Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Kultura
Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. V současné době je domek v rekonstrukci. Otevření obnoveného Památníku Mistra Jana Husa v Husinci je plánováno na 30. května 2015.
Od 30. května 2015 zde bude poprvé k vidění i nová expozice graficky zpracována akad. architektem Petrem Fuksem. Tak se symbolicky propojí Husinec s Kostnicí, kde v tamním Husově domě navrhoval architekt Fuks předchozí expozici.

To však nebude jediné symbolické spojení těchto dvou s Mistrem Janem nedílně spjatých míst. Rada města Kostnice odsouhlasila přijetí daru sochy ve velikosti 3 metry vytvořené studentkou Průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na téma Mistr Jan Hus – cesta ke smíření. Další sochy, vzniklé a zpracované studenty této školy budou umístěny právě v Husinci a jedná se o umístění jedné i v Praze. Tak by byla propojena tři místa – milníky v Husově životě – i díky ztvárnění současného pohledu mladých autorů. 

V Památníku Mistra Jana Husa najdete Husovu světničku, kde se podle tradice kolem roku 1371 narodil Jan z Husince, později známý jako Mistr Jan Hus. Rodina Mistra Jana byla chudá, proto si vlastní dům nemohli dovolit. Majitel gruntu měl ve stavení dva byty, které různým rodinám pronajímal. Kromě hlavní světničky je součástí bytu také černá kuchyně, kde se vařilo na zemi na otevřeném ohništi.

V muzejním parku můžete posedět a načerpat síly k dalším výletům. Nově zde v letošním roce budou instalovány sochy vzniklé a zpracované studenty Průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na téma Mistr Jan Hus – cesta ke smíření.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 6. 2017
8.7.
23.7.
Bohemia Jazzfest 2017

Bohemia Jazzfest 2017

Prachatice, Šumava
6.10.
7.10.
Sýry, ryby, zvěřina a víno - Prachatice

Sýry, ryby, zvěřina a víno - Prachatice

Prachatice, Šumava
20.5.
20.5.
Farářova tajná komnata

Farářova tajná komnata

Malenice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí