Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary

Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary

Kultura
Po stopách slavných je historicko-vlastivědná procházka po městě Velvary, která připomíná nejvýznamnější velvarské rodáky.
Velvary byly už odedávna sídlem staré hudební kultury. Z významných hudebníků můžeme zmínit skladatele Jana Antonína Koželuha nebo Leopolda Koželuha, který působil na dvoře císaře Josefa II. jako učitel hudby.

Svoje spojení mají Velvary i s Antonínem Dvořákem. Jeho maminka Anna se narodila v Uhách nedaleko Velvar a otec František Dvořák ke konci života žil a je pochován ve Velvarech na hřbitově u kostela sv. Jiří. Žily zde také jeho sestry Jana Straková a Marie Urbanová.

Z Velvar pochází spisovatelka a feministka Berta Mühlsteinová. Narodil se zde Václav Klement, který spolu s Václavem Laurinem založil automobilku v Mladé Boleslavi. Karel Krohn ve Velvarech založil první dobrovolný hasičský sbor na našem území. Stavitel Jindřich Bišický fotografoval každodennost fronty na bojištích v první světové válce. Tento výčet, jen představuje ukázku slavných jmen, která se k Velvarům pojí.

Procházku lze po předchozí domluvě domluvit s pracovníky Městského muzea Velvary pro skupiny min. 5 osob.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 2. 2018

Ubytování a restaurace v okolí

Pikniky na zámku Nelahozeves

Pikniky na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy
Marina Vltava - projížďky lodí po Vltavě

Marina Vltava - projížďky lodí po Vltavě

Nelahozeves, Střední Čechy
RaftCamp Veltrusy - rafting pro každého

RaftCamp Veltrusy - rafting pro každého

Veltrusy, Střední Čechy