Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pivovarská naučná stezka v Jihlavě

Pivovarská naučná stezka v Jihlavě

Zážitky
Pivovarská naučná stezka byla v jihlavském pivovaru slavnostně otevřena 13. prosince 2013.
Pivovarská naučná stezka v sobě snoubí historii Královského města Jihlavy a příběh jednoho z mnoha původních řemesel sladovnictví a právovárečného pivovarnictví. Je mnoho měst, kde tato symbióza přetrvala věky, je málo měst (Jihlava a Pivovar Jihlava k nim patří), kde přetrvala tato kontinuita až do současnosti.

O tradici vaření piva v Jihlavě se dozvíte na dvanácti infodeskách. První zastavení je u sousoší piety v blízkosti obchodního centra City Park. Odtud pak stezka vede k historické budově jihlavského pivovaru. Trasa neopomíji ani významné historické události jako například obsazení Jihlavy Švédy. Na panelech jsou také zobrazeny iluminace cechovních zpráv.

Generace lidí, jejich příběhy, úspěchy a pády, jejich úsilí a snažení, radosti a strasti. To vše vám stezka nabídne. Nostalgie za nádherným uplynulým časem, atmosféra minulosti, malebná zákoutí, městské pivovárky, sladovnické a významné právovárečné domy, hostince s jejich neopakovatelnou atmosféru s odérem tabáku, piva, kořalky a pachu dobových toalet...

Stříbrná Jihlava může být vzorem např. v brilantní normě ve svém Horním zákonu, který přetrval a potvrdil svou kvalitu staletí. Může být také příkladem prožitého pospolitého soužití, Čechů a Němců. Má své skvosty v chrámech a duchovním působení Dominikánů, Premonstrátů, Minoritů, Jezuitů a evangelíků. Vedle již vzpomínaných měšťanských domů, pivovárků, hostinců tak třeba sladovnický oltář a náhrobky pod podlahou kostela sv. Jakuba Většího, archiválie a dokumenty.

Pivo je nápoj provázející lidstvo cca 10 tisíc let. Po významnou část této doby byl také běžnou a důležitou součástí jídelníčku. Nabízí pestrou škálu cca 150 různých pivních stylů. Jihlavská pivovarská historie zde má své významné místo, což dokumentuje třeba pojednání Tadeáše Hájka z Hájku. Má také svá specifická piva jako Marzbier, Alte Bier, Grand (t) de Bier. Nejde jí však oddělit od samotné historie města a jeho života. Proto je stezka ozvláštněna historickými událostmi a protkaná ochutnávkou příběhů z života běžných občanů.

Příjemnou procházku Pivovarskou naučnou stezkou přeje Jaromír Kalina (sládek, ředitel Pivovaru Jihlava).

Pokud si projdete Pivovarskou naučnou stezku, můžete si zakoupit v Pivovarské restauraci nebo v Pivovarské prodejně za 20 Kč pamětní plaketku. Kromě toho zde jsou k dostání i turistické známky.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2017
27.9.
26.11.
Putování za předky

Putování za předky

Jihlava, Vysočina
27.9.
19.11.
Slabikáře celého světa

Slabikáře celého světa

Jihlava, Vysočina
13.10.
12.11.
125 let Muzea Vysočiny Jihlava

125 let Muzea Vysočiny Jihlava

Jihlava, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí