Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Příroda
Naučná stezka vede po dvou chráněných územích: přírodní rezervaci Vinořský park a s ní alejemi spojené přírodní památce Satalická bažantnice. Stezka dlouhá 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři. Každé z devíti zastavení doplňuje kvízová otázka a interaktivní úkol.
Naučná stezka Vinořský park – Satalická bažantnice o délce 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři. Trasa vede od rybníka po žluté turistické značce ulicí V Podskalí k Vinořskému parku, pokračuje přes něj a dál starou trojřadou alejí až do Satalické bažantnice. Tou prochází a končí v Satalicích u oborní zdi nedaleko Kaple sv. Anny (a autobusové zastávky MHD).

Údolní část dnešního Vinořského parku byla v 19. stol. přeměněna na přírodně krajinářský park. V něm byla část údolí tvořena loukami, ale odvodňovací systém přestal být již před desetiletími udržován, louky se zamokřily a přestaly se kosit. To umožnilo jejich přirozené zalesnění náletem dřevin. Nově vzniklý les je olšovo-jasanový luh a právě zdejší zamokřená centrální část parku je přírodovědecky nejcennější. Žijí tu mnohé druhy obojživelníků a plazů, včetně ohrožených a silně ohrožených druhů (např. čolek obecný, slepýš křehký, ropucha obecná, užovka obojková a další).

Po stranách vinořského údolí vystupují různě členité pískovcové skály, místy pod nimi nebo z jejich trhlin vyvěrají vodní prameny. Nachází se tu také vchod do tzv. "vodní jeskyně". Někde, jako např. U Kamenného stolu, jsou skály upravené člověkem.

Nachází se zde také dvě místa dávného lidského osídlení. První, V Obůrkách, bylo obydleno již v pravěku a největšího rozmachu dosáhlo v mladší době kamenné a starší době bronzové a je vyhlášenou národní kulturní památkou. Druhé je na ostrohu uprostřed parku - zde stálo od 8.-10. stol. až do vrcholného středověku slovanské hradiště. Dodnes se zachovaly jeho vysoké valy

K začátku naučné stezky se dostanete od autobusové zastávky MHD Vinořský hřbitov (linka č. 259). K návratu od konce naučné stezky můžete využít autobus č. 186 z blízké autobusové zastávky Satalická obora nebo se můžete vrátit vlakem z nedalekého nádraží. Za sucha lze trasu projít i s kočárkem.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 6. 2018
15.4.
2.9.
Trnkova Zahrada 2

Trnkova Zahrada 2

Praha 9, Praha
23.6.
JenštejnFest

JenštejnFest

Jenštejn, Střední Čechy
1.6.
30.6.
Krása Kéraly na Černém Mostě

Krása Kéraly na Černém Mostě

Praha 14, Praha
21.6.
23.8.
Letní kino Černý Most

Letní kino Černý Most

Praha 9, Praha

Ubytování a restaurace v okolí