Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Památky
Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Lennonova zeď  je zvláštním místem - leží ukrytá mezi zahradami, ambasádami, Čertovkou a malebnými náměstíčky. Je to nevelký pestrobarevný kus zdi, pokrytou silnou vrstvou graffiti s barvitou historií. Většina pestrobarevných děl je věnována Johnu Lennonovi a písňovým textům Beatles.

Po vraždě Johna Lennona vznikl na Kampě zpěvákův fiktivní hrob. Lidé začali na přilehlou zeď malovat symboly, připomínající život a především tvorbu slavného umělce. K uměle vytvořenému pietnímu místu začaly proudit davy lidí, kteří zde pokládali květiny či zapalovali svíčky. Na zdi vznikala graffiti výzdoba a byly zde umisťovány také texty písní The Beatles. Komunistický režim v tom ale viděl nežádoucí rebelii, a proto byly texty vyjadřující touhu po svobodě mnohokrát zabíleny, lidé je ale obratem na zeď opět dopsali.

I dnes se stěna den ode dne proměňuje novými texty a malbami, i když již s původní myšlenkou nemají mnoho společného, a díky shovívavým majitelům, řádu Maltézských rytířů, zde každý může zanechat svůj vzkaz, pochopitelně na téma lásky a míru. Původní malba Johna Lennona je bohužel ztracena pod desítkami vrstev minulosti.

Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2018

Ubytování a restaurace v okolí