Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Nová radnice na Mariánském náměstí - Magistrát hl. města Prahy

Nová radnice na Mariánském náměstí - Magistrát hl. města Prahy

Památky
Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Pražská Nová radnice se nachází na východní straně Mariánského náměstí v centru Starého Města v městské části Praha 1 naproti Klementinu. Budova byla postavena v letech 1908 - 1911 a je dílem architekta Osvalada Polívky. Na výzdobě se podíleli sochaři Stanislav Sucharda, Josef Mařatka a Ladislav Šaloun.

Nová radnice měla sloužit především pro finanční orgány města – zejména berní úřad, kterému byla vyčleněna ústřední velkolepá dvorana se skleněným zastřešením a s lustry od Franty Anýže. Dnes je v těchto prostorách zasedací místnost Zastupitelstva Hlavního města Prahy.

Budova Nové radnice byla vůbec první v Praze vybavena oběžnými výtahy. Na nárožích najdete dvě sochy od Ladislava Šalouna – Rabbi Löw ben Bezalel (podle pověsti tvůrce zázračného golema) a Železného rytíře.

Jižní část náměstí, kudy do prostoru vstupuje Husova ulice, je částečně tvořena ohradní zdí Clam - Gallasova paláce, do níž je zakomponována kašna se sochou Terezky. Sochu v roce 1912 vytvořil Václav Prachner (1784 - 1832) jako sedící ženu, která vylévá vodu ze dvou džbánů. Představuje symbolicky řeku Vltavu.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 5. 2017
1.4.
23.12.
Karlínské farmářské trhy

Karlínské farmářské trhy

Praha 8, Praha
1.5.
25.6.
World Burger Tour

World Burger Tour

Praha 1, Praha
26.4.
3.9.
Výstava Gerhard Richter

Výstava Gerhard Richter

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí