Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Kultura
Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, ale hlavně byl zachránce nejméně 900 chlapců, kteří byli za druhé světové války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald.
Pamětní síň věnovaná Antonínu Kalinovi se nachází v Galerii Ladislava Novákatřebíčské židovské čtvrti hned vedle budovy Zadní synagogy. Slavnostní otevření: 17. února 2017 u příležitosti 115. výročí Kalinova narození.

Se životem Antonína Kaliny se lidé seznámí na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi, které kladou důraz na válečné události, jež byly v Kalinově životě nejdůležitější. Návštěvníkům se dostane také vysvětlení, proč trvalo tak dlouho, než svět objevil jeho hrdinský čin. Příběh Antonína Kaliny byl dlouho utajen hlavně domácímu obyvatelstvu, ačkoli v Izraeli se toto jméno těšilo už dlouhá léta velkému obdivu a vděčnosti. Antonín Kalina se od světově proslulých zachránců Židů, jakými byli Oskar Schindler, či Nicholas Winton zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo o vlastní život. Byl totiž politickým vězněm v koncentračním táboře a v průvodních listinách gestapa měl napsáno: ‚návrat nežádoucí'."
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 1. 2018
10.2.
Z garáže ke hvězdám

Z garáže ke hvězdám

Třebíč, Vysočina
11.2.
Svatební veletrh Třebíč 2018

Svatební veletrh Třebíč 2018

Třebíč, Vysočina
7.9.
8.9.
LétoFest Liberec 2018

LétoFest Liberec 2018

Liberec, Českolipsko a Jizerské hory
13.7.
14.7.
LétoFest Pardubice 2018

LétoFest Pardubice 2018

Pardubice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí