Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Kultura
Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, ale hlavně byl zachránce nejméně 900 chlapců, kteří byli za druhé světové války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald.
Pamětní síň věnovaná Antonínu Kalinovi se nachází v Galerii Ladislava Novákatřebíčské židovské čtvrti hned vedle budovy Zadní synagogy. Slavnostní otevření: 17. února 2017 u příležitosti 115. výročí Kalinova narození.

Se životem Antonína Kaliny se lidé seznámí na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi, které kladou důraz na válečné události, jež byly v Kalinově životě nejdůležitější. Návštěvníkům se dostane také vysvětlení, proč trvalo tak dlouho, než svět objevil jeho hrdinský čin. Příběh Antonína Kaliny byl dlouho utajen hlavně domácímu obyvatelstvu, ačkoli v Izraeli se toto jméno těšilo už dlouhá léta velkému obdivu a vděčnosti. Antonín Kalina se od světově proslulých zachránců Židů, jakými byli Oskar Schindler, či Nicholas Winton zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo o vlastní život. Byl totiž politickým vězněm v koncentračním táboře a v průvodních listinách gestapa měl napsáno: ‚návrat nežádoucí'."
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 7. 2018
16.7.
22.7.
Filmy pro Karla IV.

Filmy pro Karla IV.

Třebíč, Vysočina
21.7.
22.7.
Festival Backstage of Stařeč 2018

Festival Backstage of Stařeč 2018

Stařeč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí