Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Minoritský klášter v Českém Krumlově

Minoritský klášter v Českém Krumlově

Památky
Klášter, původně minoritský, dnes slouží Rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou. S výstavbou klášterních budov s kostelem Božího těla započali Rožmberkové v roce 1350. Později byl klášter goticky a barokně upraven. Na minoritský klášter navazuje ještě klášter sv. Kláry.
Výstavba kláštera v  Českém Krumlově začala po jeho založení přesně v polovině 14. století a probíhala velmi pomalu. Areál minoritského kláštera je přístupný barokní branou z Klášterní ulice, za níž se rozkládá nádvoří zvané Tramín. Odtud jsou přístupny všechny hlavní části areálu - kostel Božího těla, větší konvent minoritů, k němu z jižní stany přiléhající menší tzv. konvent bekyň a klášterní zahrada, vymezená ohradní zdí od Pivovarské ulice, dále renesanční částí pivovaru a další zdí až ke kněžišti kostela.

Klášterní chrám byl barokně upraven i mobiliář v celém kostele je barokního původu. Ambit je přístupný z Tramínu portálem. Součástí areálu jsou kaple sv. Wolfganga s bohatou barokní malířskou výzdobou, kaple sv. Bartoloměje a barokní kaple Panny Marie Einsiedelské

V budově naleznete bývalou knihovnu a klášterní kuchyni. Stavbě dominuje věž ukončená zvonicí. V klášterní zahradě se nachází barokní altán s mansardovou střechou. 

Dnes zde sídlí Klášter Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Kostel slouží bohoslužebným účelům a příležitostně jsou zde pořádány koncerty. Zbylou část areálu nelze z důvodu špatného stavebního stavu využívat vůbec.

Bývalý klášter sv. Kláry se nachází v severní části Latránu. Vlastní konvent klarisek navazuje na soubor budov bývalého minoritského kláštera. Nádvoří konventu (bývalý rajský dvůr) slouží jako dvorek činžovního domu. Pozůstatky horní panenské zahrady jsou užívány jako soukromé zahrádky. Spodní plochá část bývalé dolní panenské zahrady slouží v současnosti jako parkoviště osobních vozidel, je využívána především v letní turistické sezóně. 

V ambitu kláštera klarisek byly také nalezeny středověké trámové stropy, které se po důkladném restaurátorském zásahu stanou součástí Expozice lidských dovedností a umu našich předků. Dendrochronologickým průzkumem bylo dřevo čtyřiadvaceti dochovaných malovaných trámů datováno do let 1352–1355. Byly napadeny dřevokazným hmyzem i houbami a také mechanicky poškozeny při stavebních zásazích při necitlivém adaptování prostor na byty (naposledy v 80. letech minulého století).
 
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 7. 2016
15.7.
6.8.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016

Český Krumlov, Jižní Čechy
20.4.
2.10.
Musejní jubilejní - výstava

Musejní jubilejní - výstava

Český Krumlov, Jižní Čechy
21.7.
11.9.
Letní relax ve Wellness centru Hotelu Růže

Letní relax ve Wellness centru Hotelu Růže

Český Krumlov, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Zapa Bar v Plzni

Zapa Bar v Plzni

Český Krumlov, Jižní Čechy