Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích

Památky
Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice sloužil jako městský útulek k izolaci osob nakažených některou z infekčních chorob - leprou, morem nebo cholerou. Během 19. století se z morového špitálu stal chudobinec.
Starobylý špitálek na Pražském předměstí, okraji Českých Budějovic, sloužil hlavně pro izolaci lidí s nakažlivými nemocemi. První zmínky sahají až do roku 1371. Postiženým osobám však poskytoval jen nejnutnější péči, nikoli léčbu. Po celé období středověku a raného novověku představovaly špitály jedno z mála opatření, jimiž se města mohla bránit šíření nakažlivých chorob.

Původně zde byla jedna velká místnost, kde byli nemocní pohromadě. Až během barokní přestavby v letech 1763 až 1779 tu vznikly čtyři místnosti, aby měli nakažení trochu větší komfort.

Kapli, která je chodbou propojená se špitálkem, vyzdobil v 18. století freskami slavný budějovický malíř František Jakub Prokyš. Obdivovat zde můžete výjev svatého Augustina rozmlouvajícího s dítětem, Abraháma vítajícího tři mládence a spoustu andělů se symboly Nejsvětější Trojice. Na štítu je vedle rakouského erbu znak Českých Budějovic.

V 19. století sloužil objekt jako chudobinec. Uprostřed bydlely většinou ženy, v severní části žili muži. Později byl celý objekt přeměněn na samostatné bytové jednotky. Špitální kostel sloužil bohoslužbám až do roku 1971, poslední chudé rodiny odešly o pět let později. V roce 1977 byl opuštěný a zanedbaný objekt převeden do správy Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody. Od roku 2014 procházel celý areál postupnou renovací.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 2. 2018
19.1.
7.4.
Výstava Sexies!

Výstava Sexies!

České Budějovice, Jižní Čechy
19.1.
7.4.
Výstava Písek do hodin

Výstava Písek do hodin

České Budějovice, Jižní Čechy
16.2.
25.2.
Dny slovenské kultury České Budějovice 2018

Dny slovenské kultury České Budějovice 2018

České Budějovice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí