Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Naučná stezka starých odrůd v Šatově

Naučná stezka starých odrůd v Šatově

Gurmánská turistika
Zajímáte se o víno a chtěli byste někdy vidět, jak se pěstovaly staré odrůdy? Pak navštivte naučnou Vinici za Moravským sklípkem v Šatově. Roku 2001 zde vinaři ze Znovínu vysadili devatenáct starých odrůd vinné révy a doplnili je informačními tabulemi.
Projděte se mezi řádky, v duchu se vraťte do starých časů a seznamte se s odrůdami, které kdysi rostly v českých a moravských vinicích a jejichž názvy připomínají dávné tradice.

Naučná vinice se nachází přímo na Znojemské cyklostezce v Šatově a najdete jí 50 metrů nad Moravským sklípkem. Pokud pojedete ze směru od Havraníků pokračujte po značené stezce, za Malovaným sklepem po 500 metrech na pravé straně najdete malou vinici, která má 8 řádků o délce kolem 80 metrů. Odrůdy jsou vysazeny a vedeny na středním vedení. Každý řádek je osázen dvěmi odrůdami a označen srozumitelnou tabulkou s fotografií a základní charakteristikou.

Vysazeno je zde kdysi populární Veltlínské červenobílé či Prachtraule, které stálo u zrodu moderní odrůdy Muškát moravský. Najdete tu i romantický Kamenorůžák, Muškát žlutý (známý zejména ve Středomoří), Veltlínské modré zvané též Modý Janek.

Prohlídka naučné vinice je možná v otvírací době Moravského sklípku. Víno vyrobené z některých odrůd je zde možno i zakoupit.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 1. 2018
18.1.
25.3.
Podyjí v proměnách času

Podyjí v proměnách času

Znojmo, Jižní Morava
20.1.
Otevřené sklepy aneb kopání písku pro Vídeň 2018 Nový Šaldorf

Otevřené sklepy aneb kopání písku pro Vídeň 2018 Nový Šaldorf

Nový Šaldorf-Sedlešovice, Jižní Morava
21.4.
22.4.
Festival otevřených sklepů - Jaro na Znojemsku

Festival otevřených sklepů - Jaro na Znojemsku

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí