Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Naučná stezka Žďár u Chudenic

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Příroda
Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.
Stezka se dvěma nástupními místy, u zámku Lázeň a u kaple sv. Anny, návštěvníky provede kolem vrchu Žďár půvabným prostředím zdejšího lesoparku. V lesích je také možné při troše štěstí pozorovat celou řadu zajímavých zvířat a ptáků: srnce obecného, daňka evropského, muflona, čápa černého, sýce rousného nebo jestřába lesního.

Kromě poznání místní přírody si připomenete také zajímavosti z naší historie a v podobě zachovalých historických staveb nebo citu pro formování zdejší krajiny budete moci obdivovat um našich předků. Naučná stezka vede i kolem Kvapilových jezírek, která své jméno získala po nejslavnějším chudenickém rodákovi Jaroslavu Kvapilovi, předním českém spisovateli a básníkovi, autorovi libreta nejznámější české opery Rusalka, kterou posléze zhudebnil v operu Antonín Dvořák. Ze samotného vrchu Žďár, který se nachází ve výšce 629 metrů nad mořem a je tak nejvyšším vrcholem oblasti, se naskýtá úžasný výhled na Klatovsko a jižní Plzeňsko, všechny vesničky a kopcovitou krajinu kolem. Nachází se na něm rozhledna Bolfánek odkud je vidět dokonce i na hřebeny šumavských hor a vrcholky Českého lesa.

Jedno ze zastavení NS Žďár vede okolo zámku Lázeň a též přilehlým parkem. Na místě původně stála nad vývěrem léčivého pramene kaplička. Místní prameny totiž byly po staletí známé jako léčivé a posvátné. Kaple byla na konci 18. století za Jana Rudolfa Czernina z Chudenic včleněna do novostavby kamenného lázeňského domu. Odtud pochází dnešní pojmenování zámku „Lázeň.“ V bezprostředním okolí domu nechal navíc Czernin vybudovat Americkou zahradu - neobyčejný park plný tuzemských i cizokrajných dřevin. Park je dodnes evropským unikátem a jeho rozloha cca 12 hektarů zůstala zachována.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 10. 2017
1.10.
29.10.
Příběhy švihovských pohlednic

Příběhy švihovských pohlednic

Švihov, Šumava
11.11.
Strašidelná stezka

Strašidelná stezka

Poleň, Šumava
21.10.
22.10.
Proč se propadá dlažba na hradě Švihov?

Proč se propadá dlažba na hradě Švihov?

Švihov, Šumava
27.12.
30.12.
Prohlídky hradu Švihov

Prohlídky hradu Švihov

Švihov, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí