Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Expozice výroby pilníků v Semilech

Expozice výroby pilníků v Semilech

Kultura
Ruční výroba pilníku je dnes již raritou. V autentické lokalitě - v areálu roubených chalup v Jílovecké ulici v Semilech, kde se pilníky vyráběly až do roku 1956, v muzeu uvidíte původní postup ruční výroby těchto nástrojů.
V rámci expozice se dozvíte, jak takové pilníkářství vypadalo a budete moci i prakticky vyzkoušet rozdíl mezi strojně a ručně vyrobeným pilníkem. Ve vedlejší světnici uvidíte autentickou světnice z doby těsně po první světové válce. Jedná se o skutečnou původní podobu světnice, o první živou národopisnou expozici, určenou mimo jiné i k dalšímu rozšiřování znalostí o hmotné lidové kultuře Podkrkonoší.
 
Pilník si můžete v muzeu i vyrobit. Ruční výroba pilníku je dnes již raritou. V Česku je pouze jedna podobná dílna na jižní Moravě.

Každý si bude moci napsat pohlednici u bytelného stolu s dřevěnou lavicí, podívat se do kredence, špajzky, osahat si kejklovačku, posvítit porcelánovou stahovačkou, prolistovat modlitební knížku nebo si jen v klidu u svatého koutku uvědomit nelehký život obyvatel těchto domků.
 
Prosíme všechny návštěvníky, aby si návštěvu expozice nejprve domluvili v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech. Expozice není běžně otevřena, otevírací doba platí pro semilské muzeum. Nejdříve je proto třeba si domluvit termín, kdy s vámi bude moci pracovnice muzea do chaloupky s expozicí pilníků dojít.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 10. 2017
19.10.
21.10.
Semilský paroháč

Semilský paroháč

Semily, Český ráj
17.11.
18.11.
Vyrobeno v Czechii

Vyrobeno v Czechii

Praha 1, Praha
15.9.
16.9.
Skleněné městečko

Skleněné městečko

Železný Brod, Český ráj
8.6.
10.6.
Železnobrodský jarmark

Železnobrodský jarmark

Železný Brod, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí