Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Expozice výroby pilníků v Semilech

Expozice výroby pilníků v Semilech

Kultura
Ruční výroba pilníku je dnes již raritou. V autentické lokalitě - v areálu roubených chalup v Jílovecké ulici v Semilech, kde se pilníky vyráběly až do roku 1956, v muzeu uvidíte původní postup ruční výroby těchto nástrojů.
V rámci expozice se dozvíte, jak takové pilníkářství vypadalo a budete moci i prakticky vyzkoušet rozdíl mezi strojně a ručně vyrobeným pilníkem. Ve vedlejší světnici uvidíte autentickou světnice z doby těsně po první světové válce. Jedná se o skutečnou původní podobu světnice, o první živou národopisnou expozici, určenou mimo jiné i k dalšímu rozšiřování znalostí o hmotné lidové kultuře Podkrkonoší.
 
Pilník si můžete v muzeu i vyrobit. Ruční výroba pilníku je dnes již raritou. V Česku je pouze jedna podobná dílna na jižní Moravě.

Každý si bude moci napsat pohlednici u bytelného stolu s dřevěnou lavicí, podívat se do kredence, špajzky, osahat si kejklovačku, posvítit porcelánovou stahovačkou, prolistovat modlitební knížku nebo si jen v klidu u svatého koutku uvědomit nelehký život obyvatel těchto domků.
 
Prosíme všechny návštěvníky, aby si návštěvu expozice nejprve domluvili v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech. Expozice není běžně otevřena, otevírací doba platí pro semilské muzeum. Nejdříve je proto třeba si domluvit termín, kdy s vámi bude moci pracovnice muzea do chaloupky s expozicí pilníků dojít.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 9. 2018
1.7.
30.9.
Výstava obrazů Matyáše Beránka

Výstava obrazů Matyáše Beránka

Rovensko pod Troskami, Český ráj
21.9.
Účel světí prostředky

Účel světí prostředky

Rovensko pod Troskami, Český ráj
24.5.
24.5.
Výstava

Výstava "Jak šel čas lékárnou"

Vysoké nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí