řekách a potocích si stavěli své hrady bobři, v lesích nacházeli úkryt zubři, losi, medvědi i smečky vlků. Panenská divočina se však začala od 13. století dramaticky měnit, když do vyšších poloh a hlubokých lesů počala pronikat mohutná kolonizační vlna. Někdy v 16. století zmizel z Českomoravské vrchoviny los, po něm zubr (poslední zmínku o zubrech najdeme z doby panování Rudolfa II.). Kdy byl vyhuben medvěd, nelze přesně zjistit, ale z nepřímých důkazů lze usuzovat, že na Novoměstsku žil ještě v 17. století. Osud posledního vysočinského vlka však můžeme vystopovat se stoprocentní přesností (i když 100% "poslední" byli vlastně dva).
 
V lokalitě nazývané Český les byl 1. ledna 1830 postřelen karasínským adjunktem Thiermanem do levé přední packy poslední legendární vlk Vysočiny. Postřelenému zvířeti se však podařilo uprchnout. O den později zraněnou šelmu zastřelil revírník Václav Mařík. Vlk vážil něco přes 49 kg (dle dobového měření 88 funtů) a posléze byl vycpán a vystaven až do roku 1986 na hradě Pernštejně. Poté byl (z důvodu poškození – údajně hlazením návštěvníků) uložen do depozitáře.


Přírodní památka Vlčí kámen

památníčku vede žlutá turistická značka z Koníkova směrem k Zuberskému rybníku. Pokud na chvíli opustíte žlutou turistickou značku a zamíříte od "vlčího pomníčku“ neznačenou pěšinou vzhůru, narazíte na oplocenou lokalitu, která nese název Přírodní památka Vlčí kámen. Byla vyhlášena v roce 1990 a chrání zbytek starého lesního porostu jedlo-smrkové bučiny, která byla dříve charakteristická pro chudá, kyselá stanoviště vyšších poloh Žďárských vrchů.

Na extrémně klimaticky exponovaném balvanitém svahu ve výšce 750–766 m n. m. je zachován zbytek starého bukového porostu s přimíšeným smrkem. Stará bučina s doupnými stromy je významným hnízdištěm ptactva. Stáří buků se pohybuje v rozmezí mezi 140–180 lety. Území je hnízdištěm sýce rousného, vyskytuje se zde také datel černý či holub doupňák. Vzácně lze spatřit i jezevce lesního. Z flóry lze uvést buk lesní či kapraď rozloženou. Zde si tedy můžeme připomenout, v jakém prostředí asi vysočinští vlci kdysi žili.


Dva "poslední vlci"

Kromě již zmíněného vycpaného těla posledního vlkaVysočiny mají na Pernštejně i obraz, který v témže roce namaloval Franz Richter na památku vzácného úlovku. Pod obrazem je napsán v němčině text, který v překladu zní: „2. ledna 1830 byl tento vlk, namalovaný podle skutečnosti a coulové míry, složen ránou na komoru v Českém lese (Böhmerwald), rovenský revír, střítežským revírníkem W. Marzikem (Václavem Maříkem) ve 3 1/4 hodiny odpoledne, poté, co byl tentýž vlk 1. ledna 1830 zasažen karasínským adjunktem Theirmanem do levého předního běhu. Vážil 88 liber (49,28 kg) a měřil od předního běhu k zadnímu jeden sáh a dva palce (194 cm).“
 
V roce 1830 připadl Nový rok na pátek, takže vlk byl zastřelen v sobotu. V místě jeho skonu postavili o sto let později pomník, připomínající tuto událost.
 
Tento jedinec bývá často pokládán za posledního vlka Českomoravské vrchoviny. Za skutečně posledního vlka Vysočiny však lze považovat jedince zastřeleného ve čtvrtek 28. března 1861 nedaleko Jinošova; jeho preparát se nachází v depozitáři Státního zámku v Náměšti nad Oslavou. Vlka zastřelil hajný Antonín Švéda. V porovnání s exemplářem z Pernštejna, který nemá ocas, je však mnohem zachovalejší – měří od čenichu po kořen ocasu 129,5 cm, ocas má dlouhý 46 cm a výšku ušního boltce 10,5 cm. O tomto vlkovi se traduje, že to byl vyhublý jedinec, vážil prý 71 vídeňských liber, což je 39,78 kg.

Aktuality

Jarní chovatelská výstava

Jarní výstava letos proběhne v sobotu 4. a v neděli 5. května. Tentokrát je spojena s Okresní expozicí chovných samců králíků.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Nova Civitas 2024 – Nové město na Moravě

Nova Civitas je řemeslný jarmark a městská slavnost vztahující se k roku 1293, kdy bylo Nové Město na Moravě pod tímto názvem poprvé uvedeno. Slavnost je doprovázena bohatým kulturním programem a akcemi pro děti. Letos se koná 14. až 15.6.2024.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vosto5 – divadlo

Jevištní rozhlasová reportáž o objevu zapadlé ostravské kapely PROTON, která byla umlčena těsně předtím, než se stala slavnou.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kecy a politika

Pánové tentokrát naživo. Kecy a politika LIVE!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Farmářský trh

Čtrnáctý ročník farmářských trhů s bohatou nabídkou kvalitních potravin a produktů s jasným původem.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Muzejní a galerijní noc

Volný vstup do obou institucí, komentované prohlídky, divadlo pro děti…
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Večírek s hvězdami

Dvojkoncert v Kulturním domě!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Eva Turnová & Tomáš Hradil – literárně hudební večer

Literárně-hudební večer se čtením z knihy povídek Evy Turnové, V zimě u nás netopýr a písněmi obou hudebníků.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pomník Karafiátových broučků

Pomník Broučků z knihy Jana Karafiáta vznikl v roce 2007. Stojí na místě, kde se snad odehrávaly příhody broučků popsané v pohádkové knize „Broučci“.
Věcov, Kraj Vysočina

Naučná stezka Metodka

Nenáročná stezka vedoucí centrální částí Žďárských vrvhů.
Kuklík, Kraj Vysočina

Kopec Metodka

Jedno z míst, kde si užijete ty nejhezčí výhledy na Korunu Vysočiny.
Kuklík, Kraj Vysočina

Kostel sv. Mikuláše v Lísku

Pozdně empírový kostel v Lísku je dominantou místního kraje.
Lísek, Kraj Vysočina

Samoobslužný bar Jelení studánka

Samoobslužný bar Jelení studánka nabízí osvěžení při toulkách po CHKO Žďárské vrchy.
Věcov, Kraj Vysočina

Pohledecká skála u Nového Města na Moravě

Pohledecká skála, dříve zvaná Císařská skála, je skalnatý hřbet nedlaeko Nového Města na Moravě. Nejvyšší místo leží ve výšce 812 m n. m., okolí skály je domovem pro chráněné ptáky, kteří zde hnízdí.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Modráskova naučná stezka

V Jimramovských Pavlovicích se můžete vydat na zajímavou naučnou stezku, která vás provede fascinujícím světem modráska očkovaného.
Věcov, Kraj Vysočina

Křížový kámen nazývaný Pytlácký u Zubří

Křížový kámen nazývaný „Pytlácký“ se nachází v lese vymezeném obcemi Zubří, Koníkov a Vojtěchov v lokalitě zvané U Pytláka v okrese Žďár nad Sázavou. Dle legendy připomíná nešťastnou násilnou událost z roku 1569, která se bezprostředně vztahuje k dané lokalitě.
Zubří, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pohádka na Vysočině

V malebné vesničce uprostřed kopců Vysočiny naleznete možnost rodinné celoroční rekreace. Luxusní ubytování v apartmánech Nebe, Peklo, Ráj a Pohádka vám nabídne dostatek pohodlí a komfortu.
Věcov, Kraj Vysočina

Luční bar u dráčka Poplety u hotelu Skalský dvůr

Luční bar u dráčka Poplety je první na Moravě a nachází se u kopce Pletenice hned za nedalekou obcí Lísek. Kdo se vydá nejkratší cestou z parkoviště od hotelu, cesta mu pěšky zabere cca 51 minut.
Lísek, Kraj Vysočina

Rodinný penzion Jimramovské Pavlovice

Dovolená u nás je ekonomicky méně náročná, rekreanti si vaří sami v prostorných kuchyních.
Věcov, Kraj Vysočina

Samoobslužný bar Odranec

Samoobslužný bar se nachází při cestě mezi Odrancem a Kuklíkem, nedaleko malebného místa s dalekým rozhledem na lesy Žďárských vrchů.
Věcov, Kraj Vysočina

Jasenka – rekreační středisko Zubří

Areál rekreačního střediska Jasenka se nachází na území chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v samotném srdci Vysočiny, na kraji obce Zubří. Rekreační středisko je obklopeno smrkovými lesy a loukami a nabízí tak perfektní příležitost k uspořádání letního tábora, školy v přírodě nebo firemní akce.
Zubří, Kraj Vysočina

Hotel Skalský dvůr u Skalského rybníka

Hotel Skalský dvůr leží v malebném zákoutí kraje Vysočina uprostřed luk a lesů na břehu Skalského rybníka. Hotel se nachází na pomezí CHKO Žďárské Vrchy a přírodního parku Svratecká pahorkatina mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem.
Lísek, Kraj Vysočina

Penzion Skalský mlýn

Penzion je nově postavený na základech bývalého Skalského mlýna pod hrází Skalského rybníka.
Lísek, Kraj Vysočina

Chaloupka u Bílého potoka Kuklík

Chaloupka U Bílého potoka se nachází v obci Kuklík nedaleko Nového Města na Moravě. Je na tichém a klidném místě přímo u lesa a u protékajícího Bílého potoka. V těsné blízkosti se nachází ekofarma se spoustou zvířátek. Chaloupka je ideálním místem na rekreaci pro rodiny s dětmi.  
Kuklík, Kraj Vysočina