Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Městská divadla Pražská - ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská - ABC a Rokoko

Kultura
Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.
Působiště i složení divadla, které disponovalo mnoha scénami a jediným, poměrně velkým souborem, se častokrát měnilo. V období působení legendárního ředitele Oty Ornesta, pod jehož vedením dosáhlo divadlo nejvetšího věhlasu, hrál soubor na třech scénách - v divadle ABC, v divadle Komedie a v Komorním divadle. Uváděl se zde klasický repertoár a moderní západní dramatika. Pod režijním vedením samotného Ornesta a jeho kolegů Macháčka, Hudečka a Radoka zde vznikl soubor vynikajících hereckých osobností, které určovaly podobu českého herectví po několik desetiletí.

Za normalizace byl O. Ornest odvolán, nahradil ho L. Poživil, který se snažil v nelehkých podmínkách udržovat dobrou tradici městského divadla. Na konci sezony 1961/62 bylo ABC zrušeno a celý soubor a působiště převzala Městská divadla pražská, kam přešli i mnozí herci z předchozího souboru, kteří se pak stali hereckými hvězdami (např. J. Adamová, J. Bohdalová, K. Fialová, N. Gollová, S. Zázvorková, S. Fišer, R. Pellar, J. Zíma ad.) a také balet pod vedením J. Koníčka. V letech 1972 – 1990 soubor vedl L. Poživil. V repertoáru převládaly bulvární komedie a detektivky, ale objevovaly se i muzikály a současné sovětské hry.. Do divadla se pohostinsky vrátil M. Horníček, který zde uvedl několik svých her.

V roce 2005 došlo s nástupem Ondřeje Zajíce do funkce ředitele a Petra Svojtky na pozici uměleckého ředitele Městských divadel pražských k provoznímu i uměleckému propojení divadel Rokoko a ABC, jak tomu bylo v dobách největší slávy divadla.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 10. 2016
1.10.
8.11.
Fotograf Festival v Praze

Fotograf Festival v Praze

Praha 1, Praha
9.9.
20.11.
Bílá místa slovenské fotografie

Bílá místa slovenské fotografie

Praha 1, Praha
24.10.
28.10.
Dýňové worskshopy pro celou rodinu

Dýňové worskshopy pro celou rodinu

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí