Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk

Kultura
Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků. Pokud se rádi oblékáte a patříte k obdivovatelům textilu, pak Vás v expozicích potěší měšťanské šaty, zástěry, špenzry, šperky, bohatě vyšívané čepce, slunečníky, vějíře a další oděvní doplňky z období druhého rokoka, biedermeieru i secese.

O mistrovství zdejších sklářů vás přesvědčí nádherné vítací poháry, číše, holby, karafy, nádoby na bowli, i žertovné předměty ze skla - "kutrolfy". K velmi vzácným dokladům práce sochařské patří soubor barokních dřevěných polychromovaných plastik. Milovníkům slohového nábytku nabízejí expozice muzea ukázky renesančního, barokního, druhorokokového, biedermeierovského i secesního nábytku. Oblibu nábytku z exotických zemí ve sbírce dokladuje nábytek zhotovený v Indii ve státu Pándžáb, sedací souprava je zdobena nádhernou řezbou připomínající krajku, vzácné dřevo imituje eben. Žamberské muzeum nabízí také kolekce luxusního nábytku a dekorativních předmětů z řezbářské dílny žamberského řezbáře Josefa Rouse. Velmi zajímavou sbírku z oboru historie farmacie představuje Erxlébenova novogotická lékárna z 90. let 19. století. Ve stálé expozici najdete také ukázky lidového malovaného nábytku. Významným žamberským rodákem byl profesor Eduard Albert, přednosta chirurgické kliniky ve Vídni, jemu je věnována část expozice s názvem Eduard Albert ve službách života, Albertův přínos medicíně 2. poloviny 19. století.Pozornost všech návštěvníků vzbuzuje expozice betlémů. Jedinečnou prací je Jedličkův mechanický figurkový betlém. Do stálé expozice muzea je začleněna také kolekce malovyných střeleckých terčů.

Další ucelený soubor ve sbírkách tvoří památky na židovskou komunitu. V těsné blízkosti muzea je také místo jejich posledního odpočinku - židovský hřbitov s nejstarším dochovaným náhrobkem z roku 1731 a s obřadní místností, v níž jsou ve stručnosti zpracovány dějiny této komunity. Hřbitov sám je ukázkou cenné práce kamenosochařské.

Celý popis
Naposledy změněno: 14. 12. 2017
Tyršova rozhledna v Žamberku

Tyršova rozhledna v Žamberku

Žamberk, Východní Čechy
Rodný domek Prokopa Diviše v Žamberku

Rodný domek Prokopa Diviše v Žamberku

Žamberk, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamping Pod Černým lesem v Žamberku

Autocamping Pod Černým lesem v Žamberku

Žamberk, Východní Čechy
Aktivní relaxace v Orlických horách

Aktivní relaxace v Orlických horách

Žamberk, Východní Čechy
Hotel Na zámku Letohrad

Hotel Na zámku Letohrad

Letohrad, Východní Čechy