Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Kultura
Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.
V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici Bitva tří císařů - Slavkov/Austerlitz 1805.

V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.

Pobyt na Mohyle míru zpříjemňuje návštěvníkům kavárna, jejíž otevírací doba je přizpůsobena otevírací době památníku.Víceúčelový sál je využíván také k příležitostným výstavám, ale také jako přednášková síň, projekční sál a herna - dětské muzeum.

Nový pavilon otevřený roku 2010 je především multimediální expozicí, která představuje netradiční řešení: pavilon je zčásti ukryt pod zásypem zeminy, jeho exteriér modeluje symbolicky, ve zjednodušené formě dominanty slavkovského bojiště. Expozice souvisí s "druhým životem" bitvy, přiblíží slavkovskou bitvu z různých pohledů – současníků, kronikářů, vojáků i diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů. Své místo bude má v expozici i ojedinělý příběh Mohyly míru samotné, dvousetleté tradice bitvy, tradice vzpomínkových akcí včetně tradic rekonstrukcí bitevních scén.  

K návštěvě památníku můžete využít pravidelnou městskou linku MHD - bus č. 48 z ul. Úzká - OD Tesco u hlavního nádraží do obce Prace - náves a dále 1,2 km pěšky nebo pravidelnou městskou linku MHD - bus č. 40 z ul. Úzká u hlavního nádraží do obce Sokolnice, žel. st. a dále cca 2,5 km pěšky.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 11. 2018
25.10.
6.1.
Sochař a legionář Rudolf Březa

Sochař a legionář Rudolf Březa

Prace, Jižní Morava
30.11.
Jiříkovické ohně na Žuráni

Jiříkovické ohně na Žuráni

Jiříkovice, Jižní Morava
Na dostihy do Brna

Na dostihy do Brna

Brno, Jižní Morava
Muzeum Brněnska ve Šlapanicích

Muzeum Brněnska ve Šlapanicích

Šlapanice, Jižní Morava
Letecké výlety nad hrady a zámky s F AIR

Letecké výlety nad hrady a zámky s F AIR

Brno-Tuřany, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Panský pivovar Sokolnice

Panský pivovar Sokolnice

Sokolnice, Jižní Morava
Stará Pošta u Kovalovic

Stará Pošta u Kovalovic

Rousínov, Jižní Morava
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Přírodní koupací biotop Kovalovice

Přírodní koupací biotop Kovalovice

Kovalovice, Jižní Morava