Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Les vzpomínek - první český přírodní hřbitov

Les vzpomínek - první český přírodní hřbitov

Příroda
Les vzpomínek je prostorem, kde se snoubí úcta k zemřelým s úctou k přírodě. Je utvářen jako místo přívětivé k přírodě i k proměňujícím se potřebám pozůstalých. V Lese vzpomínek nenarazíte na žádné náhrobky, místo nich jsou zde vzrostlé památeční stromy – javory, lípy či třeba ptačí třešně.
V názvu Les vzpomínek se odráží vzájemné provázání přírodního a kulturního prostoru - prolínání místa a vzpomínek. Přírodní a kulturní vrstva se na přírodním hřbitově vzájemně podporují. Prostředí lesa podporuje rozloučení i vzpomínání a naopak naše úcta k zemřelým chrání les.

V Lese vzpomínek se pozůstalým i jiným návštěvíkům otevírá přirozený a klidný prostor pro setkání se smrtí i pozdější cestu zármutkem. V přírodě můžeme nahlédnout smrt vlídnějšíma očima, potkáváme ji jako přirozenou součást života. Smrt je také nedílnou součástí přírodních cyklů, dovoluje odejít tomu, co je staré, unavené či nemocné a uvolňuje tak místo novému životu. Při pozorování přírody tak zjistíme, že smrt nepřináší jen bolest a ztrátu, ale je ve své podstatě i očišťujícím principem, který dovoluje proměnu a obnovu.

Les vzpomínek je i prostorem pro umění, které nám pomáhá vyrovnat se s tématy spjatými se smrtí. Přírodní prostředí lesa samo o sobě vybízí k zastavení a ztišení, dovoluje nám vystoupit z rychlého životního tempa a klidně pozorovat přírodní proměny. Budou zde vznikat land-artová umělecká díla z přírodních materiálů, která se v průběhu ročních období proměňují a zanikají. A tak se Les vzpomínek stane lesní galerií, která v nás nenásilně rozvíjí “umění ztrácet” - umění přijmout pomíjivost, rozpoznat konečnost a vzácnost života i umění nechat věci odejít.

K tvorbě jsou zváni umělci, pozůstalí i běžní návštěvníci Lesa vzpomínek - s vědomím, že společně vytváříme prostor, který nám všem pomáhá vyrovnávat se se ztrátami, které nás potkávají a proměňují.

Ústředním dílem a hlavním architektonickým prvkem tohoto prostoru je „Skořápka“, objekt z pískovce s mělkou prohlubní pro vodu, u které se pozůstalí mohou setkávat při obřadech posledního rozloučení či v čase Dušiček a pokládat na vodní hladinu svíčky. Vodní hladina v sobě také zrcadlí nebe a koruny stromů, čímž pozvedá pohled pozůstalých vzhůru.

Lesem vzpomínek se můžete s námi projít v rámci pravidelních prohlídek, které jsou dobrou příležitostí dozvědet se více o filozofii Lesa vzpomínek a jeho fungování. Lesem vzpomínek vás provedou jeho zakladatelky a správkyně z občanského sdružení Ke kořenům, které vám rády zodpoví veškeré vaše otázky. Prohlídky se konají v sobotu odpoledne přibližně dvakrát za měsíc. Provázení začínáme setkáním u vchodu do Lesa vzpomínek, který se nachází v areálu Ďáblického hřbitova, asi 100 metrů od hlavní brány.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 7. 2018
1.6.
19.8.
Výstava stanů Letňany

Výstava stanů Letňany

Praha 9, Praha
18.6.
6.9.
Kinobus 2018

Kinobus 2018

Praha 9, Praha
1.6.
31.10.
Kreativní svět Radka Pilaře

Kreativní svět Radka Pilaře

Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí